1 Devlet Tiyatroları’nda tayt tartışması

Devlet Tiyatroları’nda tayt tartışması

0

Adana Devlet Tiyatrosu’nun 2 gün önce sahnelemeye başladığı Fadik Kız isimli oyun bir tartışmayla gündemde.

ADT’nin yeni sezon oyunu olan Orhan Asena’nın yazdığı Fadik Kız, 2 gün önce sahnelenmeye başladı.

CHP Milletvekili Hüseyin Aygün’ün Twitter’da gündeme getirdiği Adana Devlet Tiyatrosu’nun (ADT) sahnelediği Fadik Kız adlı oyunla ilgili ‘sansür ve tayt’ iddiarı ilişkin olarak Devlet Tiyatroları Başrejisörü Ali Hürol’un yapacağı açıklama beklenirken, ADT Müdürü Gökhan Doğan iddiaların doğru olmadığını, sadece yatak sahnesinde bir oyuncunun giyimi ile ilgili ikazda bulunulduğunu söyledi.

ADT’nin yeni sezon oyunu olan Orhan Asena’nın yazdığı Fadik Kız, 2 gün önce sahnelenmeye başladı. Oyunun galasına Devlet Tiyatroları Genel Müdür Vekili Mustafa Kurt da katıldı. Bu arada CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün’ün Twitter hesabında, bu oyuna ilişkin iddialardan söz ederek, “Devlet Tiyatroları Genel Müdür Vekili tarafından oyun sansürlenip büyük ölçüde budanmış. Kadın ve erkek oyuncular birbirine dokunmasın, yaklaşmasın ve sarılmasın emri verilmiş. Kadın oyuncuların kıyafetlerini açık bulup tayt giydirmişler ve birçok kelime müstehcen denerek metinlerden çıkarılmış. Molla Hüseyin Çelik’in açık diye kadın sunucuyu işten attığı ülkede Adana’daki tiyatro oyunu da böyle olur” dedi.

Bu iddia üzerine Devlet Tiyatroları Başrejisörü Ali Hürol’un bir açıklama yapacağı bildirilirken, DHA muhabirinin konuya ilişkin görüşünü sorduğu ADT Müdürü Gökhan Doğan şöyle dedi:

“Sansür iddialarını kabul etmemiz kesinlikle mümkün değil. Oyundaki yatak sahnesinde oyuncumuz oynarken eteğin altına giyilen tayt, iç çamaşırı gibi görünüyordu. Sadece ona dikkat etmemiz istendi. Oyun Ankara’nın Altındağ ilçesinde geçtiği için, varoşvari olması gerektiği için oyuncunun altındakinin tayt değil de basma gibi bir kostüm olması gerektiği, kostüm tasarımcısının bu ayrıntıyı atladığı üzerinde duruldu. Oyunun metninden çıkarılan bir söz yoktur.” (DHA)

 

http://www.gazeteport.com.tr/haber/147944/devlet-tiyatrolarinda-tayt-tartismasi

 

 

yorum

Yorumlar kapalı.