1 ABD de Müslüman bir bakkal olmak

ABD de Müslüman bir bakkal olmak

0

Çoğu zaman merak ederiz: ABD de bu kadar karışık ırktan insan var. Herkes birbiriyle nasıl iyi geçinebiliyor?

Acaba gerçekten iyi geçiniyorlar mı, yoksa kavga mı ediyorlar?

Peki milliyetçilik nasıl? Bu kadar değişik etnik kökenli insan bir bayrak altında nasıl Amerika’lı oluyorlar?

Irak’ta savaşmaya giden ABD li bir asker, kendi ülkesinde Arap kökenli bir Müslüman gördüğü zaman nasıl davranıyor?

Aşağıdaki video klipte bu konu işleniyor. Bir bakkal dükkanına gizli kamera yerleştiriliyor. Arap kökenli Müslüman tezgahtar rolü yapan bir aktör ve müşteri kılığında içeri giren Amerika’lı ırkçı yobaz rölü yapan bir aktör var. Rol icabı, ırkçı adam, sırf tezgahtar Müslüman diye sataşıyor,  ve onun verdiği sandviçi almayı reddediyor. Kamera bu sırada içeride olan gerçek müşterilerin bu olay karşısında ne yaptıklarını kaydediyor.

En ilginç tarafı, bu sırada içeri Irak’ta Müslüman Direnişçilere karşı savaşmış üniformalı bir asker giriyor.

Video İngilizce. Buyrun seyredin neler oluyor. Eğer İngilizce bilmiyorsanız, en altta olayların özeti var:

 

Dükkanda bulunan müşterilerin hemen hemen hepsi, ABD li yobaz rolu yapan ırkçı (aktör) müşteriye karşı çıkıyor. Yaptıklarının kabul edilemez ve son derece ayıp olduğunu söylüyor, hatta bazıları ırkçı aktörü dışarı kovuyor.

Son olarak içeri giren askere de ırkçı rolu yapan adam bu bakkaldan alışveriş etmemesini söylüyor, asker onu terslediğinde ırkçı aktör askere Irak’ta Müslümanlara karşı savaştığını hatırlatıyor.

Askerin cevabı çok kesin: ‘Orada düşmana karşı savaştık. Ama biz burada Amerika’dayız, ve burada herkes istediği dinden olabilir. Şu anda ben ondan sandviç alıyorum. Senin bir problemin varsa bırak elindekilerı ve defol dışarı‘ diyor ve ekliyor: ‘ Ben bu üniformayı, bu ülkede herkes hür olsun, istediği dini, istediği hayatı, istediği gibi yaşasın diye giyiyorum!

İşte, biz de Türkiye’de bu hürriyeti, bu höşgörüyü ve haksızlıklara karşı bu şekilde ses çıkarmayı öğrendiğimiz gün, kimse Turkiye’yi tutamaz, kimse Türkiye’yi bölemez, herkes bir bayrak altında ve kardeşçe yaşar!

 

yorum

Yorumlar kapalı.