1 Paket Paket Dolarlar

Paket Paket Dolarlar

0

Yıl 2005. Yer Ankara.
Büyükelçi, konuğu olan Türk Siyasetçinin önüne bir dosya koyar.
“Lütfen sessiz olup, şu dosyayı inceleyin” der.
Dosyada, Büyükelçinin konuğunun yabancı bankalarda 5 farklı hesapta yer alan 7 Milyar Dolarlık hesaplarının belgeleri vardır.
(Bu ifadeler daha sonra Wikileaks belgelerinde de yer aldı)
Konuk, dosyadaki belgeleri inceler ve sessizliğe bürünür.
Büyükelçi; “Eğer dediklerimizi yaparsanız, bu sırdaş hesabınızdan hiç kimsenin haberi olmaz.” (Alaturka Online 30. 01. 2006 Hayrullah Mahmud)

Yıl 1993. Yer Diyarbakır.
Olağanüstü Hal Bölge Valisi Ünal Erkan çalışmaları-dürüstlüğü-cesareti ile bölge halkının sevgisini kazanmış ve PKK terörüne büyük darbe vurmuş değerli, başarılı bir bürokrattır. Ünal Erkan’ın ekibinden Barzani ile temasta olan bir görevli, Ünal Bey’in makamına gelir ve “Sayın Valim, Barzani denen bu eşkıya parasız kalmış, bizden yardım istiyor!”
Ünal Erkan: “Verin şu adama 1000 (Bin Dolar) ve defolup gitsin.”
(Bölge Valileri o tarihte, böyle harcamalar için fon kullanabiliyorlardı)

Demokratik bir rejimde görev yaptığınızı iddia ediyorsanız, her şeyinizle “şeffaf ve hesap verebilir” olmanız gereklidir.
Bu sizin namuslu olup-olmadığınızın da en önemli kanıtıdır.
Şunu asla söyleyemezsiniz; “Müddei iddiasını ispatla mükelleftir. Kim benim hırsız olduğumu iddia ediyorsa, ispatlasın. İspatlayamazsa müfteridir.”
Eğer kamu gücü kullanıyorsanız, herkesi tatmin edecek bu açıklamayı belge ve doğru bilgilerle anlatıp, inandırmak zorundasınız. Normal vatandaşsanız ve böyle bir ithamla karşı karşıya kalırsanız, yukarıdaki genel kuralı kullanabilirsiniz.

Örnek vermek gerekirse;
Kamu gücünü ve parasını kullanan sizin için, bir belgede “İsviçre’de 8 Banka hesabında milyarlarca dolar” parası var deniyorsa, yabancı basın sizi “Dünyanın en zengin 8 siyasetçisi” arasına sokuyorsa ve siz namuslu biri olduğunuzu iddia ediyorsanız yapacağınız iş şudur:
Ülkenizin yetkili mahkemeleri kanalıyla, İsviçre Merkez Bankasına müracaat edersiniz. “Bu kişinin İsviçre Bankalarında hiçbir hesabı yoktur” belgesini alırsınız ve iddia sahipleri hakkında yargıya başvurursunuz.
Yine aynı şekilde ülkenizin “Dünyanın en zengin 500 kişisi” arasına girmiş bir iş adamı, evinizin kirasını bile partililerin ödediği bir zamanda sizin için “Bunun 1 Milyar Doları var” der ve ülkenizin en çok satan gazetesi bunu manşet yaptığı halde, siz susar ve iddia sahibi için yargıya başvurmazsanız, sizin namuslu olmanız mümkün değildir.

Bir diğer örnek;
Siz henüz 15-20 sene evvel, karnınızı doyurmak için harçlık aldığınız Türk Devletinde, bugün 183 şirketin sahibiyseniz, Mersin Serbest Bölgesi üzerinden bölgenin en büyük sigara-içki kaçakçılığını yapıyorsanız ve ülke halkının olması gereken petrol gelirlerini “İki Aile” olarak kullanıyorsanız, siz namuslu bir kişi olmazsınız ve sizin Türk Devletinin tepelerinde mutlaka bir ortağınız var demektir.
Siz sorumlu olduğunuz bölgede, Türkmen kardeşlerimizi asimile ediyor-öldürüyor-korkutup kaçırtıyorsanız siz eli kanlı bir katilsiniz.
Siz bölgenizde PKK Narko-Terör örgütünü barındırıyor, onların yaptığı uyuşturucu ticaretinden pay alıyorsanız ve sizin koynunuzdan çıkan eşkıyalar Türkiye’ye gelip Türk Milletinin Askerini-Polisini öldürüyorlarsa, siz insan bile değilsiniz. Siz en kötü gününüzde, Saddam’ın sizi kimyasal gazla sinekler gibi öldürdüğü bir anda, size kucak açan size ekmek veren Türkiye’ye bu kötülükleri yapıyorsanız, siz hayvan bile değilsiniz. Çünkü hayvanlar kendilerine ekmek verenleri ısırmaz.

Değerli Okurlar;
Bu “Gerçek” örneklerdeki iki insan bir araya gelecek, sıra gecesi düzenleyip şehit kanları üzerinde şarkı söyleyecekler, biri diğerini kırmızı halı ile karşılayıp “Onur Konuğu” ilan edecek, sonra da bu ikiliye İmralı Canisi de katılacak ve üçü “Demokrasi Paketi” açacaklar.

Bunların açacağı paketten ne Türk Milletine, ne de kandırılıp hala sömürülen Kürt kökenli vatandaşlarımıza hayır gelmez. Ülkesini soyan insandan iyilik bekleyen sırılsıklam aptaldır.

Bunlar paket filan açamaz. Açacaklarsa önce dolar dolu paketlerini açsınlar. Yazıklar olsun…

Not: Çılgın Türk Turgut Özakman’a ve Değerli Sanatçı Tuncel Kurtiz’e rahmet diliyorum. Mekânları cennet olsun.

Sağlık ve başarı dileklerimle 30 Eylül 2013
Rifat Serdaroğlu

 

 

yorum

Yorumlar kapalı.