1 Erdoğan Adı Zarrab İddianamesinde

Erdoğan Adı Zarrab İddianamesinde

0

Reza Zarrab için geriye sayım başladı.

18 Haziran’da asıl duruşmaları başlayacak olan Zarrab’ın önümüzdeki bir kaç gün içinde tutuklu yargılanıp yargılanmayacağı belli olacak.

Zarrab’ın tutuklu yargılanma olasılığı daha güçlü görünüyor.Ancak mahkeme yargıcı kefaleti kabul etse bile bu soruşturmanın hafifleyeceği anlamına gelmiyor.

İddianamede Türkiye’den birçok önemli isim yer alıyor.

‘Cumhurbaşkanı Erdoğan’ ismi şimdiden soruşturma dosyasına girdi.

New York Güney Bölgesi Başssavcısı Preet Bharara ve yardımcıları Michael Lockard ve Sidhardha Kamaraju tarafından Zarrab’ın kefalet isteğine karşılık mahkemeye sunulan 29 sayfalık belgede, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşinin adı Türkiye kaynaklı adli belge ve basın haberlerine dayanarak kayda geçirildi.

Belgede, ”O zamanki Başbakan şimdiki Cumhurbaşkanı” diyerek Erdoğan’ın Zarrab’ı koruduğu ve soruşturmanın siyasi baskısıyla kapatıldığı yazıyor.

Ayrıca, Zarrab’ın hayırsever bir işadamı olarak Cumhurbaşkanı’nın eşi Emine Erdoğan’ın kurucusu olduğu Togem-Der vakfına yaptığı bağış da resmi kayıtlara girdi.

( reportedly as a result of political pressure from the office of the then-Turkish Prime Minister and current President, Recep Tayyip Erdogan. Apparently as a result in part of these actions, the charges against Zarrab and his co-defendants were dismissed in November 2014.

In addition to the Report, the close ties between Zarrab and high-ranking Turkish officials, including Erdogan, are highlighted by the defendant’s work with the Turkish charity Togem-Der, which the defendant touts in his bail application. (See Def. Mem. at 15-16).

According to press reports (attached hereto as Exhibit H), Togem-Der was founded by Emine Erdogan, wife of President Erdogan .)

Yılmaz Polat

 

yorum

Yorumlar kapalı.