1 Nil Şahin Bedensel Engelliler Yüzme Şampiyonu

Nil Şahin Bedensel Engelliler Yüzme Şampiyonu

0

OLİMPİYATLARA AKAN NİL…

Hayatında elini uzatacağın birisi yoksa eğer ne anlamı vardır hayatın. Her evde bir hayat hikâyesi var. Nil ve annesi bu zorlu yolda birlikte ilerliyor.

DENİZLERİN KIZI NİL KİMDİR?

Anne Ümit Şahin, Nil’in Doğuşunu anlattı.

“Kızım Nil Şahin spina bifida anomalili olarak dünyaya geldi. Şu anda 12 yaşında, 3 yaşından bu yana rehabilitasyon (iyileştirme) amaçlı olarak yüzüyor. Yüzme sporunu çok seviyor. İstanbul Belediyesinin engelli çocuklara verdiği ücretsiz desteğin ve imkânların bu sporu devam ettirebilmemizde büyük katkısı oldu. “Kızım, 3 yaşında olmasına rağmen yürüyemiyordu. Yüzmeye başlayınca 1-2 yıl içinde adım atmaya başladı. Buraya 9 yıldır düzenli geliyoruz. Bunun yanında sayısız rehabilitasyon tedavisi de alıyoruz” diye konuştu. Kızım halen İstanbul Büyükşehir Belediyesinin lisanslı engelli yüzücüsüdür.

İstanbul Büyükşehir Belediyesince sürdürülen “Sporla Rehabilitasyon Projesi” kapsamında yüzmeye başlayan bedensel engelli 13 yaşındaki Nil Şahin, yüzme sayesinde yürümeyi öğrendi.

Nil Sahin2

NİL ŞAHİN YÜZERKEN BÜYÜYOR

Omurilikte bir açıklık sonucu oluşan spina bifidanın, sebebi bilinmeyen ve dünyada tedavisi de henüz bulunamayan bir rahatsızlık olduğunu ve Türkiye’de binde 1 ile 5 arasında görüldüğünü söyledi. Bu hastalığın anne karnında teşhis edilebilmesinin çok önemli olduğunu ve anne karnında bazı müdahaleler uygulanabildiğini belirten Şahin, “Nil’in bu hastalığa yakalandığını doğduktan sonra öğrendik.

Doğduğunda yürümesi konusunda olumsuz bir tablo çizildi. Yürüyeceğine olan inancımı hiç bir zaman yitirmeden yürümemesine de hazırlamıştım kendimi” dedi. Şahin, bu rahatsızlıkla doğan çocukların yüzde 90’ına tekerlekli sandalyede yaşayacak gözüyle bakıldığını, bugün olmasa bile ileride ergenlikle beraber alacağı kilolarla, vücudun ağırlaşmasının onu tekerlekli sandalyeye yönlendireceğinin söylendiğini dile getirdi.

Ümit Şahin, kızının doğumu ile birlikte ilk kez spina bifidayı duyduğunu, internette yoğun bir araştırma yaparak spina bifidanın ne olduğunu öğrendiğini, diğer spina bifidalı çocuklar ve ailelerini yakından tanıyarak dünyadaki tek spina bifidalı çocuk annesiymiş hissettiği büyük yalnızlığından kurtulduğunu, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin “Sporla Rehabilitasyon Projesi” kapsamında kızının yüzerken yürümeye de başladığını, ayrıca 3 yaşında 3 yıl boyunca ata binme eğitimi de aldığını belirten Şahin, şunları kaydetti: “Yani yürümeden ata bindi. Atlı spordan çok yararlandık. Bu yıl da dalgıçlık sporuna başladık. İlk defa tüple daldı. Bir dönem buz patenine gönderdim dengeyi algılasın diye. Aslında amacım bir yandan sporla rehabilitasyon iken bir yandan da kızımın dikkatini yoğun olarak bulunduğumuz hastane, ameliyathane, fizik tedavi odalarından, iğnelerden, emarlardan, bir sürü gerekli tıbbi tetkikden uzaklaştırıp, çocukluk anılarını renkli kılmaktı tabi. Şu an bir cihaz desteğiyle yürüyebiliyor. Desteksiz de bir miktar yürüyebiliyor ama doktorlar ayak bileği kontrolü olmadığı için ve bileğe zarar vermemek adına önermiyorlar. Belki desteği ömür boyu kullanacak ama tekerlekli sandalyeye bağlı olup olamayacağını zaman gösterecek. Şahin, “Kızımda zihinsel değil, fiziksel bir problem var” dedi.

nil Sahin ve Nezahat Gocmen

ANNE ADAYLARINA TAVSİYELER

Anne adaylarına hamilelik süreçleri içinde yapılması gereken testleri asla atlamamaları tavsiyesinde bulunan Şahin, ikili ve üçlü testlerin, doktorların önerileri doğrultusunda yapılmasının hastalığın teşhisi açısından çok büyük bir önem taşıdığını, bu testlerin hem anne, hem de bebek için çok önemli olduğunu vurguladı. Daha da önemlisi hamileliklerin planlı olması, hamile kalınmadan en az 6 ay önce folik asit vitaminin kullanılmaya başlanılmasıdır diyor. Hamile kalınmadan önce yeterli miktarda folik asit vitamini kullanımının spina bifidalı doğum oranını düşürdüğüne dair bilimsel çalışmaların bulunduğunu belirtti.  Nil Şahin, yüzme sayesinde adım attı. Küçük kız, şimdi cihaz desteğiyle yürüyebiliyor

12 YILDA 5 AMELİYAT

Henüz 1 günlükken ameliyata alındı. Türkiye’ de doğan her 1000 bebekten 3’ünde görülen Spina Bifida çoğu zaman kalıcı özürlere neden olan ve yaşam boyu tedavi süreci devam eden doğumsal bir hastalık. Nil doğduğunda omuriliği dışarıya doğruydu.

Hayata sımsıkı tutundu Nil. 12 yaşına kadar 5 kez ameliyat oldu. Doktorlar ailesine Nil’in yürüyemeyeceğini hatta birçok sıkıntı yaşayacaklarını söyledi. Ancak Nil ailesinin desteğiyle zoru başardı. Yüzme dersleri Nil’in en büyük tutkusu oldu. 5 yaşında ilk adımını atan ve bugün bileklerindeki destekle yürümeyi başaran Nil yüzme yarışmalarında da üst üste başarılar kazandı. Eğitimini diğer öğrenciler gibi normal bir okula giderek sürdüren Nil Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Engelliler Spor Kulübü’nün lisanslı yüzücüsü. Son 6 yıldır yarıştığı engelliler kategorisinde 34’ü Türkiye Birinciliği olmak üzere 50 madalya kazandı. Yurt dışı yarışmalarına hazırlanan Nil’in en büyük hedefi yüzmeyle ilgili uluslararası alanda başarı sağlamak.

Annesi Ümit Hanım kızımın bedensel engelini hiçbir zaman bir zorluk olarak görmediğini söylüyor. Güler yüzüyle kendine hayran bırakan Nil Şahin’in diğer tutukusu da müzik. Piyano ve Ukulele çalan Nil büyüyünce ne olacaksın sorusuna Ferhat Göçer gibi ‘Şarkıcı Doktor” ya da Candan Erçetin gibi “Şarkıcı-Öğretmen” olacağını söylüyor. Anne ümit şahin, kızının en büyük destekçisi

ENGELLERİ AŞMAK ZİHİNDE BAŞLAR

Türkiye Şampiyonu bedensel engelli Nil Şahin’in, azim ve başarılarla dolu hikâyesi örnek bir yaşam. Nil ve   imkansızı başardı, engelleri yıktı. Ve bunu 12 yaşında, yüzerek başardı. Onlar engelleri yıkmış güçlü insanlar. Sınırlarını zorlayıp hayata tutunmayı başaranlar.

Ona göre hayat koca bir yarış ve kendi de bu yarışın içinde. Yaşamayı seviyor. Şu anda da milli bir sporcu.

Nil, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin, “Sporla Rehabilitasyon Projesi” kapsamında hayatla barışan 3 bin sporcudan biri.  Madalya listesi oldukça kabarık. Nil, Türkiye Şampiyonalarında üst üste birincilikleri var. Avrupa barajını aştı. Dünya barajına da 5- 6 saniyesi kaldı. Bundan sonraki hedefi ise olimpiyatlar.

Mucize şampiyonun en büyük tutkusu olan yüzmede 34 Türkiye Birinciliği kazandı. Nil’in yeni hedefi yurtdışından da madalya ile dönmek.

Yaşanan Şehirlerde Büyür Hikâyeler; Öykü Olur İlk, Sonra Roman, Sonra Film…

 

Nezahat GÖÇMEN

Nil Şahin’in Facebook Sayfası: https://www.facebook.com/pages/Nil-%C5%9EAH%C4%B0N/1393993560901287

 

 

 

 

yorum

Yorumlar kapalı.