1 Rönesans

Rönesans

0

Şeytan ile oyuna giren iyi niyetli ve saf bir insansanız karşısında tutunma şansınız yoktur. Hesap vereceği merci olmayan, kural tanımaz, kötülüklerinin haddi hesabı olmayan birşeye karşı sizin belli kurallar çerçevesinde ve iyi niyetli çabanız sonuç vermez, veremez yani… Sakın tanrı bizden yana falan diye de düşünmeyin, tanrıyı unutun, tanrı öleli çok oldu, orta çağda kaldı o… oyun kurucuları, güç sahiplerini derseniz, onlar hiç sizden yana olmadı zaten.

Yurdumuzu dünyanın en mamur ve en medeni memleketleri seviyesine çıkaracağız. Milletimizi en geniş refah, vasıta ve kaynaklarına sahip kılacağız. Milli kültürümüzü, “muasır medeniyet” seviyesinin üstüne çıkaracağız. ― Kemal Atatürk

Ortaçağ karanlık bir dönemdir. Bireysel hakların ve hukukun hiçe sayıldığı, hukukun güçlüyü savunduğu karanlık bir dönem. Rönesansa kadar, 5.yy’dan 15.yy’a yaklaşık 1000 yıl sürmüştür. Zihinsel tutulmaların olduğu, insanlığın üzerine koyu gölgelerin düştüğü, dogmaların hakim olduğu bir dönem.

Biz ne yazık ki Orta Asya’dan göçüp gelirken, Anadolu’ya karışırken, kıyısından geçip kılıç zoruyla etkisi altına girdiğimiz Arap kültürünün etkisinden çıkamadıkça kendi Rönesansımızı yapamadıkça da bir hayal gibi tarihimizden gelip geçen, bizlerin şu zamanda bile hayal edemediği şeyleri yaptığı için unutamadığımız Mustafa Kemal’in hayallerine, kendimizinkilerle birlikte daha çok uzak kalacağız.

N. T.

 

yorum

Yorumlar kapalı.