1 Erdoğan’ın büyük korkusu

Erdoğan’ın büyük korkusu

0

Türkiye’yi Türklerden iyi tanıyan, Silivri Davalarının binlerce sayfa tutan iddianamelerini okuyan dünyadaki tek gazeteci, 25 yıldır bizimle yaşayan Gereth Jenkins Ezgi Başaran’a verdiği röportajda çok güzel bir saptama yapmış. Diyor ki:

“Erdoğan’ı ve çevresindekileri düşündüğümde aynalarla çevrili küçük bir dünyaya sıkışmış, kendinden başkasını görmeyen bir adam görüyorum.” (Radikal-02.05.2014)

Yalnız adam RTE’nin etrafında sadece duymak istediklerini söyleyen ve bezirgânlık yaparak iaşesini çıkaran danışmanları var.

Onlar da bir yerde haklı. Aklını kullanan, aklına geleni söyleyen kişinin RTE’nin yanında bir günden fazla barınması mümkün değil.

***

Aynalarla çevrili küçük bir dünyaya sıkışmış yalnız adamın esasında sıkıntısı çok büyük. Hiddeti de, şiddeti de bu sıkıntıdan kaynaklanıyor.

RTE’nin esas derdi Haziran 2013’de beri İran’ın cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturan 7. Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani!

Neden? Ruhani altın kaçakçılığı konusunda ABD ile işbirliği yapıyor da ondan!

Ruhani yolsuzluklarla mücadele ediyor. En son 2.5 milyar dolarlık yolsuzluğu yakalanan İranlı iş adamı Mahaferit Emir Hüsrevi idam edildi. Hüsrevi eski cumhurbaşkanı Ahmedinejad’ın yakın dostu idi.

***

ABD’nin ambargo uyguladığı İran’dan enerji ihtiyacını büyük çapta karşılamak zorunda olan Türkiye’nin ödemeleri altın ile yapmasına geçen yaza dek göz yumuldu.

Bu fırsat Türkiye’deki ve İran’daki bazı uyanıklar tarafından uluslararası para aklama mekanizması haline getirildi.

Şöyle ki; Türkiye’de bir bankaya yüklü miktarda para yatırsanız kanun gereği MASAK (Mali Polis) sizden bunun kaynağını sorar. Ancak, aynı miktarda para ile piyasadan altın satın alıp bankaya yatırsanız kimse size kaynak sormaz. Bu konuda kanunlarda boşluk var.

Kara para ile piyasalardan altın satın alıp, Türkiye’deki bankalara yatırıp, sonra bu altınları petrol/doğal gaz ödemeleri adı altında İran’a sevk etmek dünyada kara para aklamanın en önemli yöntemlerinden birisi haline gelmişti.

Örneğin, Libya’da Kaddafi sonrası Bedevi Şeyhlerin el koyduğu kaçak petro-dolarlar bu tip yönetmelerle temizlendi.

Dünya bu kaçakçılığa bir süre sonra uyandı ve geçen yazdan beri Türkiye İran’a altın ile ödeme yapamıyor.

***

Kaçak sistemin işlediği dönemde sistemin ayakta durabilmesi için getir-götür işlerini gören (örneğin Rıza Sarraf), işleri tepeden yürütenler (örneğin şu anda İran’da bu suçlama ile tutuklanmış olan Babek Zencani) para yıkama işleminin baş aktörleridir ama Hükümetlerden destek almadan sistem işlemez. Zira ödemeler devletten devlete (Türkiye’den İran’a) yapılıyordu.

Nitekim 17 Aralık operasyonunun baş aktörleri Zafer Çağlayan, Muammer Güler ve Egemen Bağış hakkındaki yolsuzluk iddiaları hep Rıza Sarraf ismi etrafında dönüyor!

İddialara mesnet oluşturan muazzam kumpastan Başbakan’ın haberinin olmaması ise mümkün değil!

İran’da Ahmedinejad iktidarda iken mesele yoktu.

Ama şimdi onun da kellesi ipin ucunda!

İranlı ve ABD’li yetkililer şimdilerde bu uluslararası şebekeyi araştırıyorlar, Türkiye’yi mercek altına yatırdılar.

***

RTE önce Başbakanlıktaki makam odasında böcek bulunduğunu öğrendi. 17 Aralık’ta kriptolu telefonun bile tapelendiğinin farkına vardı. Mart’ta Dış İşleri Bakanlığı’ndaki Sağır Oda’nın bile dinlendiği ortaya çıktı.

RTE şu an itibari ile “altın meselesi” ile ilgili olarak ABD ve İranlı araştırmacıların ne kadar neyi dinlediğini bilmiyor. Ellerinde bilgi/belge var olup olmadığından emin değil.

“Pensilvanya”daki “Paralel Yapı”ya söverken esasında ABD’yi kast ediyor ama doğrudan dillendiremiyor.

Muazzam bir paranoya ile başta Gezi Eylemleri olmak üzere her türlü protesto eyleminin arkasında “dış mihraklar, “faiz lobisi” v.b. olduğunu söylerken de esasında tek bir merkezi kast ediyor.

Bir türlü “cumhurbaşkanlığı adaylığını” resmen ilan edememesinin en önemli nedeni şahsen yarınını görememesi.

***

RTE’nin hiddetinin, şiddetinin, aynalar arasında yaşadığı muazzam yalnızlığın esas nedeni “altın meselesinde” uluslararası düzeyde kimin ne kadarını bildiğini, bildiğinin ne kadarını kullanacağını bilmemesi/bilememesidir!

Cüneyt Ülsever

03 Haziran 2014

 

http://www.yurtgazetesi.com.tr/rtenin-ecele-faydasi-olmayan-korkusu-makale,8086.html

 

 

 

 

yorum

Yorumlar kapalı.