1 Beyin Sağlığı için 9 Önemli Gıda

Beyin Sağlığı için 9 Önemli Gıda

0

Ne yediğiniz sadece ince beliniz için değil, beyin sağlığınız için de önemli. Yediğiniz besinler, özellikle yüksek antioksidanlı gıdalar, beyin sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Renkli meyve ve sebze seçimi – işlenmiş gıdalardan kaçınmak – sağlıklı beslenme için temeldir. Buna dokuz seçenek ile başlayabilirsiniz.

 

Yaban Mersini

Antioksidanlar açısından zengin olan yaban mersini beyindeki oksidatif stresi azaltmak, öğrenme kapasitesini ve motor becerilerini geliştirmek için önemlidir.  Fitokimyasallar meyve ve sebzeye kendi rengini verirler. Bu kimyasalların yüksek olduğu gıdalar sağlığınızı iyileştirmekte çok etkilidir ve yaban mersininde güçlü konsantrasyonu mevcuttur.

blueberry

Turunçgiller

Limon, portakal ve greyfurt tüm beyninizin sağlıklı olmasına yardımcı olabilir. Gerek limonatanızı yudumlayarak, gerek bir salata sosu içinde dahil ederek, mutlaka günlük diyetinizinize turunçgilleri ekleyiniz. Çalışmalar gosteriyor ki her gün narenciye tüketen kişilerde bilişsel gerileme en az iki yıl daha geç oluyor.

turuncgiller

Kuruyemiş

Badem, E vitamini, tekli doymamış yağ ve diğer vitamin ve mineraller açısından zengindir, ve özellikle de bilişsel gerilemeyi önlemede ve hafızayı korumada önemlidir. Ceviz de, çoklu doymamış yağ asitlerinin yüksek miktarda içerir ve güçlü bir beyin yiyeceğidir. Kuruyemiş tüketmek beyin hücre iletişiminin ve büyümesini artırır. Fıstık ta atıştırmak için çok iyi bir seçimdir

Nuts

Balık

Somon bilişsel gerilemeyi önlemeye yardımcı olur, omega-3 yağ asitleri açısından zengindir , ancak bu yararlı yağların yüksek olduğu tek balık değildir. Sardalya, hamsi ve göl alabalığı da omega-3 yağ asitleri için harika kaynaktırlar. Omega -3 yağ asitleri anti-enflamatuardırlar, ve bu yüzden vücuttaki iltihabı azaltırlar. Kalp ve damar sağlığı için iyi oldukları gibi beyin fonksiyonlarını korumak için de önemlidirler.

salmon

Avokado

Evet , avokadoda yağ oranı yüksektir – ama beynin işlevine yardımcı olan iyi yağ içerir. Avokado tekli doymamış yağ ile, Alzheimer hastalığı için bir risk faktörü olan yüksek kan basıncını önlemeye yardımcı olur. Daha iyi kavrama yeteneği için önemli luteinin de iyi bir kaynağıdır. Bir çalışmada, altı ay boyunca her gün bir avokado yiyen insanlarda birçok bilişsel işlevlerde iyileşme gözlenmiştir. Yine de, avokado kalori oranında yüksek olduğu için ne kadar yenildiğine dikkat etmek gerekir.

avocado

Kahve

Sabah kahveniz sizin için sadece güne başlamanıza yardımcı olmaktan daha fazlasını yapabilir. Kahvede antioksidan oranı yüksektir.  Düzenli kahve tüketimi demans riskinde azalma göstermiştir. Yalnız kahvenize krema ve şeker yüklememeye dikkat etmelisiniz!

coffee

Yoğurt

Yoğurt içerdiği vitaminler ve mineraller ile stresi hafifletmeye yardımcı olur. Vücudunuza ve beyninize enerji verir. Dahası, yoğurtta bulunan probiyotikler bilişsel gerileme ve yaşa bağlı hafıza kaybını önlemeye yardımcı olur.

yogurt

 

Yumurta

Yumurta yediğinizde beyniniz bellek desteği ve beyin hücreleri arasındaki iletişimi artırmak için bu vitaminleri kullanır. Yumurtanızı ister haşlanmış olarak, ister ıspanak, domates ve soğan ile yapılan omlet ile tüketebilirsiniz.

egg

Kepekli Tahıllar

Yulaf ezmesi ve arpaya merhaba deyin! Tüm büyük kompleks karbonhidratlar beyninizde yakıt işlevi görür. Yulaf içerdiği çözünür lif ile, vücutta kolesterolü düşürür, damar tıkanıklığını önler. Temiz damarlar da kan akışını sağlamaya yardımcı olur,  felç ve bunama riskini azaltır. Kepekli tahılların Akdeniz diyetinde de büyük önemi vardır.

whole-grains-stock

yorum

Yorumlar kapalı.