1 Bir sandık görevlisinin notları: AKP neden kazandı?

Bir sandık görevlisinin notları: AKP neden kazandı?

112

EVET ÜZGÜNÜM AMA AYNI ZAMANDA ÇOK SİNİRLİYİM VE SİZE KIZGINIM NEDEN Mİ, AKP NİYE KAZANDI MI? GELİN BEN SİZE ANLATAYIM…

Dün sabah akıllı telefonların gazabına uğrayıp 5’te kalkanlardan biride bendim sandığa Müşahit olarak gideceğim için, ne olmuş yani 1 saat az uyuduysan diyenlere bir cevabım var: tabii ki o 1 saat bütün gün algılarının çok açık olması için o kadar önemliydi ki, neyse burada kendi dikkatsizliğime kızmaya başlamıştım zaten. Kendi oy kullanacağım bölgeye çok uzak olmasına rağmen Oy ve Ötesi’nden gelen istek üzerine Zeytinburnu’nda bir sandıkta görev almayı kabul etmiştim sizlerin aksine Oy ve Ötesine kayıt olup kendi bölgenize yerleştirilemeyince vazgeçen ve Hatta hiç bi gönüllü olayım bıktım bu düzenden bir şeyler yapmalıyım demeyen SİZLERİN AKSİNE!

Sabah erken saatte sadece Telefonla konuştuğum Sayit bey ile buluştum emekli olmuş sayılabilecek ama hala oyalanmak için kendi işlerini ufaktanda olsa devam ettiren bir beyefendiydi evime çok yakın bir noktadan beni aldı ve Zeytinburnuna doğru yola çıktık, okula vardığımızda daha kimsecikler yoktu yakın bir zaman sonra Oy ve Ötesinden 20 kişi kadar insan geldi hepsiyle tanıştık neler yapacağımızı planladık ve bizim onlara destek olmamıza izin veren siyasi partilerinden bizler için hazırladığı resmi müşahit kartlarımızı aldık. Okulumuz yaklaşık 40 sandıklı büyükçe bir okuldu ancak biz sadece 20 kişiydik. Oy ve Ötesinden gelen okul sorumlumuz daha fazla gönüllü bulamadıklarını söyledi işte burada sizlere kızgınım.

Niye bir pazar o keyfinizi biraz bozmadınız neredeydiniz??? AKP nasıl kazanıyor diyorsunuz ben size söyliyeyim bizim 20 kişiyi zor topladığımız okulda onlar 200 kişilerdi!!!

Her sandıkta 3-4 görevlileri vardı Bir grup lise mezunu bile olmayan oraya 20TL karşılığı gelen kişi vardıki onlar dikkat dağıtıcılardı her daim olay çıkarıp bizim dikkatimizi dağıtıyorlar biz onlarla uğraşırken biraz daha eğitimli belki üniversite öğrencisi olarak gelenler ise deliler gibi sayım yapıyorlar çetere tutuyorlar kapıdan yaşlı kişileri karşılayıp onlara uzun kuyruklarda beklemesinler diye bir yer bulup oturtup onlar yerine sıraya giriyorlardı. Sıraları geldiğindede oy kullanıp dışarı çıkına kadar onlara eşlik ediyorlardı! Böyle bir durumda kime oy vereceğine karar verememiş emin olamayan kişiler bile AKP liler çok nazik insanlar bize yardım ediyorlar oyumuzu onlara verelim algısı çok başarılı bir biçimde yaratıyorlardı.

Peki siz ne yapıyordunuz evinizde oturmuş TV karşısında yada internette salak salak sonuç bekliyordunuz aferin size!!!

Bir 3. grup ise avukatlarıydı sandık kurulunun en ufak bir şüphesinde hemen telefonla avukatlarını sandık başına çağırıp savunmalarını yapıyorlardı gerekirse 1 oy için sandığı komple bir daha saydırıyorlardı. Peki bizim adliyelerden yaka paça atılan tartaklanan avukatlarımız neredeydi sosyalmedya da paylaşılan o görüntülere lanetler okuyan sizler neredeydiniz??? Bilgisayar yada Tv başında dimi…. yada güneşli pazar’ın keyfini çıkartıp pazartesi iş planını düşünüyordunuz dimi…. Aferin size

Bütün bu arada derede bu görev adamlarını unutmayan kişiler devamlı bunları aç susuz bırakmamak için yiyecek içecek akın akın gelip AKP görevlilerine ve onlara destek olanlara dağıtılıyordu. Biz mi? Bizse 20 kişi birbirimize haber vererek 5 dk sandık başından korkarak ayrılıp çabuk döneceğiz diye boğazımıza dizilen tostlarla oradaydık, e tabi sizin evde yada sahilde yediklerinizde gözümüz yok Afiyet Olsun!!!

Bütün bu arada en az hile düzen üçkağıt oy kullanım sırasında döner diye Zeytinburnu’ndan Beyoğluna dönüp kendi oyumuzu kullandık ve hızla geri döndük o arada ne oldu / oldumu bilmiyoruz çünkü bizim yerimize bırakabileceğimiz birileri yoktu biz 20 kişiydik 20 Spartalı dimi sevmiştiniz o filmi….

Gelelim saat 17:00’a işte o an 200 olan sayıları 300’e çıktı daha fazla olay çıkartacak kargaşa yaratacak lise mezunu, işleri daha sıkı tutacak üniversite talebeleri ellerinde önceden doldurulmaya hazır şekilde hazırlanmış her türlü şikayet, çetele vs formlarıyla oradaydı. Tamda sizin ekran başında iyice sabırsızlanmaya bizim ise gecen 10-11 saatin üzerine iyice yorulmaya başladığımız dakikalardı onlar ne kadar heyecanlı dimi!!!

Esas kıyamet burdan sonra koptu defalarca sayılan pusulalar bir anda ortalıktan kaybolan mühürler, evet kaybolan oylarda, kaybolan resmi sonuç kağıtlarıda oldu evet bunların hepsi bizim suçumuz okulumuzdaki 40 sandığa sahip çıkmakta çok zorlandık ama sandık 40 biz 20 onlarsa 300 kişiydi… Ama bizim gönülleri bizimle olan onbinlerimiz vardı dimi GEZİ’de!!!

Saat gece yarısı 00:00’ı gösterdiğinde zaten AKP nin oyları okulumuzda en Yakın rakibi olan CHP’nin 1.5 katıydı bu onların galibiyetiydi ama biz yinede bize düşen 1 oyu bile kaybetmemek için orada zeka seviyesi “makarna ve kömür olarak ölçülenler” diye adlandırdığınız kişilerle tartışıyorduk! Kusura bakmayın Onların zeka seviyesi öyle olabilir yada olmayabilir ama sizden çalışkanlarsadece programlı robot gibi verilen 1 işi yapabiliyorlar ama olsun sonuçta 1 yada 2 basit yada zor bir şey yapıyorlar! Onların görev adamları vardı bizde ise sadece birşeyler yapmaya çalışan kişiler, birde olaylara dahil olmayan ama en zekilerimiz, en çalışkanlarımız ve en idealistlerimiz olan evde Tv başındaki SİZLER!!!

Başka bir sandıkta ise 2 tane gencecik Hukuk öğrencisi genç kızımızın üstüne yüründü Yasal Hakları olan Sandık sonuçlarından birer nüsha istedikleri için! Ama o iki kız varya evde maç izleyip PlayStationda kavga eden siz erkeklerden çok daha erkek çıktı!!! Zorla karakola götürüldüler 2-3 saat alıkonuldular ama ondan sonra bile geri geldiler dimdik bir şekilde ama onlar kızdı dimi pardon!!!!

Evet itiraf ediyorum 2 sandığa bakmaya çalıştım 1 sandığı bir oy bile kaptırmadan YSK ya götürecek araca kadar teslim ettim ama kimse olmadığı için elimden geldiğince baktığım 2. sandıktada bir şeyler döndüğüne eminim resmi sonuçları çalındı o sandığın elimde olan fotoğraflar var ama mühürlü sonuç nerede bulamadık…

AKP nasıl kazanır??? He canım He… Bak böyle kazandılar işte senin desteğinle sadece 1 oy verip hatta onu bile vermeyen yok ikametim yanlış yok sözüm vardı yok şehir dışındaydım yok bilmemne diyen sizler sayesinde! Ölüm hariç kimsenin mazeretini kabul edemiyeceğim! Yurtdışında yaşayan bir çok vatandaşımız bile gelip oy kullandı siz götünüzü kaldırıp 30-40 km gidip attılan oyları koruyamadınız. Ulan bu seçim yapılacağı 2 gün öncemi belli oldu ayarlasaydınız seyahatinizi işinizi ikametinizi vs nizi…

Tebrikler AKP bu kadar organize olduğun bu kadar oyunu koruduğun, bu kadar hile yapıp durdurulamadığın için TEBRİKLER !!!

VE SİZ, GÖNÜLDEN BİZE DESTEK VERENLER, KLAVYE KAHRAMANLARI, SANDIK BAŞINDA FOTOĞRAF ÇEKTİRİP BİR SANDIĞIN BAŞINDADA BEN DURAYIM DEMEYENLER, HEPİNİZE TEŞEKKÜR EDERİZ SİZİ UNUTMAYACAĞIZ…

Okuyanlardan ricam şudurki; bu yazıyı paylaşın, paylaşın ki benim listem dışındakilerde utansın bugün değil ama yarın belkibir daha utanmak istemezler… Tabii bir yarın olursa…

(İnan Aktaş – OY ve ÖTESİ Gönüllüsü . Edit edilmeden yazıldığı gibi yayımlanmıştır. 31 Mart 2014)


 

yorum

Yorumlar112 yorum

 1. Yazı için teşekkürler ancak vereceğim cevap çift yönlü. Öncelikle size katıldığım noktalar kadar katılmadığım noktalar da olduğunu söylemem gerekir.

  En başta da oyuna sahip çıkmaya üşenenler konusu ile size katıldığımı söylemem gerekir. Ben de oy ve ötesi organizasyonu kapsamında müşahid olarak görev yaptım. Ancak biliyorum ki gönüllü eksiği olan okullar var idi. Bunun özürü olamaz. 15 mülyonluk İstanbul da 30000 gönüllü olmaması neden onların kazanıyor olduğunun en büyük göstergesi. Çünkü organizeler. Birgün değil hergün. Çünkü sahip çıkma duyuları gelişmiş/geliştirilmiş. Birgün değil hergün.

  Katılmadığım noktaya gelince; Görev yaptığım sandık okulun en tartışmalı sandığı idi nedense.. Başka hiçbir müşahid yoktu. Ne partiden ne de gönüllü olarak. Tek başıma idim. Hem seçmenler, hem gözetim hemde sandık kurulu için tek başıma idim. Olan bir takım olaylar sebebi ile haddinden fazla aktif görev üstlenmem de gerekti. Okula görev yapan Polisler bile beni başkan zannedip gerekli durumlarda benimle iletişim kurmak istediler. Ve ben sandık basında bulunduğum 22 saat boyunca AKP taraftarı kimseden özel bir engel görmedim. Hatta öğleden sonra ( dediğim gibi olaylı bir sandık idi ) CHP den destek avukat ve müşahidler gönderildi. Gerçi en son oyları seçim kuruluna götürürken Polislerden başka sadece ben ve avukat kalmıştık.

  Yani yine sahip çıkma şuuru yine azınlıkta kalmıştı. İşte oyveötesi gönüllüler olarak belki de bu BİRGÜN DEĞİL HERGÜN ruhunu aşılamak için çalışmak.

  Sevgi ve saygılarla

  • belliki kiymetli bir insansiniz ve kiymetli bir is yapmissiniz.sunu soyleyeyimki yukaridaki yorumunuz ogun yaptiginizdan daha fazla is yapabilir.Ben sahsen bu organizasyonu ilkdefa duydum.Sizin bu mailiniz yayilacak organizasyonunuz bilinecek,millet olanlardan bu sayede daha cok haberdar olacak ve daha organize olacak. orda olmadigim icin uzgunum ve OZUR dilerim ama pes etmeyin bunu yayaylim daha guclu ve organize olmak icin bunun sans bilelim.yikilmayin moral bozmayin lutfen
   Muhabbetle

 2. Bende 2 sandığa baktım oy ve ötesinden ve gün için de başkanlara kendimi kabul ettirdim iki sandığın tutanağınıda ben düzenledim SMMM olmanın avantajı 1 gibi bitti başkanların 2 ile 2 yi toplayacak halleri kalmamıştı

  • Aferin volkan be!

   Sen ne yaptın paşam? Bari gölge etmesen, bok atmasan, ha?

  • Dr. Hüdai Başeğmez

   SEÇİMLERDE OYLARA ADALETLİ BİR ŞEKİLDE SAHİP ÇIKMAK ,VATANA SAHİP ÇIKMAK KADAR ÖNEMLİDİR .BUNUN AKSİNİ DÜŞÜNMEK VATAN HAİNLİĞİDİR .

  • Volkan bey zaten sizin gibi düşünenler yüzünden bu kadar güçlük çekiliyor, oysa sizler de destek verseniz daha çok dürüst gönüllü olsa hiç bir sandikta bu adaletsizlikleri yapamazlar

  • yazıya aptal demek yerine,keşke birlikte olsaydık dediğinizde belki biraz olsun işler iyiye doğru yön değştirebilecek…hiçbirşey yapmadan keşke sen kendini ifade eden yazıyı yazmasaydın…okuyan kimin aptal olduğunu hemencecik anlıyor biliyormusun??

 3. Gramerin bozuk bile olsa yine de guzel anlattin.Demek istedin gibi CHP secimlere gonullu bile gonderemekten acizse, devleti nasil yonetsin. Iste bu yuzden halk AKP yi seciyor.

  • Gramer değil dil bilgisi. Bilgisayarlarınızda yazım hatası yaptığınızda kelimelerin altında kırmızı bir çizgi çıkacaktır. Bu yazım hatası yaptığınızı gösterir. Geçmiş olsun.

  • CHP VE MHP BU ON İKİ YILI SİSTEM OLARAK AKP İLE BİRLİKTE GÖTÜRME KARARI ALMIŞ PARTİLERDİR .AĞZINIZ İLE KUŞ TUTSANIZ KAZANMAK İÇİN DEĞİL MUHALEFET DE GÖRÜNMEK İÇİN AYARLANMIŞLARDIR .BİLGİNİZE .

 4. bence çok haklııııııııııııı bende hep bunu savundumm bunu söyledimmmm hep birlikte orada olun dedim…. partide bir yığın üyeniz var evlerinde keh keh keh anam anam anam noluyo diye bön bön ben dahil baktık tv.ye bilgisayara ne işiniz varrrr evde neeeeeeeeeee meydana koş desek koşardınızzzz

 5. Tamamen yalan. Yine aşağılayıcı bir dil. Hile yapılmış. Biz açık oy gizli tasnip yapılan günleride biliyoruz. O kadar şişirildiniz cemaata o kadar inandınız ki burnunuzun önünü göremediniz, yenilgiyi proje sunamamakta değilde hile yapıldı diye savunuyorsunuz. 2023 tede aynı hikayeyi anlatırsınız artık.

  • Yesinler sizin projelerinizi. Yapılan özelleştirme ile yol yapıldı. Başka ne projesi var?

   Ama yazarın dediği gibi, herkes oyuna sahip çıkmalı.Chp genel başkanı evinde oturuyor. .Başbakan saat 03-o4 kadar parti binasında. .bunları görmek lazım.
   Bizim demokrasimiz. Siyasitimiz insanlarımız hile üzerine kurulmuştur. Maalesef böyle. .

 6. e iyi diyorsunuzda bizim oy verdiğimiz okulda her sınıfta 6-7 görevli vardı..hatta ben oy sırası beklerken bayanın biri sigara içmeye gitti yerine ordan bi bey oturdu..hatta sınıflara ufak yollu bi göz attım her sınıf sandık başında bi sürü insan vardı…uydurma bi hikaye geldi bu bana..isim açıklasaydnız ya..şikayetçi olsaydınız ya..

 7. Bu ne agir ithamdir boyle. beyoglundan zeytinburnuna gitmiste saydiriyor. Ben Paristen istanbula gittim musahitlik icin, sabahin 6 sindan gecenin birine kadar ve pazartesi sabahi da yine parise donup biraz gecikmeli de olsa isime basladim. Senden az ozveride bulunanlara cok guzel saydirmissin ama kusura bakamda benim yaptiklarimin yaninda seninki devede kulak bile degil. Ben de sana mi agzima geleni saysam simdi?

 8. aslı gündüz

  Artık o kadar gözden düştünüz ve millet gözünde o kadar güvenilirliğinizi kaybettiniz ki şuan bile chp oyları çalındığına veya mağdur olduğuna zerre kadar inanmıyorum halkta inanmıyor.Yıllardır AKP seçmenine koyun aziz nesinin bahsettiği aptal kesim makarna kömüre kananlar daha neler neler.Fakat nasıl olduysa bu aptal koyunlar yıllardır sizin cemaat mhp önceki seçimde bdp onca ittifaklarınızı alaşağı edip sizi yeniyor.Acaba siz anca balkonda tava tencere çalanlar aslında zeka seviyesi az olan siz olmayasınız veya vatan sevgisi eksik olan kendinizi Atatürkçü olarak ilan edenler biz atamızı bile sizden daha iyi koruyor ve ona saygı gösteriyoruz.Chp veya Mhp mi ülkeyi yöneticek güldürmeyin insanı onlara değil devlet bir bakkal dükkanı bile emanet edilmez.VE bu hakaretleriniz şu sonucu çıkardı ben koyunmuyum ben salakmıyım o zaman inadına AKP sırf sizin yenilmeniz için.

  • Sevgili Asli Hirsizi unutmussun 🙂 tabi ki inadina Akp diyeceksin,cok buyuk bir kesimsiniz gercekten bu partiden nemalanan.

  • mıyım ile muyum ayrı yazılır Aslı. Bir de noktadan sonra “ve” ile başlanmaz.

  • Siz hırsızlara da inanmadınız, bu vatanın suçsuz gençlerini devletin polisine katlettirene de. Elbette ki tüm delillere rağmen oyların çalındığına sandıkta türlü hilelerin yapılldığına “inanmayacaksınız”. Neyse ki bu bir “inanç” meselesi değil. Suç varsa takipçileri de var, delilleri de var ve ysk gereğini yapmak zorunda kalacak. Bu da beğenmediğiniz halkın yakın takibi sayesinde mümkün oldu. Halk devlet tarafından oyların çalınmasını önlemek için elinden geleni yaptı ki bu ne üzülecek bir durumdur. Ülkenin tüm yerli kurum, kuruluşları özelleştirilmiş, yabancılara satılmış, ihalelerde belli kesimler kayırılmış, uluslararsı kara para aklaması hükümet tarafından birinci elden yürütülmüş, vatandaşın borçluluk oranı, icraalar artmış, her yerde Amerikan üsleriyle dolmuş ve siz hala Atatürkçü olmaktan söz edebiliyorsunuz (bir yandan bu iktidara oy vermeyi sürdürürken) CHP cumhuriyetin başından beri var olan köklü bir partidir, AKP gibi sonradan türemiş değildir, bu ülkeyi daha önce de yönetmiştir. Elbette yeniden geldiğinde de yönetecektir. AKP Amerika tarafından kendi çıkarlarına iyi hizmet edeceği bilindiği için yaratılmış bir kukla hükümettir. Bu iş sidik yarışı meselesi değildir. Ülke menfaatlerini at gözlüğü takarak görmemeye devam ettiğiniz sürece sizin gibi sözüm ona eğitimli insanların ettiği cahilin ettiğinden çok daha kötü olacaktır çünkü kötü niyetlidir ve malesef kasıtlıdır. Yazık..

  • Aslıcım kesinlikle sana gönülden katılıyorum.Çok doğru ve düzgün anlatmışsın..Ztn halkta bu şekilde düşündüğü için sonuçlar belli.Ne iş yaparsa yapsın zeka seviyesi ve eğitim seviyesi düşük diye nitelendirdiğiniz o insanlardan oy aldıklarını unutuyorlar çünkü.Onları kazanmak yerine dışladıkları ve küçümsedikleri için bu durumdalar..İnsanları oyların çalındığına artık inandıramazsınız.Her seferinde elektriklerin kesilmesi mevzusuda baydı artık..Madem her seçimde aynı mevzu yanınıza lambalar alında gidin.:)Bu sadece insanlarda yaratmaya çalıştıgınız algı yanılgısıdır.ve Komik bir hal almaya başladı..Sandık başında bekleyenler arasında Tüm partilerden insanlar bulunuyor.Elektrikler kesildiğinde AKP’lilere kesinti olmuyor sanırım.Sizde uyumayın açın gözünüzü madem.İtirazlarda bulunabilirsiniz.Bu tüm partilerin en doğal hakkı.Fakat insanları sokaklara dökmek amacındaysanız bunun altında art niyet aranmalıdır.CHP Atatürk’ü ve Atatürkçülüğü kullanmaya çalışan bir partidir.Öle dilde olmaz Atatürkçülük.Gönülde olur..Öyle sokaklara çıkıp ortalığı savaş alanına çevirmek değildir.Biraz düşünün…

   • Ah tubaacim ne mutlu Ataturk’u sevdiginizi ifade ediyorsun,gercekten cok hos 🙂 ancak sen de hirsizligi atladin be canim,cok merak ediyorum;montaj olmadigi alenen belli olan ses kayitlari hakkinda kendi aranizda hangi bahanelere siginiyorsunuz?memlekette calinmayan hicbirsey kalmadi,oy ne ki ?

  • Asli Gündüz tebrik ederim.Oyle bir anlatim yapilmişki CHP liler dürüst AKP liler hileci.İnsanlara camur atmak olayi sadece seçim startinda gòrmek yerine 12 yildir bu milletin aslina (sadece ensesi kalinlara değil)sunulan hizmetlere baksaydiniz anlardiniz neden AKP açik ara ònde gidiyor.Hastane kuyruklarinin son bulmasi bile sizin( CHP)tabirinizle makarnaci ve kòmürcülerin AKP yi tercih etmesine yeter.Gerisini saymiycam bile.Tabii icinizde gelismeyen hizmet aski icinde yine kendinizi sorgulayin.Bu kadar hizmette evinden kipirdamiyanlarmi ülke yoneticek….

 9. Burada olay çok daha derin. Henüz rönesansını yapamamış bir toplumuz. Bunu algılayabiliyor muyuz bilmem. Biz burasını normal, güncel bir ülke gibi düşünüyoruz ama değil. Burada olan şey tıpkı Ortaçağ Avrupası’ndaki türden bir din savaşı. AKP’li kesim Katolikler gibi; AKP kilise ve RTE de papa, biz ise Protestanlar gibiyiz. Bizimle savaş halinde onlar. Bildiğiniz cihat yani. Soğuk iç savaş diyebileceğimiz bir durum, Erbakan’ın dediği tatlı aşamadayız…ama kanlı aşama da bizi bekliyor. Yakın gelecekte kendi St Barthelemy katliamımıza ve Huguenot’ların yaşadığı türden bir toplu sürgüne hazır olmalıyız. Biz düşünüyoruz ki Cumhuriyet dönemindeki reformlar falan ile dönştük…hayır sadece bir kısmımız dönüştü. Kalanı için yüzyıllar gerek. Cumhuriyet sadece Martin Luther’in katedral duvarına astığı deklarasyona tekabül ediyor. Ondan 50 küsur sene sonra da St Barthelemy katliamı oldu ki, biz iyi bile dayanmışız.

  • evet çok doğru tespit. Anadolu’nun halkları kendi Rönesansını yapamadığı, kendi orta çağını aşamadığı için; haklarını hak ederek değil de ulufe gibi aldıkları için şairin çok güzel betimledigi ve de belirttiği gibi ‘koyun’ gibi. Gocuklu celep geldiğinde hep başını uzatan…Avrupa Rönesansını yaparken; on bin kiliseyi yakıp, yüz bin papazı kesmişti. Orta ve uzak doğu coğrafyası halkları ne zaman kendi değişim-dönüşümlerini yapacaklar? Görünen o ki hayli zaman var…

  • Birisi tespitinizi yorumlamada bir hata var.Savaş derken evet bir savaş vardi inanç uğruna. Bu savaşida ünùversite kapilarinda yaka paça tartaklanip dune kadar girdikleri okullarindan atilanlar verdi.Kizlari başortusu ile yaftaladiniz erkeklere uydurucak birsey bulamadiniz.Zulmunuzu kizlarin uzerinden yüruttunuz.Hangi ustunluk veya hakla yaptiniz bunlari? Cumhuriyet bumu? Yoksa derdiniz cumhuriyet degilde inancli insanlarmi.Sizin ellerinden diplomalari alinan ogretim gorevlileri ve okuma haklari alinan ogrencilerden ne ustunlugunuz vardi.Kalplerine mi girip kotu olduklarini bildiniz .Buna gerek yoktu icraatlara bakinca kimin nefret ve kin ektigi ortada…

 10. KUSURA BAKMAYIN amma yalan söylüyorsunuz ben akp ye canı gönülden destek cıkıyorum ve akpye bu zamanda oy vermeyen vatandaşlarımızın yarısı hala gerçekleri göremiyor ve diğer yarısının yüzde ellisi ırkcılık (milliyetçilik) yaparak oyunu akpye vermiyor kalan yüzde ellilikj kısımın yarısı ise zaten müslüman olmayan insanlar onlar beyaz türkler ve bunların kanndırabildiği insanlarda öbür yarısı işde evet bu gün türkiyede iiki kişiden birisi akpli artık halkımız uyandı osmanlımız geri dönüyor insallah akpliyim gurur duyuyorum

  • sagol kardes, sayende AKP’ye neden oy vermedigimi anladim, musluman sanardim kendimi ama degilmisim,gercekleri gorememisim Osmanli geri donmus, Beyaz Turkmusum, irkciymisim,hormon bastirip zenci olacagim simdi. Hayir tamam, makarnaci zartci zurtcu demiyoruz, asagilamiyoruz, istedigin partiye oy ver de guzel kardesim, sen de ayni sekilde davran:etmedigim hakaret kalmamis senin gibi dusunmeyene. Bu ne boyle? Ayrica benim niye cok sevdigin partine oy vermedigime gelirsek, ac interneti halen baglanabiliyorsan, “sifirla” dedigi videoyu izle hacinin ! Evde para zulalayan, 10 milyon dolar rusveti begenmeyen,is adamini kucaga oturtmaktan bahseden bir adamin bu ulkede basbakanlik yapmasindan ben utanc duyuyorum. Onun partisinin yonettigi Istanbul’da oturuyorum,evimin onune hic olmamasi gereken bir yerde,doldurma sahilde, 25 katli rezidans bina + otel cikti, gorevi normalde dar gelirliye ucuz konut insa etmek olan TOKI yapti insaati, bir dairesi 3 milyon euro’ya satiliyor,2 hayatim olsa kazanamayacagim bir para ama derdim o da degil, biz Atakoyluler o insaatin yasal olmadigini ispatlayip, karar cikarttik, insaat durduruldu (bunun belgeleri ulusal basinda mevcut) , buna ragmen karar ciktiktan 2 gun sonra insaatlara kalindigi yerden devam edildi. Halen de devam ediyor. Kucuk bir bebegim var, gunduzleri insaatin gurultusunden, geceleri de odasina dogrultulmus projektor isiklarindan uyuyamiyor… Bebek,cocuk kimin umrunda, cocugumuz bu ulkede oldurumedi diye mutlu olmamiz lazim herhalde…. Yasal olmayan bir girisim, gorevi olmayan bir kurum ve insaat devam ediyor,neden? Cunku birilerinin para kazanmasi gerekiyor,bizim cocuklarimizin oynayabilecekleri alanlar,parklar,sahiller gaspediliyor…Bir de neden oy vermediler diye dusunurken, hakli sebeplerinin olabilecegini dusunursen sevinirim.Senin de oy verirken, sana gore hakli sebeplerin vardir mutlaka, ona da saygi duyarim.

   • pardonda ataköye chp bakmıyor mu ? gerçi ATEŞ ÜNAL ERZE nin bakması gereken bir kendinden yaşca çok küçük bir eşi bide bildiğim kadarıyla makamında içmesi gereken viskisi olması lazım

  • durmamış ali

   durmuş ali bu ülke 76 milyon küsür nüfuslu . git bak hele akp ye oy veren ya da akp ye oy vermiş gibi görünen 17 milyon insan evladı var. . her iki kişiden biri akp cidir söylemi senin gibi cahil cühela adamların bilinç altına yerleşsin akp ye daha bi candan bağlansın diye söyleniyor , anla şunu artık , kullanma bu tabiri . ondan sonra osmanlı demişsin al sana küçük bir örnek , osmanlı padişahları kaç defa kardeş katliamı yapmış git bak oku bi yerden . osmanlı yı istiyorsan git kardeşlerinin kellesini al seni padişahı yapalım bu sayfanın , ne dersin paşam ?

 11. Biz de Avcılardaydık . arkadaşımın söylediklerine tamamen katılıyorum. CHP ye destek olalım dedik bizim bütün sandıklar tamam dediler. her 4 sınıfa bir kişi vermişlerdi.AKP FULL EKİP ORDAYDI EN UFAK OLAYDA 20 KİŞİ sınıflara daldılar. ama işin sıhrı SANDIK BAŞKANLARIN DA . BU İŞİN KİLİT ADAMI SANDIK BAŞKANLARI… EVET FACE DE OLSUN BAŞKA YERDE OLSUN KLAVYE VATAN SEVERLER O GÜN YOKLARDI. 2 SATIR YAZI İLE VATAN KURTARMAK BU. HERKES TAŞIN ALTINA ELİNİ KOYACAK. KALABALIK OLMALARI KORKMAMIZI GEREKTİRMİYOR. BENİ İÇERİ ALMAYAN SANDIK BAŞKANI KANUNLARI ÖNÜNE KOYUNCA TISSSSSLADI.

 12. Ben seçim kazanmaya oy verenlerin almış olduğu sonuca bakarak değerlendirenlerden değilim.Seçim 4-5 yıl yan gelip yatmak seçimlere 1 ay kala alınmış devlet yardımı ve birazda kazanmak için katılan paralarla konvoylar yapıp höparlörden türküler çalarak kazanılmaz.

  Seçim kaybedilen andan itibaren halkın içerisinde olup onlarla yan yana ve onlara ihtiyacı olduğu işlerde birlikte iş yabilmekten olduğuna inananlardanım.

  Bırakın bunu bir gezi direnişinden ders alamıyanların seçim kazanmasını bekleyenler sadece bir hayal dünyasında yaşadığını söylemeden edemiyeceğim.

  Bildiğim çok daha küçük partiler var ve iki kişiye daha ulaşabilmek,onlara gerçeği anlatabilmek için dünya emek veriyorlar ve biz gerçek hayatta onlara sizin ne kadar oyunuz varki diyecek kadarda durumu basite alabiliyoruz.Seçimler döneminde bile onları ziyaret edip birlikte nasıl hareket edebilirizi bile sormaktan aciz kalıyoruz.

  Biz bilirizki diktatörler başta oldukları sürece her türlü hileye ve zorbalığa baş vururlar.Sizin yapacağınız iş ya çok emek verip heyecan yaratacaksınız veya oyunu onların anlayacağı dilden oynayacaksınız.

  Soruyorum siz hangisini yaptınız ?

  • Merdan kardeşim işin öz ü nü yazmışsınız.Halk ı bilinçlendirmeye çalışan küçük tabir ettiğimiz partiler kadar ,CHP ve MHP li ler çalışsalar dı bu iş buralara kadar gelmezdi. ama CHP ve MHP zaten 2002 den beri sistem içerisine alınmışlaıdır .İşte bunu için dir ki CHP ve MHP BU SAVAŞI HEP KAYBEDİYOR YA DA ÜZERİNE DÜŞMÜYOR .bunun tek çaresi halkın CHP ve MHP ye sahip çıkıp BAŞTA BAŞKANLARI DEĞİŞTİRMEKTEN BAŞLAYARAK GERÇEK ATATÜRK TE BİRLEŞECEK YÖNETİCİLERİ AYAIKLAMAKTIR .SONRA SI ZATEN ÇORAP SÖKÜĞÜ GİBİ GELİR .HALK DA BUNU BEKLİYOR ZATEN .İŞİ BİLENLERİN YÖN GÖSTERMELRİNİ.GEÇENLER DE CUMHURİYET AYDINLARI BİR İMZA VERDİ YAŞATILMASI İÇİN DEVAM DEİYELİM VE BU ÇAĞRIYA SAHİP ÇIKALIM .VE MÜCADELEYİ BIRAKMAYALIM .KÜÇÜK PARTİLERİ DE İŞİN İÇİNE KATMAK İÇİN CHP VE MHP YE DE ÇAĞRI YAPALIM .AYAKLARINA GİDİP TEMSİL EDİLMELERİNİ SAĞLASINLAR VE İKTİDAR OLAMAMIZ İÇİN BİRLİKTE MÜCADELE ETMEYİ TEKLİF ETSİNLER YETER .

 13. Yakındığınız durum tüm gönüllü çalışan kuruluşlarda bile senelerdir tartışılan bir konu. Gönüllülüğün angajmanı, bir gönüllünün uzun süreli bağlılığı ile örgütlülüğünki mukayese dahi edilemez. Oradaki durum da bu. orada 20 gönüllüye karsi 300 örgütlü varmış. Burada hakikaten chpye sormak lazim neden sivil inisiyatiflere bırakmış bu işi. Diğer taraftan da 30 sene sonra şuna alışmak lazım: bir davaya inanıyorsa insanlar örgütlenmek lazım. Gönüllülükten de bir taahhüt beklememek gerek.
  Kişisel olarak ise sizin emeğinize saygı duyuyorum teşekkür ediyorum.

 14. İyi guzel de halk sizi kendi vaktinden ayıracak kadar benimseyip sevmediyse burada suc AK partinin mı,yoksa onu secimden secime hatırlayan muhalefetin mi ??

 15. Yazıyı yarıya kadar okudum. Bir noktadan sonra okumanın saçma olacağını düşündüm. Yazıyı yazan kişi sırf oy ve ötesi gurubuna dahil olmayan oy takibine gitmeyen kişilere ithafen “salak salak evde oturup TV’den takip ettiğiniz için” terimini kullanmış. Terbiyesizlikten, kendini üstün görmekten başka bir şey değil.

 16. Cocuk dogru soyluyor cogu seyde ama kurumlar ve hukuk islemeyince, bireysel cabayi toplumsallastirmak da yeterli olmuyor. Diyelim ki Istanbul’da 30 bin gonulluye ihtiyac vardi ve Oy ve Otesi bunu topladi, oteki tarafta AKP 300 bin toplar mi, toplamaz diyemeyiz. AKP’ye gonul verenler icin hayatlarinin en onemi ani bu.Yillardir hep askerlik kutlamasi yapanlara sasiririm,askerlik iste, git yap, bitir gel, arabayla tur atmanin vs. anlami nedir? Egitimi az kesimin hayatlarindaki en onemli mevzulardan biri ama. Burada da kim fazla idiyse onun dediklerinin gecerli olacagi bir sistem yaratacagiz isin sonunda ki, o da demokrasi degildir. Benim gozlemim sandiklarda hangi partinin temsilcisi daha fazla idiyse, o parti avantaj sagladi, kotu niyet veya hileden bahsetmiyorum,oyle bir seye sahit olmadim ama bir kisi oyu mu tutanaga gecirecek, cizik var mi, muhur var mi, zarfa yanlislikla muhtar adayinin pusulasi konmus mu, onu mu kontrol edecek? Karsi taraf 4 kisi geldiyse, bunu yapiyor. 52 milyon secmen var ulkede, 52 milyon gozlemci lazim gelinen noktada, kimsenin sisteme guveni yoksa. Bu guvensizligi gidermek de YSK’nin ve hukuku hakim kilmasi gereken yoneticilerin gorevi. Gelinen nokta bu, “X sandikta 2 kisi daha olsaydi, bak Y sehri birakmazdik” bile yeterince aci bir bildirim aslinda.

 17. Bende bir okulda görevliydim. Bende birkaç amcaya teyzeye yardım ettim. Onlar bana sordular ”yavrum sen burada görevlimisin” diye. Bende ”ben görevli değilim oy verdim giderken sizi gördüm yardım etmek istedim” diye cevap verdim.. Amcanın bir tanesi de bana ”ALLAH ne muradın varsa versin yavrum. ALLAH senden razı olsun” diye dua etti.. Bu da bana yetti… Ben büyüklerimden ecdadımdan böyle gördüm… ALLAH için yapılan şeylerde siyasi reklam yapmak yada reklam yapmak ne kadar doğrudur sizlere soruyorum? Bu arada merak edenler için söylüyorum.. Benim görevli olduğum parti kaybetti sonuç olarak. Ama görev alan hiçbir arkadaşım ne mecbur kaldığı için görev aldı ne de para için.. En azından benim de bizzat tanıdığım görev alan büyük bir çoğunluk için böyleydi… ALLAH hakkımızda hayırlısını nasip etsin. Saygılar…

 18. İyi güzel hoş! Sandık başında görev almayanlara giydirmişsin bi güzel ona da tamam. Peki sevgili arkadaşım sana şunu sormak istiyorum. Görev almak için ne yapmak gerekiyordu? Başvuru yaptık sandık başında görev almak istediğimizi söyledik hemde bilmem kaç arkadaş aynı anda. Aramızda ak parti belediyesinde çalışan sadece bir kişi vardı. Bilmem kaç arkadaştan hiç birimize görev verilmezken sadece ak parti binasında çalışan o arkadaşımıza görev çıktı. Şu dakikadan sonra ne yapmamız gerekiyordu! Bizde senin değiminle evimizde geçtik TV karşısına herşeyi takip etmeye çalıştık yeri geldi yine klavye kahramanlığı yaptık sana saçma geleni yaptık ve gönülden destek olduk. Çünkü bize görev vermeyen insanlar karşısında yapacak birşeyimiz yoktu. Tüm okullar tüm sandıklar doldu gelmeyen olursa belki ararız dediler ve bir güzel yol verdiler! Hani bunları da düşünüp düşünce ve görüşlerinden hakareti biraz azaltabilirsin.!

 19. Yazarın mantığını anlayamıyorum:

  1) Sandıklarda Oy ve Ötesi’nin gönüllüleri yoksa sandık AK Parti’nin eline mi geçmiş oluyor? CHP ve MHP’nin görevlileri etkisiz eleman mı? Onlar da mı AK Parti’ye çalışıyor?

  2) Oy ve Ötesi sandıklarda eksik diye niye AK Parti hile yapmış sayılıyor? Yazıda bir tane bile hile örneği yok. AK Parti’nin görevlileri hakkında yazılanlar ise iltifat seviyesinde:
  2.1) Yaşlılara yardım etmeleri
  2.2) Yemek organizasyonunu iyi yapmaları

  AK Parti’ye iltifat etmek için bu kadar uzun bir yazıya gerek yoktu. Bir teşekkür yeterliydi.

 20. keşke sinir dinmeden ve edit etmeden yayınlanmasaymış.
  sinir ve öfkeyi anlıyorum, bir noktada hak da veriyorum.
  ama bu herkesi azarlayan tavırla bir sonraki seçimde daha fazla insana ulaşılamaz.
  yapıcı bir dille, gerekirse hissettirmeden laf sokan ama insanların katılımına da kapı açan bir üslubun daha fazla işe yarayacağına inanıyorum.
  müşahitler sayesinde bu seçim en azından insanlar neyin olup bittiğini anladılar. daha önceki seçimlerde bu bile olmamıştı. ki, bundan sonraki seçimlerde katılımın çok çok daha yüksek olacağına inanıyorum. durum böyleyken, bundan sonraki seçimlerde destek olabilecek insanları devamlı azarlayarak yabancılaştırmanın yapıcı bir yanı yok.

 21. Yalnız bir şey diyeceğim. İnternetin bu kadar yaygın kullanıldığı ve örgütlenmeyi sağladığı bir ortamda yeterli sayıda gönüllü olmadığının seçimden çok çok önce belirlenmiş olup ona göre çağrılar yapılmış olması gerekmez miydi? Ben bu yazıyı çok mantıklı bulmadım. Şahsım adına (gerçi İzmirdeyiz pek de ihtiyaç olan bir bölge değil belki ama) nette böyle bir ihtiyaç listesi açıklansa gider başvururdum. Hiç bir yerde böyle bir şey görmedim (ülke çapında) Yüzüp yüzüp kuyruğuna gelip de bu kadar gönüllü bulabildik demek komik ve saçma. Organizasyonda ciddi hata ve eksiklik var demektir. Yoksa insanları çağırdığınızda gelmemeleri gibi bir şey söz konusu olamaz. Gönüllülerin organize olduklarını internetten takip etmiştim, dolayısıyla bu konuda bir eksiğin kaldığını düşünmedim, çoğu insan da böyle düşünmüştür. Nasıl ki seçim sonrası yüzlerce insan çağırılar üzerine ysk ya gitti, CHP merkezinde toplandı. Hata organizasyonundur, halkın değil.

 22. ismilazımdeğil

  ben kendi adıma utandım. özür diliyorum, küçük çocuğum var bütün gün bırakıp gidemem diye resmi görevli bile olmaya cesaret edemedim. aynen dediğin gibi 1 oy kullanıp evime döndüm, bütün gün tv-internet takip etip akşam “nasıl olur yaa” diye salak salak ağladım. kendimden başka suçlayacak kimse yok aslında

 23. kesinlikle katılıyorum kaleminize sağlık.. bende görevliydim kahvaltı ettiğim saat 14:00 sularıydı elim ayağım titriyordu artık. ben herşeyi geçtim ama sadece sosyal medyada bulunan klavye kahramanlarını kesinlikle affetmiyorum görevli olduğum saatlerde sık sık takip ettim sosyal medyayı herkesler döktürmüş tabi her yerde bi hile hurda olduğunu yazmışlar vidyolar paylaşılmış ama hiç biride ” ya bizim sandıklarda neler oluyor bi gidip bakalım” dememiş olcaklar ki gelen giden olmadı. Fakat oy kullanmaya gelen bilinçli laik bir ablamız ”ben 16:30 dan sonra gelmek istiyorum sayımda burda bulunmak istiyorum sizi rahatsız etmem” dedi ama acemi başkanımız pimpiriğinden dolayı bunu kabul etmedi. Olsun bana yetti o ablamızın yürekten söylediği cümleler. Aaa tabi bide oy kullanan vatandaşlarımız tamamen iki çeşitti kimisi gayet anlayışlı kimi ise kaba mı kabaydı.. işin özü yaşadıklarımıza gördüklerimize tercuman oldu yazınız gönülden teşekkür ediyorum kaleminize sağlık..

 24. Canı gönülden katıldığım yerler var arkadaşa eline dilene gönlüne sağlık ben kendimi bildim bileli chp liyim bütün ailem chpli sonuna kadar atatürkçüyüm , patronum akpli öyle sanıldığı gibi anlaşmazlık uyuşmazlık yaşamıyoruz da yanlış anlaşılmasın önemli olan anlayışlı ve mantıklı olabilmek benim demek istediğim şu ben memleketim gemlikte oy kullandım , chp ilçe teşkilatı ailemin oturduğu dairenin hemen altında ve yukardada belirttiğim gibi bütün ailemin ve benim chpli olduğumu çok iyi biliyorlar ( defalarca çıkan tartışmalarda apartman toplantılarında dile getirdik ) patronum bir yanlışkla sandık görevlisi adayı olarak kendi cep numarası yerine benim numaramı kaydettirmiş ve akp ilçe teşkilatı beni sandık görevlisi olarak kaydettirmiş seçimden 5 ay önce , bu 5 aylık süre zarfınad hem mesajla hem arayarak bildirimde bulundu akp ilçe teşkilatı ben her sefrerinde akpli olmadığımı ve gelemeyeceğimi beyan etmeme rağmen olsun siz gelin buyrun dediler sonuç ben gitmedim böyle şeylerin yaşanacağını çıkacak tartışmalar içinde tek başıma kalacağımı biliyordum , nerdenmi biliyordum ? bu 5 aylık süre zarfında akp ilçe teşkilatı adete asker alır gibi adam toplarken seçim için chp ilçe teşkilatı 1 kere bile 1 üst katta ki koyu chpli aileye yani benim aileme gönüllü olurmusunuz diye gelip sormadı hoş hal hatır sormaya bile gelmezler o ayrı , akp ilçe teşkilatının çalışmalarını gördükçe chp teşkilatının tembelliği karşısında ben sonucun ne olacağını zaten biliyordum ki zaten akp kazandı demem o ki bir tarafta adamlar yolsuzluk yapmak için bile cayır cayır çalışırken öteki tarafta tembel tembel oturup insanlar nasıl olsa bize oy verecek bu kadar yolsuzluk varken anlayışı içinde olan bir zihniyetin zaten kazanması beklenemezdi daha çok şeyler anlatabilirdim bu konuya ilişkin ama sanırım çok uzun olur ve kimse okumaz neyse yinede saygılarımla

  • Okuyanlar var Gökhan, yeterki siz yazın! Yapıcı eleştirileri yazanların ellerine sağlık. CHP‘nin açığını bende farkettim. Örgütlü gençlik yapısı olsa, 300 kişide ordan gelse çok iyi olurdu. CHP maddi yönden zengin bir parti, gönüllü ne demek? Kesenin ağzını açacak, ucuz etin yahnisi bu kadar olur. Teşkilatta bunlar neyle meşgul? Danışmanları yok mu? Seçime hazırlanmak deyince sadece bayrak, konvoy, miting ile olmaz! Tembeller çalışmıyorlar peki niye ordalar? Teşkilatları kapatıp gidip evlerinde yatsınlar! Yada ADAM GİBİ ÇALIŞSINLAR….

 25. Oy ve ötesi gönüllüsü olarak Zeytinburnunda Gazipaşa okulunda sandık başındaydım ve bu okuldaki bir çok tutanağı benden isteyebilirsin arkadaşım. Eğer Gazipaşa okulunda görev yaptıysan sandık numaranı söyle tutanağı sana ulaştırayım. Saygılar

 26. Bak ne güzel sölüyorsunuz adamlar kalabalıktı oradaydı işte laf değil icraat gerekiyor demekki. Bu ülkeyi ancak iyi organize olmuş bir parti yönetebilir bununda hangi parti olduğunu hepimiz gœrüyoruz. Ve oy kullanmaya gittiğimde okul binasında ve sandık başında değişik kararlarıma etki edicek bi durumla karşılaşmadım. Ve diğer partiler iktidara gelmek istiyorlarsa politikalarını değiştirsinler.

 27. Okudukça yazarın hezeyan içerisinde olduğu kanısına vardım. Sahip olduğu nefret duygusu seçim sonucunda alınan malubiyet duygusuyla birleşince (olayı kişiselleştirmiş) aynı düşüncede olduğu insanların ihanetine uğradığı varsayımıyla suçlamalarda bulunmuş. Sandıklara gitmediniz de, mühürler kayboldu da hede hödö… Kahramanca, zekası makarna ve kömürle ölçülen insanlara karşı mücadele etmiş, tartışmış. Valla helal olsun. Seçimlerde yaşanan malubiyetin temeldeki sebeplerini irdeleyemeyen, karşı tarafı aşağılayan kolaycı ve megalomanik bir karakter. Yazar’a bir hafta istirahat ve siyasi programları izlememeyi tavsiye ediyorum. Bukadar öfke ve hırs sağlığa zararlı.

 28. Anlayamadığım bir şey var, neden sürekli akp lilerin eğitim düzeylerine vurgu var, bu arada müşahitler dışında, hukuk mezunu olsa bile, kimsenin tutanak alma hakkı yok, bu büyüklenme ve kibir hakkını yüksekeğitim görürken mi aldınız? Hani derler ya altın semeri sırtlamışsınız ama içerik sizde aynı kalmış :))

  • Eğitim durumu ile ilgili:

   Tutanak alma ile ilgili:
   “…bizler için hazırladığı resmi müşahit kartlarımızı aldık…”
   yazıda bu söyleniyor. Yani bahsi geçen 20 kişi de müşahitmiş.

 29. Inan aktas ii palavra duzmussun salaksin abi kabul et akp catir catir kazandi bu secimi…bitti kicinizin olcusunu aldiniz iste bu kadar.. vatan hainisini kabul edin..

 30. Vallahi ben kendi adıma utandım. Oy ve ötesi oluşumunu aylar öncesinde okumuştum, katılmaya da niyet etmiştim. Ama bana da çoğu insanda oluşan “aman be ben mi kurtarıcam memleketi” yılgınlığı gelip gitmemeye karar vermiştim. Yaptığınız şeyi çok takdir ediyorum, kızgınlığınızı anlıyorum, sizden ve sizin gibi fedakarlık yapan insanlardan da özür diliyorum. Ancak düşünüyorum, yarın seçim olsa bu sefer gönüllü olur muyum diye kendime sorunca “olurum” diyemiyorum. Bunun en büyük sebebi ise muhalefetin basiretsizliğidir, vizyonsuzluğudur, yılgınlığıdır ve daha sayamayacağım bir çok şeydir. İnsanlar muhalefetten o kadar ümidi kesmiş durumdaki kolları sıvayıp kontrolü kendileri almaya karar verdiler. Gezi olaylarının patlaması ve hatta oy ver ötesi gibi bir oluşumun ortaya çıkmasının sebebi de tam olarak budur. chp’ye oy verdim ama chp’ye gönül vermiş değilim. Akp’yi devirmeye en yakın alternatif ldp olsaydı oyumu ona veriridim.Dediğim gibi hakka hukuka sahip çıktığınız için çoğu insan gibi ben de size teşekkür ve özür borçluyum. Ama sizin yaptığınız şeyi yapabilmek için bir türlü motive olamıyorum.

 31. tamamen APTAL ve geri zekalı bir sandık görevlisinin yalanları bu yazı baştan aşağı yenilgiye bahane bulmaktan ibarettir ben de sandık görevlisiydim her sandıkta 6 tane görevli vardı bahsettiği AKP nin 1 görevlisi oldugu gibi her partiden 1 görevli vardı ve her partinin kat sorumlusu ve bina sorumlusu vardı. bahsettiği AKP nin bir görevlisi karşısındaki 5 görevliye karşı hile yapabiliyorsa bu tamamen onların eşşekliğidir. ŞÜKÜRLER OLSUN Kİ BÖYLE GERİ ZEKALI ZİHNİYETİN ELİNE KALMAMIŞIZ BAKSANA BİR SANDIĞA SAHİP ÇIKAMADIĞINI KENDİSİ İTİRAF EDİYOR ONU ORAYA GÖNDEREN ZİHNİYET ÜLKEYİ BİRAZ ZOR YÖNETİR. AYRICA O TAHSİL DURUMU İLE ALAY EDERCESİNE İFADE ETTİĞİ İNSANLAR BU VATANA ONDAN ÇOK ÇOK DAHA HİZMETİ OLMUŞ İNSANLARDIR AMA İDRAK EDECEK AKIL LAZIM KENDİNİ AYDIN ZANNEDEN ASALAK SANDIK ÖTESİ GÖNÜLLÜSÜ DİYEREK MASUM AYAKLARINA YATMAYA ÇALIŞIYOR AMA BİZ BİLİYORUZ Kİ SENİ YÖNETEN ŞER GÜÇLER BOYNUNA İPİ TAKMIŞ NEREYE SÜRERLERSE ORAYA GİTMEYE MECBURSUN BİR İŞİ BİLE ZOR YAPAR DEDİĞİ İNSANLARIN SENİN BİR İŞİ BİLE BECEREMEDİĞİN DÜŞÜNÜLDÜĞÜNDE SENDEN ÇOK DAHA KAPASİTELİ OLDUĞU ORTAYA ÇIKIYOR SEÇİM ÖNCESİ TUTMAYAN HİLELER SEÇİM GÜNÜ DE BOŞA ÇIKMIŞTIR ŞİMDİ O VATAN HAYİNİ KÖPEKLER YSK NIN ÖNÜNDE NÖBET TUTUYORDUR UYKULARINIZ KAÇMIŞ DAHA DA ÇOK KAÇACAKTIR BU MEMLEKETİ BU ZİHNİYETE SAHİP AZINLIĞA BIRAKMAYACAK KAHRAMAN-İMANLI TÜRK GENÇLERİ VARDIR ECDADI BELLİ OLMAYAN KÖPEKLER BU KUTSAL TOPRAKLARDA TARİHTE HUZUR BULAMAMIŞTIR Kİ ŞİMDİ DE BULABİLSİN….ÇOK ÖNEMLİ BAŞLIĞINI GÖRÜNCE OKUDUM AMA BU KADAR APTALCA BİR YAZI İLE KARŞILAŞACAĞIMI HİÇ DÜŞÜNMEMİŞTİM YAZDIĞIM BUNCA CEVABA YAZIK AMA EN AZINDAN YANLIŞ YÖNLENDİRMELERE ENGEL OLACAKTIR….

 32. Aklın sıra mesaj vermek istemişsin ama mesajını verirken bu ülkenin aydın insanlarına maşallah her türlü hakarete varan sözü de etmişsin. “Salak salak televizyonun karşısında sonuç beklemek” vs.. en büyük salak sensin çünkü bu insanlar dünyadaki her modern toplumda olduğu gibi vatandaşlık görevi olan oyunu kullanıyor ve tabiki de evine veya hafta sonu sosyal bir aktiviteye gidecek. Asıl anormal durum orada 200 tane amacı belli işi belli olmayan tiplerin orada gezinmesi seçim yasaklarını delerek seçmen iradesini etkileyecek faaliyette bulunmasıdır. Devlet bu tür şeylere izin vermemeli devletin oradaki sorumlu kurumu da YSK’dır emniyet müdürlüğüdür. Ha bu kurumlar görevini yerine getirmiyorsa o zaman muhalif partiler bu duruma ya müdahale edecekler yada meclis çatısı altında bu sorunlar çözülene kadar inatla kararlılıkla çalışacaklar. Bu seçimlerde kısman CHP daha fazla olmak üzere MHP’de bir miktar daha dikkatli davrandılar özellikle CHP’nin YSK seçim sistemine paralel olarak kurduğu online sandık sistemi işe yaradı. Gençler asimetrik olarak sosyal medyayı da bunun için kullanarak güzel bir dayanışma örneği gösterdiler. Ben de 45 yaşında bir insan olarak belki onlar kadar aktif görev yapmadım ancak oy kullandığım sırada çevreyi gözlemlemem anormal gibi görünebilecek birşeylerin olup olmadığına bakmam tamamen bu işe bir nebze olsun sahip çıkabilme isteğimdendir. Yani senin yakıştırdığın gibi “salak salak televizyon karşısında oturmadı” millet. Hiçbir şey yapamayan en çekimser insan bile en azında çevresindeki bir insanla tepkisini gösteren bir konuşma yaptı. Deseydin ki asıl sorun toplumun büyük kısmının bilerek kasıtlı olarak cahil bırakılması, eğitimde yapılan kasıtlı ve sistematik yanlışlar bu ülkenin başındaki en büyük sorundur, o zaman sorunun köküne bombayı atmış olacaktın. Ama senin yaptığına halk arasında “kaş yapayım derken göz çıkarmak” olmuş.

 33. Evet sayın İnan Aktaş O sandığın başında durmayanlardan birisi de bendim güzel yazmışsın ! Ama sanırım senin ilk müşahitlik yaptığın seçim ? defalarca sandık kurulunda görev aldım bu seçim hariç . üstelik bir partinin üyesi olduğum için değil, veya bir partiye menfaat sağlamak için veya bir parti kazanmasın diye değil bir partinin üyesi olan arkaşım rica ettiği için sonraki seçimlerde bir kere görev almışım seçim kurulunda veya partide adım geçmiş otomatik yazı geliyor vatandaşlık görevi diyerek gidiyordum, üstelik mesleğim nedeniylede oyların kullanılmasından ilçe seçim kuruluna verilmesine kadar her anında sandıktan ayrılmadan. Şimdi ben sana neden bu seçim sandıkta olmadığımı anlatacağım; chp ve mhp ödediğimiz vergilerden akp 177 chp 92 mhp 46 milyon yardım aldı. chp nin işbankası hisseleri nedeniyle de ayrıca geliri var sandık başına 500 tl gibi bir para almışken chp neden akp gibi 40 sandığa 300 kişi dizmemiş? Banamı güvenmiş? Peki İzmir de CHP nasıl kazandı akp oraya sandıkbaşına 20 kişi dikmemişmi? yada muğlada çanakkalede Atladığınız bir gerçek var Türkiyede seçmenin %50 si sağ seçmen olup altın versende chp ye oy vermez mhp nin durumu ortada akp nin alternatifi olmadıktan sonra bu böyle belki ankarayı hileyle aldı akp ama istanbul fark %8 . Akp yi bu hale getiren chp değil mi? deniz baykal değilmidir rte nin cezasını kaldırıp seçilme imkanı tanıyan? hitler mussolini gibi diktatörlerin seçimlerden sonra yaptığı balkon konuşmaları meşhurdur. devamında neler olmuştur okumak lazım, tavsiyem bir oku son cümle olarak insanlar hakettikleri şekilde yönetilirler .

  • CHP’nin İş Bankası hisselerinden ne kadar geliri var? Açıklayın da öğrenelim. İşkembe-i kübradan sallamayın.

 34. Çok güzel söylemişsiniz ve haklisiniz.Bende görevliydim ama şunu söyliyeyim.insanlara kizilmasina hak yok cubku normal bir ülkede oyunu verirsin ve sonucu beklersin demokrasi budur wc ye giderken arkamdan devlet buyukleseri uckagit yaparmi dusucesiyle hareket etmedigi icin kimse suclanamaz,Ankara Akp secmeni bir bey sandigi almis yolda koşuyor arkasinda sandik gorevlisi bu rezalet biyle bir ulkede insanlar artik pazar gununu feragat etmeyebilirler.oy bile vermek istemiyorlar.boyle bir rezaleti durdurmak icin 300 kisi toplanip sandik pesinde kosmak çözümmü bilmiyorum.Ankarada kimin aldigi cok net!kac kere sayildi,cocuklarla silahlarla okulu basti,mafya babalari isin icine girdi.Simdi biz olsak 7262689 kisi bu cirkeflige ne yapilabilir?

 35. okumama yazık oldu

  Oy kullanan ve görevli olan her tarafsız düşünen bunun yalan olduğunu, en azından çok düşük bir ihtimalle abartı olduğunu bilir.
  Aynı yazıyı Akp li yazsaydı da chp liler inanmazdı.
  İşte CHP nin kaybetmesinin sebebi bu, YALANLA, KELİME OYUNU İLE, sadece kendi taraflarınızı kandırırsınız.
  Saygılar.

 36. Ya ne güzel senaryolar yaziyo bu CHP liler bence dizilere seneryo yazdsınlar çok kazanirlar

 37. Sandık başkanıydım. Akp seçmeniyim. Memurum MHP seçmeni idi. Muhtar adayım da CHP seçmeniydi. O söylemeden hemen karar verip uygulamaya geçtiğim halde hemen her duruma müdahele etti. Sanki Cumhurbaşkanı sandık da devlet de herşey benim der gibi tavırlıydı. Sandık kurulundaki herkese karşı antipatik idi. Kurul üyeleri ile kavga çıkacaktı zor sakinleştirdim. Babam yaşındaki adamlara susun diye bağırmak zorunda kaldım. CHP seçmeni, müşahidi hep böyleyse bu millet sittin sene size oy vermez bunu bilin.

  Size gelince, siz ne menem insanlarsınız ki, 3-8 arası ve farklı partilerden kişilerin oluşturduğu bir dandık kurulundaki oyların AÇIK TASNİFİ sırasında bile hile yapıldığını ve engel olamadığınızı yazarak açıkça beceriksizliğinizi ifşa ediyorsunuz.
  40 sandıkta her birinde 1 AKP´li olmak üzere sandık çevresinde bulunabilecek maksimum AKP´li sayısı 40´tır. Bir kurula aynı partiden birden fazla üye katılamaz. Kalan 160 kişi sandık sandık alanında olabilir. Sandık alanında bulunmalarında sıkıntı yok.
  Zeka seviyesi makarna kömür ile ölçülenler diye adlandırdığınız kesimin için de ben de varım. Biz de sizi zeka seviyenizi bira ve meze ile mi ölçelim yani? Bu kadarcık zekamızla ikişer üniversite bitiriyoruz. Nefret söylemlerinizi bırakın da çalışın.
  Gezizekalı arkadaşlarınıza da kızmayınız. Akşamdan kalmalar, çok içmişler, uyanamamışlardır.

  Bırakın boş laflar konuşmayı, hile-hurda yalanlarını…

  Seçim günü akşama kadar oy kullanma kabininin içine seçim genelgesinde izin verilecek yardımcılar hariç kimsenin girmemesini sağlayın.
  Seçmenlere verilecek oy pusulalarının EVET mührü ile mühürlenmemiş ve boş olduklarını denetleyin.
  Sandık kuruluna göz kulak olun.
  Oyların sayımı esnasında da gözünüzü dört açın kafi.

  Sorumluluklarımızı biliyorum ki, kanunları uygulatsanız yetiyor zaten. Bir de o sandıkta sizden başka en az 2 üye daha olmalı. Onların da gözleri kör kulakları sağır mı Allah aşkına…

  Nefretinizi başka yerlerde kusun lütfen.

 38. Arkadaşlar,

  Durum özeti şu aslında:

  Taraflar belirlendi, yapılanlar yapıldı.Her iki tarafta ne kadar kesinlik belirtilirse belirtilsin ikna olmayacak hale geldi.Yazı zaten AKP li kesimi ilgilendirmiyor çünkü onlara gerçekliğin gösterildiği bir durum yok.Tamamen kendi yandaşlarına yapılan bir çağrı.Fakat bu çağrı bile arada karalamalar olmadan yazılamıyor.Bu arada imla hatalarına bakış açısı getiren arkadaşlara hayranlığımı ifade etmeden geçemeyeceğim.Çok uzun yazılar yazmanız da anlamsız.Dediğim gibi belli konularda haklılık payları verilse bile saflar belirgin.O yüzden tartışmanın bence hiç bir anlamı yok…

 39. SÜLEYMAN abi helal olsun sana.Son günlerde yapılan eleştirilere verilecek en güzel cevaptı.Önünde eğiliyorum.Söylediklerine hiç bir ekleme yapmama gerek yok.AKİL kesim mesajı almıştır zaten

 40. Özür dilerim…pazar gunu sandik basina dönmedigim sizleri yanliz biraktigim icin özür dilerim 🙁

 41. ben de görevliydim de neden öyle şeylere hiç rastlamadım.çatır çatır da ak parti kazandı sayımda gördüm.ayrıca ben herhangi bi partiyi tutmuyorum öğrenciyim para kazanmak için görevli oldum.

 42. Yasin, bağırmana gerek yok kardeşim.

  İşte böyle sert hareketler yüzünden o hukuk öğrencisi kızlar görevini yapamamış. Bağırıp çağırmak marifet değildir, nitekim tipik ilkel insan davranışı olarak sıkıyı görünce hemen çağıracak adam ararsınız.
  Hayatında kaç kavgaya teke tek girdin, dürüst ve senden üstün bir insana gerektiği gibi davrandın? İkisinde de çuvalladığını ben biliyorum.

  Nereden mi biliyorum? Bırak biraz da ben genelleme yapayım yahu. Sen ülkeyi bir güzel ikiye böldün, okumuşlara aptal dedin, gereksiz dedin, bir yurtdışından (basit işleri halletmeleri için) doktor, mühendis vb. çağırmadığın kaldı.
  Tamam, en çok hizmeti BÜYÜK HARFLE YAZANLAR verdi, en çok bağıranlar has vatan evladıydı (bu tanıma göre çavuş iken ben de büyük adamdım, en güçlü ses bendeydi çünkü) vatan sizin, gerisini boşverin. Hatta yazdığın o kadar cevaba da yazık, senin gibi kıymeti anlaşılamamış; günümüzdeki okullar ile eğitilemeyecek kadar üstün bir kişilik nasıl olur da mağara kuralları ile muamele görmüş üç beş müşahit için bu kadar nefes harcar? Bence de sen, sana yakışan değeri veren yönetimlere layıksın. Utanma, onlar utansın, o YSK’nın önünde bekleyen, güzelce tanımladığın o sürüler utansın. Adamlar oyları değiştirmek için yataklarından kalkıp gelmişler saat sabahın beşinde. Böylelerine prim verilmez, bunlar herşeyi yapar aslanım sen bizi bilinçlendir bunlara karşı.

 43. sevil karakan

  sayın inan aktaş. yazınız çok dikkat çekici ve bilgilendirici olmuş fakat aynı zamanda çok da itici. eminim siz de ilk defa oy ve ötesi gibi bir organizasyona üye oldunuz(zaten daha önce yoktu) ve ilk defa oyunuzun peşine düştünüz. yazınızda insanları bu kadar aşağılamanız çok çirkin. bunun yerine biraz da partileri suçlamanız lazım gelir. ben sürekli halk tv ve ulusal tv seyreden biriyim. bir kere bile buradan insanları uyardıklarını, veya göreve çağırdıklarını görmedim. madem bu kadar ihtiyaç var, kişileri tv ve sosyal medyadan göreve çağırılarsa emin olun çok kişi yardıma gelir.

 44. Yani Oy ve Ötesi hareketinin
  “Biz, hiçbir siyasi parti ile organik bağı olmayan, İstanbul’lu gençlerden oluşan bir bilinçlendirme platformuyuz. Yerel seçimlerin şeffaflığına katkıda bulunmak için gönüllüler arıyoruz.”
  tanımı tamamen yalanmış. Bir partinin seçimden yenik çıkması için kurulmuş bir organizasyonmuş. Teşekkürler aydınlattığınız için.

 45. iyi ki sizinle aynı düşüncede değilim olmayacağımda..olmadığım içinde allah a hamdediyorum sabah akşam

 46. balık baştan kokar genel başkanını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim.oy kabinlerinde elektrik yoktu yanan ampule evet bastım.

 47. Utanmiyorum utanmiycam da. Hakli yanlariniz da olsa bi dusunun bakalim nerde hataniz. Madem bu kadar bu isin pesindesiniz ve bilinclisiniz bunu da bilmeniz gerekir.

 48. TÜRKİYE BÖYLEMİ KAZANACAK !…
  Seçim öncesi kavgalar ve seçim sonrası iddialar ve kavgalar ile zaten Dünya ya malzeme olduk
  Olduk ya neyse bu da geçer ama bu kavgalar bitmezse bizim Halk, saf temiz yürekli halk’ımız biter
  Ben esnafım Türkiye nereye gidiyor diyen iç ve dış yatırımcılar tüm ekonomiyi ciddi anlamda kitlediler
  Kimse zorunlu olmadıkça alış veriş yapmıyor para daha kıymetli diye saklanıyor kimse borçlarını ödemiyor ben eleman çıkartmamak için kazandığım taşınır taşınmazımı sattım olmadı, evimi ortaya koydum kredi ile borçlandım , küçüldüm daha da devam ederse artık eleman çıkartmak zorunda kalacağım bir çok kişi benzer veya farklı yollarla ayakta kalmaya çalışmakta
  seçim seçim dendi bitti fakat hala kavgası bitmedi bitmezse de bir çok işletme zarar görecek daha da küçüleceğiz işsiz kalan arkadaşlarımın yeni iş bulma süreçleri ne kadar uzarsa sıkıntıları da o denli büyüyecek
  Lütfen hepimiz Türk isek bırakalım kavgayı hep birlikte el atalım çalışalım, üretelim, satalım alış veriş yapalım zincirleme nüfus ederek her sektör canlansın
  Biz neden birbirimizle kavga edelim ancak dışarıdan bir tehdit gelirse sarılalım silaha kendi kendimiz için değil
  Biz Halkız Türk Cumhuriyeti Halkıyız
  Atatürk Atamız vatanı kazanıp bize emanet eden kişi onun fikirleri dersimiz olsun günümüze uyarlayalım ama her kez farklı sahiplenmesin
  Din hepimizin dini iyi de yorumlasak kötüde, birbirimize doğruyu gösterelim ama bizi ayrışmak için
  Bölmek için kullanmayalım
  Vatan toprağı millet, milliyetçilik her Türk doğanın kanında var gerek duyulduğun da sadece dış güçlere karşı birlik beraberlik ruhu ortaya konulmalıdır ve konulur ama birbirimize karşı değil
  Biz bunların tümüne sahip çıkabiliriz Parti Tutmak son yıllarda maalesef futbol takımı tutmak gibi
  Eğlence müsabakalarını kana bulayanlar gibi şimdi partililerde karşı çıkarları için yanlı, bir o kadar tehlikeli oyunlar oynuyorlar.
  Her Türk birbirini ailesinden bir parça olarak görmeli, insan ailesine bilerek zarar verir mi?
  Ne olur daha çok sağ duyu, ne olur daha çok hoş görü biz hoşgörü dini İslam dinindeniz bir Mevlana nın, Hacı Bektaş Velilerin topraklarındanız Bilinçli ya da bilinçsiz devam ettirdiğimiz iç tartışmalarımız dostu üzüyor düşmanı sevindiriyor
  Bu bu şekilde devam ettikte ülkenin üreticisi, esnafı, sanayicisi büyük zarar görecek bu da ardından
  İşçiye memura dolayısı ile tüm halkın maddi ve manevi kazançlarına yansıyacak kimse bunun farkında mı değil olanlarda neden susmaktalar

 49. adamlar kazanmış çamura gerek yok. burada konuşanlar karşı duranlar; ben mhp ye oy attım ama kardeşim akp ye arkadaşım chp ye düşmanım bdp ye yani çoğunuzun annesi, babası çocuğu eşi dostu bu partiye oy attı uzatılacak bir şey yok. akp = chp ye göre yolsuzluk hırsızlık bir yana daha ılımlı. Çünkü Atanın partisi Atanın kurtuluş mücadelesi verip dizayn ettiği güzel ülkemi savaş alanına çevirme çabası içinde bu tehlikeli hırsız dı yolsuz du sandıkta hile vardı bunlara sığınmayı bıraksın işine baksın Bunlar Güleni düşünmekten Mustafa KEMAL ATATÜRK’ü, Anıt KABİR’i ve Laikliği unuttu. Bunlar Şehit cenazelerinde türk bayrağı taşıyor, alevi cenazelerinde kırmızı bayrak sokak olaylarında pkk ile ülkesine zarar verir hale geldi. Hangisi tehlikeli düşünmek lazım. AKP nin yaptıklarının aynısını yapar haldeler Ülkeme milletiyle, Bayrağıyla, Toprak Bütünlüğüyle Cumhuriyetiyle zarar gelmesin ne olursa olsun önemli değil. Dinsizi hırsızı savunurken bunları ön planda tutarsak iyi olur. Yazım hatalarından da özür dilerim.

 50. Seçim sandık kurulu
  1 devletin atadığı sandık kurul başkanı
  her partiden resmi atanmış 1 er kişilik sandık kurul heyeti ve ayrıca
  her partiden parti müşahit i olduğunu belirten karta sahip kişilerden oluşmaktadır
  gün boyu açıklanan yüksek seçim kurulu kararları çerçevesinde oy kullanılır
  ve saat 17:00 da sandık kurulu kapıya yönelik sandık numarasını okuyarak oy kullanmayan varmı sorusunu 3 kez tekrarlar gelen yok ise oy atma işlemini kapatır sandıkların olduğu bölüme de ayrıca güvenlik mensupları yer alır dışarıdan yetkisi olmayan kimse alınmadığı gibi içeriden de yetkisi olmayanlar boşaltılır
  oda kapıları kapanmaz onlerine birer sıra konulur ve görüşe açıktır
  yukarıda belirtilen sandık kurulu ve müşahitler ile oylar sırası ile zarflar kontrol edilir sayılır imzalar sayılır zarflar tek tek açılarak oy pusulalarındaki eksik ve hatalar kontrol edilerek geçersiz oylar sayılır ve tüm bunlar parti resmi görevlileri parti müşahitleri ve sandık kurum sorumlusu ve memuru tarafından yapılır açık kapılarda sıralar arkasında ayrıca gözlemcilik yapanlarda bunları canlı olarak izlerler.
  tüm oylar tek tek sayıldıktan sonra zapta geçer ve tüm sayımlar tamamlandıktan sonra seçim kurulu tarafından hazırlanan tutanaklar ıslak imzalı bir şekilde o sandıkta bulunan sandık sorumlularına 1 nüsha verilir sonra torbalar mühürlenir emniyet kuvvetleri ile seçim başkanlığına teslime gider burada resmi parti temsilcileride refakat edebilirler
  BURADA ŞUNU İFADE ETMEK İSTERİM seçim sonrası bir çok halkın kafasını karıştıran açıklama veya görüntüler aktarılmakta bu haberler o diyor diğeri haksızlık yaptı diğer o haksızlık yaptı burada devlet memurlarımızı da zan altında vebal altında tutan açıklamalar ile günahına giriliyor
  yukarıda da yazdığım gibi sayım esnasında her partiden resmi kadroları dışında müşahitleri de varken ayrıca sayım sonrası ıslak imzalı sandık numaralı sonuçlar varken bu tür hileler biraz da halkı kışkırtmak olmuyormu
  LÜTFEN BUNLARI TARTIŞMA AÇMAK İÇİN DEĞİL İŞİN SAYIM PROSEDÜRÜNÜ BİLMEYENLER İÇİN YAZDIM ARTIK TÜRKİYE BİR OLMALI BİRLİK OLMALI

 51. Yazi dökülmüş bütün alınterini ortaya koyuyor zaten helal olsun , ama leş gibi elitizm kokması insanları üniversite / lise mezunu olarak kategorilere ayırmanız yazının bütün anlam ve önemine benim gözümde gölge düşürüyor.

 52. Aslında özünde doğru bir yazı ama yazarın o anki öfkesindenmidir heyecanındanmıdır bilimez, çok sinirli çok keskin ve bunun yanında elitist ve seksist bir yazı, bu sebeple de hem anlatmak istediğini kaybediyor hem okuyan kişiye başkabakanımızın seçim meydanlarında ettiği hakaretler kadar kaba olmasa da inceden inceye birsürü hakaret ettiğinden dolayı haklı iken haksız konumuna düşüyor. Bu yazı sakin bir dille ve daha argümantatif bir dil ile yazılsaydı, insanları suçlamak yerine durum anlatılıp insanlar teşvik edilse idi eminim daha etkili olucaktı.

  • hocam türkçeyi çok etkin kullanmışsınız tebriklerimi sunuyorum . fakat o son kelime, olucaktı olmasaydı daha iyi olacaktı . saygılar efendim

  • başbakanınızın hakaretlerini hak eden bir kesim var, sadece hakaret eden başbakan değil tabi bu ülkede. twitterde başbakanın sülalesi herkesin akrabası oldu bildiğiniz üzere. kabine üyeleriyle içli dışlı gezici gençler :)vallahi, benim akrabalarıma bana küfür eden birine bu kadar tahammül edemezdim şahsen.. onun dışında yazıyla alakalı tarafsız yorumunuza katılıyorum.

 53. Yazı gerçekten güzel kaleme alınmış .fakat tamamıyla abartı öyle sanıyorum bu yazının sahibi o okula ve o sınıfa hiç girmemiş bile .Müşayit sandık görevlisi kendi bölgesi ve kendi sandığında veya kendi okulunda görevlendirilir. oy kullanmak için başka bir semte gidilip sandık boş bırakılamaz çünkü o sandık parti tarafından size emanet edilmiştir. müşayit azlığınada bişey diyemem parti lerde müşayit bulamama sorunu mahalle yöneticisinin ve ilçe başkanının seçim için ne kadar çalışmış olduğunun göstergesidir.siz daha sandık görevlisi bulamamışken o sandıkdan galip ayrılmayı nasıl düşünürsünüz .SANDIK AÇILIP OY SAYILMASI İLE İLGİLİ YUKARIDA BİLGİ VERİLMİŞ .bu arkadaşın dediği gibi oy sayılmaz .oy sayılırken sandık görevlileri haricinde diğer partililerde secere tutabilir. yanlışlık varsa müşayitini uyara bilir .mühür kaybolmaz kaybolsada oy pusulaları önünüzde durur ve sayılıdır ıslak imzalı oy sayım belgesi size verilir parti temsilcisi olarak tutki kaybettin be arkadaşım cep telefonu denen bi icat var resimini çek partine gönder BU İŞLER ÖYLE GEZİDE BEDAVADAN YEME İÇMEYLE OLMUYOR ….kal sağlıcakla

 54. bütün yorumları okumadım yalan yok

  gönüllülere teşekkürler ,

  ama konuşulan bu şeylerin tümü yanlış dersem banada yuhlamalar başlayacak biliyorum.

  sadece söylemek istediğim ; sandıkla , oy pusulası ile evet mührü ile a4 kağıtlarına imza atarak 22 saat o sandığın başına bir nöbetçi dikerek sonra polis ile o sandığı bir yere nakil ederek (dahada uzatmak istemiyorum) bu iş olmazzzzzz.

  gidersin sandığın olduğu yere karşında bir bilgisayar vardır. ve işi o bilgisayar çözer hemde hiiiç şaibeye yer olmadan anında sonuç çıkar sandıklar sayılmaz korunmaz insanlar sabah 8 de başlarlar oy vermeye akşam 5 te biter. 5 buçukta mazbataları dağıtırım 🙂

  okuyanlara buraya kadar dayandıkları için teşekkürler ama hiç bir siyasi partinin işine gelmeyen böyle bir sistem var

  • Seçim sisteminin ‘‘Teknoloji‘‘ ile halledilmesi gerekir bencede. 80 yıldır aynı ilkel yöntem.

 55. Görkem Nurata

  Bilgilendirici olmuş karşı tarafın yaklaşımını görmek açısından ama resmen moral bozmuş, karşı tarafı yüceltmiş, biraz da lüzumsuz zırlamış, vicdanınız rahat olsun. Bunun muhattabı keyif yapmakla itham edilen veya gelmeyen halk değil. Elini kolunu sallayan da gelip orada kalabalık yapamazdı zaten.

  Organize ve devlet yardımlı 200 kişiye ne yapıyorlar diye bakacak gönüllü 20 kişi bile çıkarıp bu kadar hile yakaladılar, sağolsunlar, işe yaramamış olabilir, ama işte bunu görüp, bir dahakinde bu şikayetin esas muhattabı CHP ve MHP daha organize olsun, örgütlü bir şekilde sahip çıksınlar. O rahatsız olduğumuz yapılamayan muhalefetlerini düzgün yapıp, itirazlarını daha çabuk yapsınlar, daha çok seslerini duyursunlar, yenilgiyi bu kadar çabuk kabul etmesinler.

  İşte o zaman değişir bazı şeyler, gidip orda kuru kalabalık yapmakla, onların sizden daha iyi bildiği ayak oyunlarını taklit etmeye çalışmakla değişmez.

 56. tüm yazılanları okudum.
  öncelikle AKP nin organizasyonu ,bire bir çalışmaları senelerdir yapılmaktadır.
  arkadaş yazdıklarında haklıdır.
  sandıklarda kişi sayısının yetersiz olduğu bir arkadaşın dediği gibi seçim gününden çok önce bellidir.
  duyurularla yeterli görevlinin bulundurulması sağlanabilirdi.bu yapılmamıştır.
  yemek gereksiniminin eksiksiz karşılanması gerekir bu da yapılmamıştır.
  AKP Atatürkçüdür diyen arkadaş bu partinin başındaki liderinizin ATATÜRK’ten nefret ettiği açıkça ortadadır.
  kimin müslüman olup olmadığını sadece ALLAH bilir.kul olarak bir kişi buna karar veremez.AKP ye oy veren müslüman vermeyen değildir diyemez.
  osmanlı geri geldi demiş bunu hiç tartışmıyorum osmanlı yükselişten sonra çöküş devrini yaşamış ve işi bitmiştir.
  AKP hükümeti yolsuzluğu,hırsızlığı,hileyi ,yandaşalara rant sağlamayı,kara para aklamayı adeta çok doğru işler ve müslümanlıkta farzmış gibi benimsetmiştir.KUR’ANI KERİM’İ AKP ye oy veren müslümanız diyen bu kişiler TERSİNDEN Mİ OKUMUŞLARDIR?YADA TERS Mİ ANLAMIŞLARDIR?
  ALLAH’IN yarattığı kulunun canını almak ne zamandan beri hoş görülür olmuştur?
  Suriye’de el kaide denilen terörist örgütle iş birliği yapan bir devlet ne zamandan beri ÖVÜNÇ kaynağı olmuştur.
  bu arada seçim sonuçlarıyla uğraşılırken suriye ile savaşa girildiğinden kaç vatandaşın haberi vardır?

  yazacak söz çok ama kısaca diyorum ki; SİZİ ALLAH ISLAH ETSİN……..AMİN.

  GRAMER HATAM VARSA AF OLA….

 57. Cok saçma seyler yazmissin!!! Yani AKP ye oy veren lise mezunu cahil insanlar ama CHP ye verenler bilgili insanlar açıkça yazmissin.. Önce insan olmayı öğrenin de sonra çıkın ortaya… Kendinizi adam daniyorsunuz ama ne yazık ki adam olmak icin cok ekmek yemeniz lazım!!! Insan olsanız saygı duymasını öğrenirsiniz…AKP %50 oy aldı bekim oy ve benim gibi AKP sevdalıları sayesinde.. Bize saygı duymak zorundasınız!!! daha cok şey derdim de neyse sizler ( CHP ) cok kültürlü eğitimli ınsanlarsiniz….

 58. her zaman bu ülkede ,size göre, chp mağdurdur sanırım. her türlü cinlik ya dinci kesimden gelir ya da akepeden. yazdıklarınızın gerçekliğine diyecek yoktur fakat taraflı yazdığınız görünen köy misali. bundan 50-60 yıl önce ismet inönü de şimdiki chp mantığıyla demokrat partinin zaferine gölge düşürmek adına seçimlere itiraz ediyor iptalini isteyip duruyordu. şimdi de chp mantığı böyle, akpyi devirmek adına chpyi desteklemeyenlerden bile oy aldı bu parti fakat ne olduğu ortada mı? demokraside azınlığa saygıvardır fakat çoğunluğun dediği olur, bu yüzden akp bu kadar oy aldıkça feryat bile etseniz boşunadır, sandığa sahip çıkın cart curt demeyin boşuna. chpye oy atan akp düşmanı cemaatçileri ve de mhplileri de düşününüz. yani saf bir kitle değil chpnin destek gördüğü halk. akp ise girdiği her seçimde birinci çıkıyorsa tabanı sağlam demektir. bir çoğunuzun KOYUN diye tabir ettiği anadolu halkı. makarnaya kanıyor diye feryat figan ettiğiniz halkın seçtiği iktidar var bu ülkede. o yüzden, herşeye rağmen KOYUN deseniz bile saygı göstermeyi öğrenmelisiniz. bu millet tek parti sisteminden çıktığından beri chpyi seçmiyorsa “KOYUN” kesimin vicdanında bir sızısı var demekki, sütten çıkma ak kaşık chpyi seçmiyorsa.

  • MEŞALELERİ YAKIN ZAFER YAKIN

   pak pardon ak parti de birçok yerde sonuçlara itiraz etti . senin mantığa göre akp kendi zaferine gölge düşürüyor demek ki. bu aptalcaydı . seçim sonucuna itiraz etmek demokratik bir hak tır yavrum. her türlü cinlik akp ve dinci kesimden gelir diye düşünen bizleri yargılamışsın . bu da aptalcaydı ; bere cahil 10 yıldır akp ile cemaat el ele değil mi ulan bu memlekette ? ne oldu da akp cemaat ilişkisi boka sardı ?siz cemmatin gerçek yüzünü görene kadar yıllarca at gözlüğüyle beklediniz akp şakşakçısı olarak . şimdi de akp nin gerçek yüzünügörmenizi bekliyoruz , sabır lıyız vesselam. iki taraf da din diyor iman diyor , e böyle güzel iki kelime ile yola çıkan bu örgüt niye ters köşe oldu . tayyip cemaat e posta koydu , bütün koyunlar da siperini aldı cemaate tabi . sonuçta koyun işte pardon koyun sürüsü.alınma ama ben koyunlara saygı duymam , insanlara saygı duyarım ama hür özgür düşünmeyen , at gözlüğüyle yaşayan insana saygı duymam . saygı duymak ciddi bi şeydir .. bu arada demokrasi adına yaptığın terim akp zihniyetini yansıtıcı tarzdaydı çünkü demokrasi azınlığın isteklerini yerine getirebilme gücüdür . ben böyle bilirim atatürkçü düşünce tarzı bana bunu öğretmiştir şükür . din islam ile insanları etkilemek kolay yoldur bi de türbanlı bacılar a haksızca yapılan haksızlıkları koz olarak kullanıyorsan güç sendedir elbet. bu ülke psikolojik savaş konusunda tecrübesiz olabilir ancak chp bunun savaşını veriyor yıllardır . kolay değil elbet , ama bunun savaşı devam edecek yılmak yok. bu ülkede akp gitse de koyun kalacak insanlar var , o sıkıyo canımı yoksa no problem hava hoş yani. herneyse takıl sen

 59. hahahaha ya bırak bu işleri müdür adamlar çatııır çatıır aldı biz klavye delikanlısıyızda sen ne oluyorsun bu yazıyı yazmakla hiç bi zaman onları savunan bi zihniyete sahip olmadım belkide yaşadığım yer görüşü kaynaklıdır ama sen kalkıpta böyle bi yazı yazarak kimseyi suçlar pozisyonuna sokamazsın anladınmı ha görüşlerin bunlar eyvallah saygı duyuyoruz sana katılmıyoruz sonuç olarak bu kadar hileyi hurdayı döndüren adamlarda değil sandık başına gitmek sandığa bağlayıp kendini gezsen yine yapıcaklardır yapıcaklarını çünkü güç onlarda ya neyse daha çok konuşturmayın beni hadi size iyi günler yazın güzeldi fakat amaçsız olmuş 🙂

 60. Valla AK parti karsitlari bu kafada oldukca daha coook secim kaybederler. Hala akp hile yaptida kazandi diye kendinizi kandirmaya calisiyorsaniz bu zavalli haliniz size mustahak. Az bile hatta. 1950 den beri her secimde mi hile var. Adam her girdigi secimde rekor kiriyor rekor! Haydi kendiniz calip kendiniz dinlemeye devam edin bakalim 😉

  In the mean time: Inadina AK Parti lol

 61. İşimize gelene, “Ateş olmayan yerden duman çıkmaz”,

  işimize gelmeyene, “Gölge düşürmek”

  Kendini geliştirebilen insana saygı duyulur, diğerine müşfik bir sabırla yardım edilir.
  Çocuk aklı ile hareket edip iç ve dış işleri tehlikeye sokan bir kesimi sarsmadan nasıl uyandırabilirsiniz? “Çocuk aklı”, burada kullanılabilecek en iyi niyetli tanımdır. Aksi halde “başka menfaatleri için” diye düşünmek kalıyor
  ki bunu düşünmek iç karartıcı, toplumdan soğutucu birşey.

  Kendi çocukları dahi biraz tahsil edindiğinde “evet, muhalefet partileri yeterli olmayabilir ama iktidarın tutumu da asla makbul değil” diyebiliyor.

  Fakat “olur da çocuklar kendi ailelerini bilgilendirirse?” diye tahsilli evlatlarımızı bile dışlayan kişiler var.
  Aslında gençler, gerçekten olgunlaşmaya başlamanın verdiği bir şüphecilik ile, kendilerinden tam emin değiller. “Olgunlaşma” derken, genç yaşında kahvelere tıkılıp dar bir bakış açısı ile kendinden daha gerideki insanları örnek almak, giyim kuşam konuşma adabını kopyalayıp hiç sorgulamadan “adam gibi adam” vb. kalıplara girmekten bahsetmiyorum.

  Olgunlaşma, önüne gelene etiket yapıştırmaktan vazgeçtiğin an başlar.

  Aslında bilimadamında da, yöneticide de makbul olanı budur: bir fikirden asla tam emin olmayacaksın. Daima amacın açık, niyetin iyi olacak. Yakın arkadaşına bile kendini soracaksın, eleştirteceksin. O da, dar bir bakışla değil, zamanı ve koşulları düşünerek inceleyecek seni. Kusurlu varlıklarız ve bizim karar verdiğimiz sistemde adalet için daima tartışmak gerekir.

  Ne yazık ki birbirimize düşman ediliyoruz. Hem bebek-köpek davası güden müfteriler zamanında, hem bugünkü amacı belirsiz köşe yazarlarında bu tutum ortada. Hatta gayet tahsilli ve memleket sevdalısı geçinen birisi “Ankara halkını ve üniversitelileri” suçlayacak kadar tuhaf bir yazı yazmıştı. Bu kadar kin ve saçmaladığını fark edemeyecek kadar kontrolünü yitirmek ancak ruhi bir sıkıntıdan veya art niyetten kaynaklanır. Okurken “adam ne düzgün cümleler kurmuş” deyip beynimizi yıkamasına izin vermek değil, “yahu bu ne diyor?” diyerek çevremizle tartışmak doğru olandır.

  Velhasıl aradan uzun yıllar geçtiğinde, artık olan olmuş, şimdi gizli olan arşivler açıldığında, “ne kadar ustaca yönlendirilmişiz” veya “sırtımızda kimlerin hakkı kalmış!” demeyelim.

  Genç arkadaşlara sesleniyorum: parti kurun, şimdiki bölünmelerin hepsini içine alan; ülkesini seven bir topluluk olun. Tehtide maruz kalırsanız da bunu medya ile, izin vermezlerse internet ile bize haykırın.

  Hayırlara vesile olsun tüm seçimlerimiz.

 62. Aslında yazdıklarında pek üç kağıt göremedim. Çünkü ortada elle tutalacak ispat sadece yaşlılara yardım eden insanlar. doğru mu ? Birde olaya sadece bir odanın içinde 2 sandıkla bakmışsın. Güneydoğuda izmirde yada başka bir şehirde neler olduğu hakkında tahminden öteye bir yorumun olmaz herhalde ( tarafsız baktığını düşünürsek)
  Şimdi bahaneyle vs. ile bu işler olmuyor. Bir seçim oldu ve bütün herkez itiraz etti. BDP neden itiraz etmedi yada diğer partiler ? Çünkü onlar alacakları oy oranını görüyor chp gibi hayal değil, gerçekleri görüyorlar.
  Şimdi sizlerin meselesine gelelim ;

  Sizin meseleniz öncelikle parti yapısından tutun tüm insanların bakış açısının ne kadar zayıf kaldığıdır. size gelen oyların % 25 i dededen atadan kalma alışkanlıkları olan insanlardır. Neden ? çünkü dedesi babası öyle demiş o doğruyu bilir.
  İnsanlara sıcak bakamıyorsunuz !
  insanlara karşı sıcak olmak yerine bir havalar bir tafralar görende birşey sanıyor bu burun neden havada. öyle bir endam sergiliyorsunuz ki burun bir karış havada ” siz cahilsiniz biz daha iyisini biliriz” yapısı chp de olduğu sürece chp kesinlikle oy oranını arttıramaz.
  İnsanları değil mevki peşinde koşuyorsunuz !
  Bakın AKP de böyle bir mesele yok olsa bile tvlere devlete millete yansıtmıyorlar. ama size baktığımızda chp lideri ” yeter be yeter” diyor.
  Çok yalan söylüyorsunuz!
  bir meseleyi hala çözemediniz Türkiye inönü Türkiyesi değil. Ama parti hala inönü ve demirel yıllarını yaşıyor. Yıl 2014 senin ne düşündüğünü çözen bir millet var karşında ve hala demirelden akıl alıp millete olmayacak şeylerin hayalini ( 600 lira rahat nefes olayı) kurduruyorsunuz. Bu taktik demirelin anahtar ev taktiği basite kaçıyor.
  Halkın derdini bildiğinizi sanıp kendiniz saçma çözümler buluyorsunuz!
  Bu millet chp den artık büst park havuz görmek istemiyor. somut birşeyler istiyor. chp artık birşeyler yapan bir parti olmalı ağlamamalı şikayet etmemeli.

  yorumumu ister yayınla ister yayınlama bu yazdıklarım chp açısından faydalı birşey. ancak sizin ideolojiniz ” işime karışma sen ne bilirsin” olacağından % 99 sileceksin.

  Ben akpnin nasıl kazandığını yazmadım. CHP nin nasıl kaybettiğini yazdım.

 63. 12 yıldır istanbul da sandık gorevlisi oluyorum memur üye olarak (isteksizce) ama madem kamu görevi demokrasinin temeli görevinizi yapıyoruz. Eğer bir yerden seçim görev kitapçığıni bulup okursanız seçim süreci hileyi engellemek için elinden geleni yapmış. Benim bulduğum sadece 2 yöntem var. 1) tüm sandık kurulunun anlaşması- bu olmasın diye her partiye üye gönder deniliyor zaten-
  2)sahte kimlik ile oy kullanma (bu zaten her yerde yapılması suç olan bir durum)
  Oylar seçim bitince hemen orada açık bir şekilde sayılıyor ve tüm sonuçlar ilçe seçime ulaşmadan, parti ve haber ajanslarına ulaşmış oluyor.
  Seçimlerin doğruluğunun en canlı ispatı adana da yeniden sayımda ilk 2 partinin oyu 60 ve 40 arttı. Geçerli oy sayısı 1.100.000den fazlaydı.
  Maddi hata ve art niyet binde1 bile etkilemez sonuçları. Tabiki herkesin oyu tek tek değerli ve biri bile boşa gitmemeli.
  Hile olduğunu düşünen herkese sandık görevlisi olmayı tavsiye ediyorum. Toplumda ki hileci kötü art niyetli insan sayısı sandığınız kadar çok olsaydı çoktan kaos yaşıyor değil seçim yapmak toplum yapısı diye birşey kalmazdı.
  Fatih bölgesi seçerseniz belki bir daha ki seçimde birlikte görev yaparız!

 64. Oy ve ötesi.Hani siz bağımsız bir organizasyondunuz. AKP siz ve sizin zihniyetinize az bile yapıyor.Kaldırın götünüzü gidin oy verin o zaman ulan.Laf ebeliğini bırakın.

 65. işin kötüsü bu palavralara inanacak kadar paranoyaksınız. işte bu yüzden sizden bi cacık olmaz.

 66. benim yakin cevremdeki arkadaslarimin cogu chpli ama ben allaha sukur akpliyim bana surekli akp oylari caliyor diyorlar bende madem boyle dusunuyorsun git sandik basinda bekle diyorum. gercekten herkesin gorusune saygi duyuyorum ama akp hile yapsa bile arada ki bu farki asla kapanmayacagini da biliyorum her turlu akp cikar sandiktan saygilar…

 67. GEÇEN SEÇİMLERDE SANDIKTA GÖREV ALMAK İSTEDİM ALAMADIM HEP TORPİLİLERİ ALDILAR BİZİM GİBİ GÖNÜLÜLERİ TANIMADILAR HALADA TANIMIYORLAR OLSUN BİZ BU DAVANIN TEMELİNE BAĞLANDIK