1 Gül’e soru “Demokrasi Dersi Vermeye Utanmıyor musunuz?”

Gül’e soru “Demokrasi Dersi Vermeye Utanmıyor musunuz?”

0
30 Mayıs 2014
Oğlunun mezuniyet töreni için bulunduğu Harvard Üniversitesi’nde bir konferans veren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e izleyiciler sert sorular yöneltti.
Hürriyet’ten gazeteci Razi Canikligil’in twitter hesabından yazdığına göre bir izleyici Gül’e “Gezi olayları sonrasında geceleri nasıl uyuyorsun?” sorusunu yöneltti.
Cihan Haber Ajansı’ndan Orhan Akkurt da “Harvard’ta konuşma yapan Gül’e bir dinleyici ‘Burada demokrasi dersi vermeye utanmıyor musunuz?’ şeklinde tepki gösterdi” diye yazdı.Akkurt “Cumhurbaşkanı Gül, ‘bir başkası olsa sana bu soruyu sordurmaz’ diye cevap verdi. Soru cevap biraz gergin geçiyor” diye ekledi.Akkurt, Gül’ün bu soruya ‘söylediklerinde yanlışlıklar var. Gezi olaylarında hayatını kaybedenler için Mecliste başsağlığı diledim.” diye cevap verdiğini yazdı.

Dr. Altındiş, “Türkiye’de insanlar ölürken geceleri nasıl uyuyorsunuz” sorusuyla salonda buz gibi havanın esmesine yol açtı. Soruyu Türkçe soran Altındiş, ısrarla sorusunun İngilizceye çevrilmesini isterken, “Türkiye’de bu soruyu sorsaydım beni tutuklarlardı” dedi. Gül, soruyu soğukkanlılığını bozmadan dinlerken, Türk korumalardan, “Sen insan değilsin” sözleri yükseldi. Dr. Altındiş’in sorusu salondaki 150 kadar dinleyiciye tercüme edildikten sonra Cumhurbaşkanı Gül; ‘’Söylediğin sözler doğru değil. Bir başkası olsaydı sana bu soruyu sordurmazdı. Bu olaylar başka ülkelerde de oluyor. Gezi Parkı’nda sağduyulu bir hareketle başlayan eylem, ilk başta doğru bir şekilde kontrol edilemeyince yasadışı örgütler bunlara katıldı. Bunlar tabii ki çok üzücü’’ yanıtını verdi.

Dr. Emrah Altındiş şöyle konuştu:

“Bildiğiniz gibi şu an Gezi olaylarının yıldönümündeyiz. Geçen sene Nobel ödüllü meslektaşlarımızla Science (Bilim) dergisinde bir makale yayınladık. Sizin başında olduğunuz Türkiye Cumhuriyeti devletini, 8 vatandaşını öldürdüğü, 90 insanımıza kafa travması yaşattığı, 9 insanın gözünü yitirdiği, binlerce insanı gaza boğdu için protesto ettik. Fakat Türkiye’de şiddet devam ediyor. Günde 3 kadın öldürülüyor. 4 işçi iş kazalarında katlediliyor. Roboski katliamında sizin başında olduğunuz ordu 34 kişi öldürdü. 17’si çocuktu. Siz Ankara’da yaşıyorsunuz. Kızılay’da Ethem Sarısülük başından kurşunla vuruldu. Katili dışarda. Siz böyle bir devletin başında olmaktan utanmıyor musunuz? Nasıl bize burada demokrasi yalanları söylüyorsunuz? Geceleri nasıl uyuyorsunuz? Berkin Elvan 14 yaşındaydı. Sizin başbakanınız 14 yaşındaki çocuk için terörist diyor. Lütfen sorum tercüme edilsin…”

Gül, Dr. Altındiş’in sorusunun tercüme edilmesi üzerine, “Şimdi beni sen dinle. Kimse sana böyle soru sorma hakkı vermez”’ dedi. Altındiş ise, Türkiye’de dayak yerdim” diye cevap verdi.

Karşıyaka Anadolu Lisesi ve Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Biyomühendislik Bölümü mezunu olan Altındiş, Harvard Üniversitesi’nden önce, 2006 yılına kadar çalışmalarını Ortadoğu Üniversitesi (ODTÜ) Biyoteknoloji Bölümü’nde sürdürüyordu.

yorum

Yorumlar kapalı.