1 Hüseyin Çelik’in bir marifeti daha ortaya çıktı

Hüseyin Çelik’in bir marifeti daha ortaya çıktı

0

Oda TV haberi:

“X”, “Q”, “W” harflerinin alfabemizde önceden zaten var olduğu ve AKP hükümeti döneminde 2004’de yasaklandığı anlaşıldı.

AKP kendi kaldırdığı harfleri yeniden serbest bırakarak dünya tarihinde eşine rastlanmamış bir skandalla “demokratikleşme yapmış” oldu.

Birgün gazetesinden Ünal Özmen, gazetenin eğitim sayfasında, bu harfler, “Türkçe alfabeye 1981 tarihli Türkçe müfredatıyla girdi, 2004’te dönemin Eğitim Bakanı AKP’li Hüseyin Çelik tarafından alfabeden çıkarıldı.” diye yazdı.

(Demek ki afabeye “X”, “Q”, “W” harflerini koymakla “demokratik”leşeceğimizi sanan mantıkla “darbeci, faşist Kenan Evren” de demokratların piri oluyor!)

Eğitimci yazar Ünal Özmen’e göre, “Bu üç harf, 1353 Sayılı Türk Harflerinin Kabul ve Tatbiki Hakkındaki Kanun’la TCK’nın 222. maddesine rağmen okula yeni başlayan öğrencilere okuma yazma öğretmeyi amaçlayan ilkokuma yazma programında alfabenin sonuna eklenmiş, ses ve yazılışının öğretilmesi zorunlu kılınmıştı… QWX harfleri, Eğitim Bakanlığı onaylı alfabede (kitap) “Z”den sonra yer alıyordu. Alfabe bu harflerin ses ve yazılışının doğru bir şekilde öğretilmesi için örnek uygulamalara da yer veriyordu. Hiç kuşkusuz bilinsin ve kullanılsın diye. İnanmayan, 2004’te bu harfleri alfabeden çıkarıp dokuz yıl sonra ekran ekran dolaşıp “klavyeye özgürlük” getirdiklerini anlatan Hüseyin Çelik’ten önceki öğretim programını bulup baksın!”

Ülkenin yazarlarının, şairlerinin, eğitimcilerinin, gazetecilerinin (Haluk Şahin, Taha Akyol dahil!) bu dikkatsizliği ve hafıza yoksunluğu artık alışılmış/analışılır bir durum haline geldi ne yazık ki!

Ya Başbakanın kendisinin yasakladığı yasağı kaldırarak “Klavyeye özgürlük getirdik!” demesine ne demeli?

Ahmet Yıldız

http://www.odatv.com/n.php?n=akp-yasakladi-basbakan-ozgurlestirdi-herkes-alkisladi-1010131200

 

yorum

Yorumlar kapalı.