1 Sıfır Meridyeni

Sıfır Meridyeni

1

 

(Önceki yazı: https://turkiye.net/spor/kiminle-gideceksin/ )

22 Eylül 2014

“0” Meridyenini bir kere daha geçiyorum.

Karacasöğüt 36 ıncı meridyendi, “0” a gelmişiz, yani batıya doğru 36 boylam geçtik. Dünya etrafında 360 tane var. 180 i doğu, 180 i batı. Bizim koordinatlarmız epey bir vakit west diye geçecek.

Bir de şu yönü var, dünyanın onda birini geçmişiz.

Tabii kuzeye, güneye giderek yapılan dünya turu aslında çok daha uzun. 30-35.000 mil yol gidiliyor, tabii sizin tercihinize bağlı.

Bu yıl sonu veya önümüzdeki yıl varmayı düşündüğüm Şili Puerto Mont, Bodrum,dan 10.000 mil mesafede. Buenos Aires ise 7000 mil uzak. Varacağım yer olan Lagos’tan yolum 2000 mil daha kısaldı. Günde ortalama 170 mil gidersem, Buenos Aires 30 günlük bir yol. Tabii ki Akdeniz’i geçince yavaşlayacağız, mevsim dolayısıyla Akdeniz’i bir an evvel hızlıca geçmek istememin bir nedeni de, Brezilya , Uruguay, Şili de uzunca müddet kalabilmek. Akdeniz’i baştan başa pek çok defa geçtim, yüzlerce limanına girip çıktım, biraz değişik şeyler göreyim.

Screen Shot 09-22-14 at 04.08 PM

Yolda gemi trafiğinden uzak durmaya çalışıyoruz. Cezayir sahilleri herhalde petrol gemileri olmalı, çok kalabalık. Cezayir den 80 mil uzaktayız, aslında mazot un 50 kuruş olduğu bu ülkeye girmek isterdim, ancak gümrükçülerin, sahil güvenliğin tavırları biraz şansa kalmış. Noonside isimli yelkencilerin sitesinde, mazot almak için Tunus,a giren bir yelkenliye gümrükçünün silah çekip rüşvet istediği yazılı idi. Yelkenciler arası iyi ve kötü informasyon çok hızlı yayılıyor. Bir tek yazı bile bir ülkeye çok zarar verebiliyor.

Salı gecesi Batı rüzgarı geliyor, bir gün Almeira veya Almerimar da dinleneceğiz. Havayı kollayacağız. Anouk dar apazda keçi gibi batıya doğru yol alıyor, bazen dizginleri kaçırıyorum hemen kuzeye kaçıyor.

İspanyol sahillerini batı rüzgarı yalamaya başladı iş tatsızlaşıyor. Hem rüzgara karşı, hem de kıyıda balık ağları arası seyir, yolumuz uzun, macera istemiyorum.

Dün Fırat bir lambuka yakaladı çiğ balık pek nefis oldu, wasabi ve zencefil ilave edip, yeşil limon suyunda dinlendirdik.

Ekrem1c

Ekrem İnözü

 

 

yorum

Yorumlar1 Yorum

  1. Pingback: Atlantik | Turkiye.Net