1 1i ABD vatandaşı 16 kişiye hapis cezası istemi

1i ABD vatandaşı 16 kişiye hapis cezası istemi

0

Taksim Gezi Parkı eylemlerine destek vermek amacıyla Kadıköy’de düzenlenen gösterilere katıldıkları gerekçesiyle biri ABD vatandaşı 16 kişi hakkında 7 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandı.

Anadolu Cumhuriyet savcılığınca hazırlanan iddianamede, Taksim Gezi Parkı olayları kapsamında düzenlenen eylemlere destek vermek amacıyla sosyal medya üzerinden Kadıköy Altıyol Boğa heykeli önü ve Söğütlüçeşme metrobüs durağında toplanılacağı, tüm yapıların buna davet edildiği anlatıldı.

İddianamede, toplanan grupların AKP Kadıköy İlçe Başkanlığı’nın binası önüne yürüyeceği ve ilerleyen günlerde Kadıköy İskele Polis Merkezi’nin yanında bulunan bir parkta çadır kurulacağının planlandığı duyumunun alınması üzerine ilçe emniyet birimlerinin tedbiraldığı kaydedildi.

ahmetatakan-300x225

İddianamede, 400 kişilik bir grubun 12 Eylül günü Kadıköy Boğa heykeli civarında toplandığı ve “her yer Taksim, her yer direniş”, “Ahmet Atakan ölümsüzdür”, “katil devlet hesap verecek”, “direne direne kazanacağız, “bu daha başlangıç”, “mücadeleye devam”, “katil polis Kadıköy”den defol” şeklinde slogan attıkları belirtildi.

Grupların Kuş Dili ve Söğütlüçeşme caddeleri üzerinde oturma eylemi yaparak, caddeyi trafiğe kapattıkları kaydedilen iddianamede, aynı grubun bir süre sonra başka grupların da katılmasıyla 1500 kişi kadar oldukları, tedbir alan güvenlik güçlerine karşı taş ve havai fişekle karşılık verdikleri, grup üyelerinin emniyet görevlilerinin eylemin kanunsuz olduğu ve dağılmaları gerektiği yönündeki anonslarına rağmen eylemlerine devam ederek dağılmadıkları anlatıldı.

İddianamede, çevik kuvvet ekiplerinin direnci kıracak şekilde kademeli olarak zor kullandığı ve grubun ihtar ve zor kullanmaya rağmen kolluk görevlilerine karşı direndikleri ve cebir kullandıkları, ayrıca yüzlerini örtmek suretiyle de kendilerini tanınmayacak bir hale koyarak, güvenlik güçlerine karşı görevlerini yaptırmamak için direndikleri kaydedildi.

İddianamede, biri ABD vatandaşı 16 kişi hakkında Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet” ve “görevi yaptırmamak için direnme” suçlarından 7 yıla kadar hapis cezası istendi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=446778&kn=7&ka=4&kb=7

 

yorum

Yorumlar kapalı.