1 Ses kaydı Türkiye’yi sokağa döktü

Ses kaydı Türkiye’yi sokağa döktü

0

Ses kayıtlarının internet ortamında yayınlanmasının ardından aralarında İzmir, İstanbul, Eskişehir, Muğla’nında olduğu yaklaşık 10 ilde gösteriler düzenlendi. Protestolar bazı illerde yürüyüşle sınırlı kalırken, bazı illerde ise göstericiler ile polis arasında çatışmaya dönüştü.

İşte protestoların yaşandığı o iller:

İSTANBUL – KADIKÖY

KADIKÖY’DE MÜDAHALE BAŞLADI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan’a ait olduğu iddia edilen ses kayıtlarının ortaya çıkmasının ardından Kadıköy Altıyol Meydanı’nda toplanan yaklaşık 500 kişilik grup Bahariye Caddesi üzerinden bir yürüyüş gerçekleştirdi. Grup zaman zaman “Her yer rüşvet, her yer yolsuzluk” şeklinde slogan attı.

Rıhtım Caddesi’ne gelen grup tekrar geri dönerek Altıyol Meydana geldi. Söğütlüçeşme Caddesi üzerinden Ak Parti İlçe binasına yürümek isteyen gruba polis müdahale etti. TOMA’dan sıkılan tazyikli su, biber gazı ve boyalı plastik mermi ile müdahale edilen grup ara sokaklara kaçtı. Polis ve göstriciler arasındaki gerginlik sürüyor.

AYRINTILAR GELECEK….

İZMİT

AK PARTİ BİNASINA YUMURTA ATTILAR

İzmit Cumhuriyet Parkında biraya gelen yaklaşık 300 kişiden oluşan grup ‘Hükümet istifa’, ‘Hırsız var’ şeklinde sloganlar atarak kent merkezinde dolaştı. İnönü Caddesi’nde bulunan Ak Parti İlçe binası önünde Çevik Kuvvet polisleri geniş güvenlik önlemleri aldı. Grup buradan geçişleri sırasında AKP İlçe başkanlığına yumurta attı. Gurup daha sonra Cumhuriyet Parkına geri döndükten sonra sessizce dağıldı.

İZMİR
TOMA’LARLA MÜDAHALE

Konak’taki Gündoğdu Meydanı’nda bugün akşam saatlerinde toplanan yaklaşık 500 kişilik grup, sloganlar atıp Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği ileri sürülen telefon konuşmalarını protesto etti. Ellerinde çeşitli sivil toplum kuruluşları ve siyasi partilerin flamalarını da taşıyan grup daha sonra Cumhuriyet Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Gruptakilerden bazıları, Kantar Polis Merkezi önünde park halinde bulunan bir polis otosunun camını kırdı. Olay yerine TOMA ve Akrep denilen toplumsal olaylara müdahale araçları ile çok sayıda çevik kuvvet ekibi sevk edildi.

Kantar Polis Merkezi yakınlarında polis, göstericilere biber gazı ve coplarla müdahale etti, TOMA’lardan su sıkıldı. Bazı göstericiler, çevredeki kafelerle binalara sığındı, bir grup ise Konak- Karşıyaka vapuruna binip burada slogan attı. Göstericilerden bazıları ise Gündoğdu Meydanı’na doğru kaçıp slogan atmayı sürdürdü. Polis kent genelinde yoğun güvenlik önlemleri alırken, meydandan Kıbrıs Şehitleri Caddesi’ne yürüyen eylemci grup burada bekleyişe geçti. Eylemcilerden gözaltına alınanın olmadığı öğrenildi.

KARTAL

Kartal halkı “Çal çal nereye kadar bitti buraya kadar” diyerek yürüyor Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda toplanan bir grup yolsuzluklara karşı protesto yürüyüşü düzenledi. Saat 19.00’da düzenlenen eylemde Özgürlük Meydanı’nda toplanan grup İncirli Caddesi’nde bir süre yürüdükten sonra, İstanbul Caddesinden yürüyüşlerine devam etti. Sloganlar eşliğinde yürüyen grup, İstanbul Caddesi üzerinde bulunan Bakırköy İlçe AK Parti önüne geldi.

BAKIRKÖY

Bakırköy Çamlık Platformu adına bir kişi basın açıklaması yaptı. Açıklamada, “Binlerce yıllık uygarlıkların yaşandığı bu ülkede bu topraklarda insanları sıfırlamayacaksınız. 17 Aralık operasyonu sonrasında ardı kesilmeyen ses kaydı ve görevden alma savaşlarında yeni bir boyuta gelindi.” denildi. Başbakan Recep Tayyip Eroğan ve Oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen konuşmayla ilgili de açıklamalarda bulunulurken, “Takism Gezi parkı olaylarında, ODTÜ olaylarına ve iletişim hakkına sahip çıkan herkes mücadelesini sonuna kadar sürdürecektir” denildi. Grubun yürüyüş yaptığı sırada bazı vatandaşlar camlara çıkarak yürüyüşe destek verdiği görüldü. Grup basın açıklamasının ardından olaysız bir şekilde dağıldı.

MALTEPE

Maltepe’de vatandaşlar, Atatürk Caddesi’nde protesto gösterisi düzenliyor.

ANKARA
TAZYİKLİ SU VE PLASTİK MERMİLİ MÜDAHALE

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan’a ait olduğu iddia edilen ses kayıtlarının ortaya çıkmasının ardından Ankara’da toplanan 200 kişilik gruba polis müdahale etti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan’a ait olduğu iddia edilen ses kayıtlarının ortaya çıkmasının ardından yolsuzluk iddialarını protesto etmek isteyen yaklaşık 200 kişilik bir grup Kennedy Caddesi üzerinde biraraya geldi. Sosyal medya üzerinden örgütlenerek cadde üzerinde toplanan grubun önü çevik kuvvet ekipleri tarafından kesildi. Polis ekipleri eylemci gruba dağılmaları yönünde uyarı yaptı. Uyarı üzerine polise taş atan eylemcilere çevik kuvvet ekipleri tazyikli su ve boyalı plastik mermi ile müdahale etti. Protestocular müdahalenin ardından ara sokaklara dağılırken, bölgede güvenlik önlemleri ve gerginlik sürüyor.

ESKİŞEHİR

Eskibağlar Mahallesi Üniversite Caddesi Espark önünde akşam saatlerinde toplanan yaklaşık 300 kişi ‘Her yer yalan her yer yolsuzluk’ yazılı pankart açıp yürüyüşe geçti. Sık sık ‘Hükümet istifa’ sloganı atan kalabalık, Ak Parti seçim bürosunun camlarını renkli boyalarla boyayıp ‘Hırsız var’ yazısını yazdı. Cengiz Topel Caddesi’nden yürüyerek İsmet İnönü Caddesi’ne geçen kalabalık, Kızılcıklı Mahmut Pehlivan Caddesi’ndeki Ak Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı Harun Karacan’ın seçim bürosu önüne geldi. Protesteco grubu burada çevik kuvvet polisleri karşıladı. Polisler grubun daha fazla yürümesine izin vermedi. Bu sırada eylemci gruptan bazıları seçim bürosuna yumurta attı. Bir süre sonra da gruptan polislere doğru sopa ve taş atıldı. Gruptakiler taş atanları uyardığı sırada esnaf olduğunu ve işyerine doğru taş atıldığını söyleyen bir genç elinde sopayla kalabalığın arasına daldı. Gruptakiler de kendilerine saldıran bu kişiyi yere yatırıp yumruklamaya ve tekmelemeye başlayınca araya polisler girdi. Dövülen kişi olay yerinden uzaklaştırılırken, protestocu gruptan bazıları esnaflardan özür dileyerek, “Arka taraftan işyerlerinize doğru bir şey atılmışsa özür dileriz. Bizim amacımız işyerlerinize zarar vermek değil” dedi.

Grup bir süre sonra geldikleri yöne doğru gitmek için harekete geçti. Bu sırada esnaf olduğu öne sürülen bir kişi protesto yapan kalabalığa doğru küfür edince ortalık karıştı. Kalabalığa küfür eden kişi ve yanındakilerle protestocu grup karşılıklı olarak birbirlerine taş, sandalye ve sopa fırlattı. Polisler biber gazıyla kalabalığa müdahalede bulundu. Kalabalıktakiler de polislere taş ve sopalar atarak karşılık verdi. Kalabalık grup biber gazının etkisiyle dağıldı.

MUĞLA’DA TEK KİŞİLİK EYLEM

Muğla’nın Bodrum İlçesi’nde, Mavi Yol Girişimi Sözcüzü Filiz Dizdar, belediye meydanındaki Şehitler Anıtı önünde düzenlediği tek kişilik, sessiz oturma eyleminde AK Parti Hükümeti’ni istifaya çağırdı.

Elinde üzerlerinde ‘Hükümet istifa’ ve ‘Hakkımı helal etmiyorum’ yazılı kağıtlarla bir süre sessizce oturan Dizdar’a, aralarında İşçi Partisi Bodrum İlçe Başkanı Dilek Dinler’in de yer aldığı 5 Bodrumlu destek verdi. 2 saat süren sessiz oturma eylemi sonunda açıklama yapan Dizdar, “Bu eylemi vatandaşlık hakkımı kullanarak yaptım” dedi. Dizdar’a müdühale etmeyen sivil polisler uzaktan fotoğraflarını çekti.

KOCAELİ
Kocaelili yurttaşlar, “Hırsız var” sloganlarıyla yürüyüşe geçti.

ANTAKYA

Antakya Uğur Mumcu Bulvarı’nda kitle toplanmaya devam ediyor.

BURSA

Bursa ‘da Gökdere-Setbaşı yolları eylemciler tarafından kapatıldı.

TRABZON
Trabzon Dayanışma Platformu üyeleri, hükümetin internet kısıtlamaları, MİT ve HSYK yasalarıyla memurların özlük haklarına ilişkin düzenlemelerini protesto amacıyla yürüyüş düzenledi.

Merkez Postane önünde toplanan yaklaşık 200 kişilik grup, hükümet aleyhine sloganlar atarak Atatürk Alanı’nı kadar yürüdü.

Burada basın açıklamasını okuyan KESK Trabzon Şube Başkanı Muhammet İkinci, “AKP iktidarı içine düştüğü çaresizliğin, yolsuzluk bataklığının üstünü örtecek türlü hamlelerle ayakta kalmaya çalışıyor, çırpındıkça batıyor. Artık ülkede parlamenter demokrasinin en temel özellikleri olan hukuk devleti, yargı bağımsızlığı, güçler ayrılığı ilkelerinden bahsetmek mümkün değil. Yapılan düzenlemelerle toplum baskı altına alınarak basına müdahale ediliyor, internet sansürlenerek insanların iletişim ve haber alma özgürlüğü engelleniyor. HSYK düzenlemesi, MİT yasası gibi düzenlemelerle adeta bir güvenlik devleti, tek adam diktatöryası kurulmak isteniyor. Ancak buradan geri dönüş olmadığı görülmelidir. Artık açığa çıkmıştır ki bu ülkeyi hırsızlar, yolsuzlar, çeteler yönetemez. Artık hiçbir şeyin eskisi gibi olamayacağı iktidar tarafından idrak edilmelidir” dedi.

Konuşmanın ardından gösteriye katılanlar, hükümet aleyhine sloganlar attıktan sonra olaysız dağıldı.

ANTALYA
Antalya’da Halkevleri, KESK, DİSK, ÖDP, HDP, TKP gibi sivil toplum örgütleri ve siyasi partilere mensup yaklaşık 1000 kişilik grup, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği öne sürülen tape kayıtlarına ilişkin protesto yürüyüşü düzenledi.

Saat 18.30’da düzenlenen eylemde Kapalıyol’dan Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüyen grup güzergah boyunca ‘Hırsız Var’, ‘Hırsız Tayyip Erdoğan’, ‘Bu daha başlangıç mücadeleye devam’ ve ‘Hükümet İstifa’ sloganları attı. Protestocular ellerinde ise ‘Haramilerin Saltanatını Yıkacağız’, ‘Ayakkabı Kutusu Partisi’, ‘Faiz Lobisi, Vaiz Lobisi, Porno Lobisi, En Büyüğü Montaj Lobisi’, ‘Bu Halk AKP’yi Sıfırlayacak Hesap Vereceksiniz’, ‘Dik Dur Eğilme Paraların Düşüyor’, ‘Bilal sıfırladın mı paraları’, ‘Paraların yüzde 50’sini evde zor tutuyorlar’ gibi yazılı pankart ve döviz taşıdı.

Cumhuriyet Meydanı’na ulaşan grup adına ilk açıklamayı Antalya Halkevleri Temsilcisi Kutay Meriç yaptı. “9 aydır zorba, talancı iktidara karşı mücadele yürütüyoruz” diyen Meriç, “Haziran direnişiyle salladığımız iktidar şimdi kendi içinde kirli çamaşırlarını ortaya çıkarıyor. MİT, internet yasalarını neden çıkarıyorlar, şimdi anlaşıldı. Çünkü bunlar aile boyu hırsız. Artık bu iş bitti. Çal çal nereye kadar, işte buraya kadar” dedi.

KESK Dönem Sözcüsü ve Eğitim Sen Antalya Şube Başkanı Nurettin Sönmez ise yıllardır meydanlarda “Biz çocuklarımıza onurlu bir gelecek bırakacağız. Ya siz?” dediklerini hatırlatarak, “Şimdi gördük ki onlar ayakkabı kutularına sığdıramadıkları paraları çocuklarına bırakmak için çalışıyorlarmış” dedi.

ÇANAKKALE

Çanakkale’de bir grup vatandaş, Türkiye’nin gündemine bomba gibi düşen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan’a ait olduğu iddia edilen ses kaydın ardından sokağa çıkarak hükümeti istifaya çağırdı.

Halk Evleri, Özgürlük ve Dayanışma Partisi, Türkiye Komünist Partisi, Halkların Demokratik Kongresi ve Öğrenci Kolektifleri üyesi 200 kişilik grup eylem yaptı. İskele Meydanı’nda toplanan grup, ‘Çaldıklarınızı Sıfırlayamazsınız. Artık Yeter. Hükümet İstifa’ yazılı büyük bir pankart açarak yürüyüşe geçti. Kordon boyundan Orduevi Kavşağı’nı takip ederek İnönü Caddesi’ne dönüş yapan grup, cadde üzerinde bulunan Ak Parti Seçim Koordinasyon Merkezi önünde durarak, Ak Parti ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan aleyhine sloganlar attı. Çevik kuvvet polisi ise olası bir müdahaleye karşı Ak Parti Seçim Koordinasyon Merkezi önünde barikat kurarak adeta etten duvar ördü.

‘Hükümet İstifa’, ‘Güle Güle Tayyip’, ‘Hırsız Var’ sloganları atarak 10 dakika burada duran grup daha sonra yürüyüşe devam etti.

Grubun yürüyüşü nedeniyle İnönü Caddesi tek yönlü olarak trafiğe kapanınca polis gruba yola açmaları için megafonla uyarılarda bulundu. Ancak yürümeye devam eden grup, İskele Meydanı’ndaki Ak Parti İl Başkanlığı önüne gelerek protestolarını burada da sürdürdü. Daha sonra Dr. Mümtaz Pirinçciler Meydanı’na geçen grup burada basın açıklaması yaparak dağıldı.

SAKARYA

Çoğunluğu üniversiteli olan yaklaşık 200 kişilik grup ellerinde pankartlarla ‘Hükümet istifa’ sloganları atarak protesto yürüyüşü yaptı. Yürüyüşe polis herhangi bir müdahalede bulunmadı.

Sakarya’nın merkez ilçesi Adapazarı’nda sosyal paylaşım sitesinde yapılan duyurularla biraraya gelen, aralarında kadınların da bulunduğu, çoğunluğu üniversiteli yaklaşık 200 kişilik grup akşam saatlerinde Adapazarı’nın en işlek caddesi olan Çark Caddesi’nde ellerinde pankartlarla yürüdü. ‘Hükümet istifa, halk iktidara’, ‘Hırsız var’, ‘Banker Bilo’ yazılı pankartlarla yürümek isteyen kalabalığı önce Sakarya Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Büro Amirliği ekipleri tarafından bulundukları alanın yürüyüş veya miting alanı olmadığını belirtilerek uyarıda bulunuldu. Yürüyüşe devam etmeleri halinde haklarında işlem yapılacağı yönünde uyarılmalarına rağmen grup üyeleri yürüyüşe devam ederek, sloganlarla Çark Caddesi boyunca ilerledi. Yürüyüş boyunca ‘hükümet istifa’ ve ‘hırsız var’ sloganları atan grup üyelerinin ellerindeki pankart da dikkat çekti. Yol kenarında bulunan bazı vatandaşlar protestoya tepki gösterdi.

Aralarında kadınların da bulunduğu grup yürüyüş sonunda basın açıklaması yaptı. Kalabalığı temsilen konuşan İrem Uzel isimli genç, hükümetin yolsuzluk yaptığını öne sürerek hükümetin MİT’e sınırsız yetki verdiği iddiasında bulundu. Uzel basın açıklamasında, “Asgari ücretle geçinmeye çalışan bir işçinin hiç harcamadan tam 8 bin yılda kazanabileceği paralar hırsız iktidarın padişahının veliahtı için sadece küçük bir miktar olmuştur. Yolsuzluklarını ört pas etmek için sansür yasalarının meclisten geçirildiği, MİT’e sınırsız yetki verildiği, herşeyin montaj bahanesiyle dayandırıldığını görüyoruz. İktidar bugün en büyük soygununu yapmaya devam ediyor. Yolsuzluğun ve kaçakçılığın lugattaki anlamı artık AKP’dir. Meşruluğunu yitiren bu hükümet karşısında tek yol sokak tek yol direniştir. Yaşasın halkların onurlu direnişi” dedi. Güvenlik ekiplerinin geniş önlem aldığı yürüyüş yapılan açıklamanın ardından sona erdi.

 

http://www.radikal.com.tr/turkiye/ses_kaydi_turkiyeyi_sokaga_doktu-1178502

 

yorum

Yorumlar kapalı.