1 Gene Sezen Aksu

Gene Sezen Aksu

2

13 Mart 2014 günü Türkiye Net Facebook sayfasında internette dolaşan bir Sezen Aksu yazısı yayımlandı. Milyondan fazla kişi gördü, binlerce defa paylaşıldı, yüzlerce mesaj yazıldı. Çok büyük bir çoğunluk yazıyı beğendi. Hatta hemen arkasından Yılmaz Özdil de fırsatı kaçırmadı, hemen vurucu darbeyi indirmek üzere bir yazı yazdı kendi köşesinde…

Ancak olayın bir başka bakış açısı daha var.

Su sıralar toplumsal barış ve sağduyuya ihtiyacımız olduğu için onu da yayımlıyoruz. Bu yazı da aynı şekilde internette dolaşıyor.

Biz, Türkiye Net olarak taraf olmadan her iki görüşü de sizlerle paylaşmak istiyoruz. Kararı kendiniz verin.
İşte yazı:
***********

İnsanlar haklı olduğuna inandıklarında, kendileriyle aynı fikirde olanlar çoğaldığında ne yapıp edip Cadı Avı’na başlıyorlar. Başlangıçtaki vicdani isyanı, bütünüyle doğru olan o çıkış noktasını da unutabiliyorlar. Nedense şaşmıyor, ahlak adına konuşanlar, kendileriyle aynı fikirde olmayanları ahlaksızla suçlayabiliyorlar. Oysa hayat biliyoruz ki evet ve hayırdan, cennet ve cehennemden oluşmuyor. Herkes farklı hayatlar yaşıyor ve farklı nedenlerle evet ve hayır diyebiliyor.

Gezi’deki iyimserlik, yanyana durma hali, geniş kesimleri biraraya getiren vicdani kalkışma nedense insanlara yetmedi. “Eskiden şunu yapmıştın, burda olmayı haketmiyorsun” veya “ne yapsan boş, biz senin ne mal olduğunu biliyoruz” havasıyla, herkes adına Savcılığa kalkışanlar oldu. Bugün dahi bunu sürdürenler, ısrarla revanş isteyenler var.

Sezen Aksu’yla uğraşılıyor. Nedeni çok açık değil. Onu suçlayanlara bakılırsa nedeni çok açık elbette ama bana kalırsa, evirip çeviriyorum, ne yapsalar anlaşılmıyor. Anladığım kadarıyla anayasa değişikliğine evet dediği için suçlanıyor ve unutulmuyor Sezen Aksu. Bilemiyorum, belki de Kürtlere ilişkin liberter tutumlar sergilemiş olabilir. Bunlara da çok sinirleniyor insanlar. Hepsi benim tahminlerim, başka türlü bir şey de olabilir.

Siyaset, tefrik etmek demektir, aktüeldir, gün be gün mevziler değişir, herkes inandığı doğrular için evet ve hayır demek zorunda kalır. Ama her evet, farklı nedenlerle hayır denebilecek unsurlar da içerir. Veya tam dersi, hayır dersiniz ama evet dedirtecek doğruları da görürsünüz. Kötü olan, siyasetin evet-hayır eksenine inmesidir, ne yazık ki demokrasilerde bunun bir çözümü yok…

Sezen Aksu veya başka birisi, sizinle-bizimle aynı fikirde olmadığı için suçlanamaz. Evet ya da Hayır demek zorunda kaldığımız bir hayat sahiden güzel değildir. Sezen Aksu’nun iyi niyetle yazdığı taziye mesajına bile öfkelenip küfredenler, kimse kusura bakmasın, kendi nazarımda, bırakın solculuğu, demokratlığı, yurtseverliği, futbolculuğu… iyi insan olamazlar.

Nefret, insanı düşmanına benzetir.

Hayatı, mahkemeye çevirenler, gün gelir o mahkemenin sanığı olurlar. Biliyoruz ki her mahkeme, gün olur devran döner, cellatlarını da kahramanlarını da harcar. Bu kadar haşinlik, bu kadar habaset, bu kadar dogma, hiç bir özgürlüğü ayakta tutamaz.

Sezen Aksu’nun yediği küfür, hakaret ve iftiraları kimler söylüyor, bir düşünmek lazım. Herkesle yan yana durulmaz çünkü.

Levent Cantek

Yazının orijinali burada:  http://derinhakikatler.blogspot.com.tr/2014/03/sezen.html

—————————

13 Mart 2014 te TN Facebook sayfasındaki yazı burada:
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=224881751046366&set=a.130110753856800.1073741826.129370043930871&type=1&theater

Sezen Aksu Berkin’e mektup yazmış,
Bende Sezen Aksu’ya yazıyorum. Bunu da bu akşam Halk Tv’de Halk Arenasına göndereceğim.

Biz iki cihanda lekeliler (!) olarak kendisine diyoruz ki, “hadi canım başka kapıya, sana ekmek çıkmaz buradan”
Çünkü Berkin’in ailesi de referandumda HAYIR demişti.
Yani senin gözünde onlarda LEKELİYDİ.
2002 yılından bu yana yandaşlarla birlikte büyüttüğünüz AKP canavarı evlatlarımızın başını yedi.
Sakın ağlama/yın şimdi.
Analar ağlamasın demiştin.
Açılıma destek vermiştin.
Ya safsalaktın, ya hain.

İdeolojisi din, referansı kin, misyonu rant, dilleri yalan olanların vizyonlarına inanmamızı istediniz. Sivas’ın, Çorum’un, Maraş’ın ve Gezi’nin katillerini, yasakçı, rantçı, soyguncu, işbirlikçi, emperyalist, sömürücü, bölücü, ırkçı, faşistleri desteklememizi istediniz. Yetmez ama evetçileri yani sizi asla affetmeyeceğiz.

Sözde terörü bitirme bahanesi ile ülkenin bölünmesine, ailelerin parçalanmasına, toplumun ayrışmasına öncülük ettiniz.
Hangi akılla, hangi vicdanla yaptınız bunu?

Sizin nefretinizin odağında olan tek kişi MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’tü. Ve TSK’ya olan ortak düşmanlıklarınız birleştirmişti sizi. Liberaller, sözde demokratlar ve kindarlar bir araya geldiniz ve anlattığınız masalları dinlememizi istediniz.
Halk TSK’nın içinde var olan çürük elmaları sizden iyi biliyor ama ordusu olmayan bir ülkenin var olmayacağını da iyi biliyor.

Ergenekon-Balyoz-Poyrazköy tertiplerinde haksız tutuklamalara sesiniz çıkmadı. Ne de olsa tutuklananların çoğu Kemalist aydınlar ve askerlerden oluşmaktaydı. Sizin için önemleri yoktu. Tutuklanabilir yargısız infaz görebilir ve hatta masumiyetlerini kanıtlayamadan tutuklu ölebilirdiler.

Yıllarca senin şarkılarını dinlemiş insanlar seni gerçekten “duygu” sahibi sanmıştık. Yanlı ve kinli olduğunu anlamamıştık. Meğer Cumhuriyet’e ve sana kazandırdıklarına o kadar düşmanmışsın ki, müttefiğin Akp yi bulunca heyecanlandın.

Biz Türkler sanki Kürt düşmanıymışız gibi davrandın. Türklerin ırkçılığına tepkiliydin, Kürtlerin ırkçılığına taraf oldun. Unutmadık.
Şimdi bizim şehitlerimize ağlama. Onları suistimal etme, onlar üzerinden günah çıkarma, çünkü onların katliamına sen ve senin gibiler icazet verdiniz. Bu canavarı siz yarattınız başını yediği çocuklarımızın yasını siz tutamazsınız.

Sibel Onbaşıoğlu Varol.

 

yorum

Yorumlar2 yorum

 1. Sakıp Özatay

  Sezen Aksu bir özeleştiri yaptı mı? Yanlış yaptım dedi mi? Berkin ölmeden, polisler biber gazı sıkmadan once birşeyler söyledi mi? Bırakalım bu avukatlık pozlarını. Yeteri kadar salak yerine konuyoruz zaten.

 2. peri-reel kamudan bir fert

  1. T.C. ordusu hiçbir zaman yok olmaz,zayıflatılamaz aksine gücünü katlayarak her zaman diliminde varlığını korur.bu korkunuzdan bir kere kurtulun artık.
  2. önderimiz ATATÜRK’ü kullanmayı arkasına gizlenmeyi bırakın artık onun varlığına ve ruhuna asıl sizin gibi zihniyetler zarar veriyor. becerebiliyorsanız olaylara ve durumlara ONUN gibi çok farklı açılardan bakabilmeyi alışkanlık edininiz lütfen.
  3.”Ergenekon-Balyoz-Poyrazköy tertiplerinde haksız tutuklamalara sesiniz çıkmadı.”dediniz .peki 30 yılda terör yüzünden ölen yaklaşık 30 bini aşkın asker ve sivil şehitlerimiz için sizin yada pozisyonunuzdaki sizin gibilerin ne kadar sesi çıktı sormak isterim.
  4.sosyal kültürel zihinsel düşünsel algısal duygusal partisel inanç dil ve sevgisel tüm farklılıklara rağmen tek ortak paydamız olan TÜRKİYE CUMHURİYETİ gerçeğinde birleşmek bu kadar zor olmamalı.
  5.REEL kamuoyu ile SANAL kamuoyunu daha gerçekçi analiz edebilmeniz dileğiyle.