1 Mavi Kapak

Mavi Kapak

2

Doğa ve insanlara çok zararlı olan pet şişeler toplanmıyor da, neden kapakları toplanıyordu?
Bu mavi kapaklar çok mu kıymetli idi?

Hayır.

Pet şişe üreticileri, ürettikleri bu zararlı maddeyi toplamak ve dönüştürmekle yükümlü idiler.

Ama bunları toplamak, biriktirmek ve dönüştürmek hem masraflı hem de zordu.

Bu kadar zahmete girmektense, bürokrat ve politikacılarla kol kola girdiler ve bir çare buldular.

Pet şişe kapağını toplayan, aynı miktar şişeyi toplamış sayılacaktı. Öyle ya, ellerinde kapak olduğuna göre, elbette şişesi de vardı !.

Peki bu kapaklar kime toplatılacaktı?

Burada ikinci bir oyun devreye girdi. 500 kilo kapak getirilmesi halinde, özürlülere bir adet tekerlekli iskemle verilecekti.

Böylece hayırsever halkımız, kandırılarak çöpçü gibi kullanıldı.
Tekerlekli iskemlede payımız olsun diye düşünen insanlar; ceplerine, çantalarına, ev ve iş yerlerine doldurdukları mavi kapakları, daha büyük toplama ünitelerine attılar. Kapaklar buradan üreticiye gitti. Üretici bu kapakları “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na” göstererek, aynı miktar pet şişe topladığını beyan etti. Hem cezadan kurtuldu, hem de teşekkür aldı.

Oysa tek bir şişe bile toplanmamıştı.

Denizler, göller, akarsular, yollar, parklar, bahçeler pet şişeler ile dolmuştu ama ağızlarında tek bir kapak yoktu.

Üretici, fabrikatör-akıllı iş adamı, çakma piyasadan aldığı en ucuz ve sağlık için zararlı birkaç tekerlekli iskemleyi, basın huzurunda vererek bir övgü de buradan aldı.

Pek çok kişi, kullanıldıkları için üzgündü. Üstelik bu kullanılmaya özürlüler de alet edildikleri için iki defa üzgündüler. Bu şekilde bir kullanılmaya araç olarak kullanılan bürokrat ve siyasiler hakkında hiçbir işlem yapılmadığı için bir kez daha üzgündüler. Kimbilir, nerede ve kaç defa daha kullanıldıklarını, aldatıldıklarını düşündükleri için de kızgındılar.

Ama bir kesim daha vardı ki, yazılanları ciddiye almıyor, inanmıyor ve eski görüşlerinde direniyorlardı. Bu kişiler ya çok “iyi niyetli” ya da “niyetsiz”diler.

İşte bu yazı onlar için yazıldı;

Eski yönetmelik yürürlükten kaldırılarak, 24.8.2011 gün 28035 sayılı Resmi Gazete’de bir yönetmelik yayınlandı.

Adı “Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği” idi.

Yeni yönetmeliğin 4. maddesinde “nelerin ambalaj ve nelerin ambalaj atığı” olduğunun “Ek.1 sayılı cetvelde” gösterileceği yazılı idi.
“Ambalaj Tanımına İlişkin Örnekler” başlıklı Ek:1 sayılı cetvelin, 1. maddesinde “Ambalaj ve atık olarak kabul edilen maddeler” sayılmıştı.

Bunların arasında aynen şu madde vardı : “Su, maden suyu, meyve suyu, şampuan, deterjan ve benzeri ambalajların kapakları”.
Yani yalnızca “kapak” ibaresi vardı, kapağın ucunda olduğu şişelerin ismi geçmiyordu, yönetmelikten çıkarılmıştı, ve “kapak toplamak” yeterli idi.

İşte böyle yönetiliyor, böyle kandırılıyorduk.

Bu yazımız da hala ayılmayanlara “kapak olsun!”

Av.A.Erdem Akyüz
Hukukun Egemenliği Derneği
Genel Başkanı
 
(Turkiye Net’in notu: Geri dönüşüm her zaman için faydalı, ülkeye ve doğaya yararlıdır. Plastik ve zararlı maddeleri geri dönüşüm için ayrılmış yerlere atınız.
Burada vurgulanmak istenen fikir, halkımızın bu güzel motivasyonu kullanılarak, çarpıtılmış kanun ve yönetmeliklerle üreticilere haksız kazanç sağlamanın önüne geçmektir.)

 

 

yorum

Yorumlar2 yorum

  1. BEN ERZİNCAN’DAN KAPAK TOLYANA İNSANIM 5 SENEDİR TOPLUYORUM HALADA TOPLARIM. İHANET EDENLERİN BİZLERİ KANDIRANLARIN ALLAH BELASINI VERSİN. ALMA MAZLUMUN AHINI ÇIKAR AHESTE AHESTE. SEVGİ VE SAYGILARIMLA. ERZİNCAN ŞEKER FABRİKASI

  2. Haluk Tunçelli

    700bin dolarlık kol saatlerinin konuşulduğu ülkede, bakan çocukları dolarları makinelerle sayarken; emekli maaşı kuyruğunda bekleyen amca eğilip yerdeki mavi kapağı alıyorsa, o amcanın önünde ceketimi iliklerim.
    Mavi kapak deyip geçmeyelim. O kapakların sayısı kadar çok,” büyük yürekli insanlarımızı” görmüş olduk bu sayede.
    Her ne kadar beyhude bir gayret de olsa, şahsi beklentisi olmaksızın kapak toplayan herkese en içten sevgi ve saygılarımı sunuyorum.