1 Atlantik

Atlantik

0

(Önceki yazı: https://turkiye.net/spor/sifir-meridyeni )

2004 yılında tam 10 yıl önce büyük bir heyecanla geçtim. Cebelitarık Boğazını bir kere daha geçiyorum. Bu sefer Atlantik bizi yağmurla karşıladı, yağmur, fırtına giysilerim sanki hiç gerekmeyecekmiş gibi uzaklardaydı, sıcaklık birden düştü.

Şu anda burası saati ile 9.30 da Cebelitark camiinin önünden geçiyoruz, bu caminin cemaatını çok merak ediyorum. Cebelitarık’ın vize kuralları İngiltere gibi belki daha sıkı, karşıda Fas’tan cumaya çok bir cemaat geleceğini tahmin etmiyorum, belki Endülüs devrinden kalmıştır. Aslında İstanbul ‘dan bile gelinir. Rivayet odur ki Hazret, Valide Sultanın Hermes başörtüsü üzerinde ışık hızı ile seyehat edebilmekte, ama olay gizli tutulmaktadır. İstanbul semalarında uçan başörtüsü gören milyonlar varmış, ben daha göremedim..

Ne çabuk geçmiş 10 yıl, Atlantiği 5. geçişim olacak ancak bu sefer rota farklı, yarından itibaren 15 Ekime kadar Portekiz Lagos’ ta duracağız.

Lagos biraz sapa olmasına rağmen, güvenli marinası açısından tercihim oldu, bundan önce tekneyi Finlandiya’ dan getirirken, sonra da hep durdum, marina içinde 65 knts esti hiç bir tekne hasar görmediydi, halbuki geçen sene bir güney fırtınası Madeira daki yeni marinayı dağıttı, büyük hasar yaptı, tekneden ayrılmamanız ve hava raporunu takip etmenizi ısrarla belirtiyorlar. Onun için 100 mil fazla yol ama Lagos ‘u tercih ettim. Başka bir tercih sebebi de Portekiz’ in ( Norveç ten geliyor) bacalau kuru balı, bir de Brezilya’nın scanda içmek üzere stoklayacağım hafif köpüklü (frizante diyorlar) Roze Mateus şarabı. 2004 te 1.95 avro şişesini almıştık, bakalım orda da dinci iktidar, keyifli insanları vergiyle cezalandırdı mı?

Lagos ta restoranlar güzel, ulaşımı kolay, gezilecek yer çok. Faro havaalanından 60 avroya biletimi aldım, gidip torunum ile hasret gidereceğim, bayramda Türkiye’ ye gideceğim.

Karacasöğüt’ te iskelede yanımızda bağlı olan, Banu Öney hanımın Denize’side Lagos’a bağlandı. Lagos ‘ta da komşu olacağız. Dünya küçük. Namet pastırmalı, sucuklu, kavurmalı, diyet kahvaltı Pazartesi sabahı.

Şimdilik rotamız:

  •    Madeira, Kanarya Adaları (Lanzarote)
  •   Yeşil Adalar, bilmeseniz bile, efsane ses rahmetli Cesaria Evora nın memleketi olan adalar desem bilirsiniz. Kanarya adalarının 950 mil güneyi.
  •   Brezilya nın doğa harikası Fernando de Noronha adaları, bu adalar ile Cape Verde adaları arası sadece 1400 mil. Yani küçük bir Atlantik geçişi olacak ama Doldurum’lardan yani kalınlığı 200 mil ile 600 mil arası olan karışık rüzgarlı, fırtınalı yağmurlu, boralı bir kuşa geçeceğiz.
  •   Brezilya da ters akıntı ızdırabı çekmemek için oyalanmadan doğru Salvador de Bahia, şirin bir yer, kelle koltukta gezintiler..Karnaval…
  •   Sonra Arjantin Buenos Aires veya Uruguay daki Punta Del Este marinalarından birine, veya Güneye ineceklerin kapısı Mar del Plata’ya bağlanıp karadan Amazonlar, Paraguay, Ekvator ve Peru’yu gezeceğiz.
  •   Ushuaia’ya iniş için allah kerim, bazı yelkenciler oranın yaz olan ancak çok rüzgarlı olduğu için Ocak Şubat ayları yerine, ya oranın ilkbahar Ekim Kasım ya da sonbahar Nisan Mayıs tercih ediyorlar. Kışın (Haziran – Temmuz – Ağustos) Ushuaia da kış nasıl geçer konusunu, Sibel ve Osman’ la hala konuşamadım.

Cebelitark önlerinden selam, yola devam..

Ekrem İnözü,  27 Eylül, 2014

Ekrem1c

 

Anouk şimdi nerde?
http://share.findmespot.com/shared/faces/viewspots.jsp?glId=0r0OHkLJFJhuXTGxCLqveUQ4G5xZtepJG

 

 

 

yorum

Yorumlar kapalı.