1 Başbakan Yardımcısı Cumhuriyet Devrimi’ni hedef aldı

Başbakan Yardımcısı Cumhuriyet Devrimi’ni hedef aldı

0

AKP, açılım paketiyle karşı devrim yaptığını resmen ilan etti.

Cumhuriyet devriminin antidemokratik olduğunu söyleyen AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, “Bakın o devrimler demokratik usüllere göre yapılmadı. Biz demokratik yapıyoruz” dedi.

AKP Hükümeti karşı devrim programını paket paket uygulamaya koydu.

“Hem Allah’ın kanunlarında hem beşerin kanunlarında tedricilik diye bir şey var. Adım adım. İngilizce’de “step by step”tir bu iş. Eğer bunu yapmazsanız başarıya ulaşamazsınız”

Karşıdevrim itirafı AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik’ten geldi. Cumhuriyet devriminin demokratik olmadığını belirten Çelik, “Biz devrimi demokratik bir şekilde yapıyoruz” dedi.

“1923’te Cumhuriyet kuruldu, 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi açıldı. Bakın o devrimler ve reformlar demokratik usüllere göre yapılmadı bir kere. Aradaki farkı söylüyorum. Biz demokratik yapıyoruz.”

Çelik’in hedefinde haftaya kaldırılacak olan Andımız da vardı.

“Her sabah, her sabah minicik çocukları soğukta, karda, kışta sıraya geçirip bunu yapmanın ne manası var?”

Türkiye’deki yabancı öğrencileri örnek gösteren Çelik, Andımız için “yalandır” dedi.

“Almanın çocuğu Türküm diye başladı mı, her çekilmi fiil bir hüküm cümlesidir, birinci cümle yalan. Arkasından diyor ki “Doğruyum”; birinci cümle yalan olduğu için ikincisi otomatikman yalan. Her sabah başkasının çocuklarına yalan söyletmek zorunda mısınız?”

Çelik, Andımızı yurttaşlar için de sakıncalı buldu, Andımızın gereksiz bir yemin olduğunu söyledi.

“28 Şubatçılar ilavelerde bulundular, 1997’de bir daha geldi. Şimdi bir Türk çocuğu her sabah “Yemen edereim ki, Allah’a kasap ederim ki ben Türküm” demek zorunda mı? Demezse Türklüğüne bir zarar gelir mi? Her sabah aynanın karşısına hanginiz geçiyorsunuz, “Vallahi ben Müslümanım, ben doğruyum, üstelik çalışkan bir Müslümanım” demediğiniz zaman müslümanlığınıza bir zarar geliyor mu?”

Andımız gitti ‘dua’ geldi

AKP Hükümeti’nin paketiyle “Andımız”ın kaldırıldığı gün Erzurum Polis Meslek Yüksek Okulu eğitim-öğretim dönemi İl Müftüsü Hasan Çınar’ın dualarıyla açıldı. Sahneye çıkarak dua eden müftüye komiserler de eşlik etti.

Vali de hazır bulundu

Merkez Palandöken İlçesi’nde bulunan PMYO’nun eğitim-öğretim açılış törenine Vali Ahmet Altıparmak ile eşi Özden Altıparmak, Başsavcı Ramazan Apaçık, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Eyüp Tavlaşoğlu, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak,Erzurum Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muammer Yaylalı, İl Emniyet MüdürüHalit Turgut Yıldız ile eşi Sevilay Yıldız, PMYO Müdürü Abdullah Şahin, Trafik Tescil Denetleme Şubesi Müdür Yardımcısı Senem Çınarbaş Akın, İl Jandarma KomutanıAlbay Ünsal Ağaoğlu, İl Genel Meclis Başkanı Bülent Taşkesenligil, kaymakamlar, ilçe belediye başkanları, akademisyenler, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, emniyet müdür ve amirleri ile PMYO öğrencileri katıldı.

egitime-baslayan-polis-adaylarina-milletin-yuz-aki-2_8721_o

7 dakika dua etti

Silah takımı ve karate gösterisinin ardından sahneye İl Müftüsü Hasan Çınar çıktı. Müftü Çınar yaklaşık 7 dakika dua ederek yeni eğitim-öğretim yılının hayırlı olmasını diledi. Çınar, dua ederken salonda bulunan yaklaşık bin kişi de müftüyle birlikte dua etti.

Andımız isyanı Türkiye’ye yayılıyor

Demokratikleşme paketiyle “Türk”ü etnik bir kökene indirgeme, alfabesini, dil birliğini bozma ve milli şuurdan uzaklaştırma hedefini açıkça ortaya koyan iktidara yurt çapında tepki oluştu.

Bayrağını kapıp meydanlara koşan vatandaşlar, yüksek sesle okuduğu Andımız’a sahip çıktı.

Hükümetin açıkladığı sözde Demokratikleşme Paketi’nde yer alan “Andımız’ın okullardan kaldırılması” maddesi tepki toplamaya devam ediyor. Sivas Ülkü Ocakları üyesi 200 kişi kent meydanında bir araya gelerek okullardan Andımız’ın kaldırılmasına tepki gösterdi. Erdoğan’ı eleştiren Sivas Ülkü Ocakları Başkanı Turan Gazi Yalçındağ, “Bölücü terör örgütünün dayatması olduğu her yönüyle aşikar olan bu adım, milletimize yapılmış büyük bir hakarettir. Türk milletinin malı ve canıyla bedelini ödeyerek aldığı bu toprakların hakimiyet tapusu, AKP tarafından altın tepsi içerisinde Türk düşmanlarına sunulmaktadır.” dedi. Aralarında kadınların da bulunduğu grup basın açıklaması sonrasında hep bir ağızdan Andımız’ı okudu.

Tokat ve Mersin

Tokat’ta toplanan yaklaşık 250 kişi de büyük bir Türk bayrağı açarak, “Biz 36 etnik unsura ayrılmak istenen 80 milyon değil, 350 milyonluk büyük Türk milletiyiz” pankartı taşıdı. Sık sık, “Türkiye Türk’tür Türk kalacak” sloganı atan grup adına açıklamayı Tokat Ülkü Ocakları ikinci başkanı Tuğrul Erbay yaptı. Erbay, “Varlığını Türkün varlığına armağan eden Türk milliyetçileri, bugüne kadar olduğu gibi bundan böyle de andımızı daha gür bir sesle okumaya devam edecektir” dedi. Grup açıklamanın ardından birlikte Andımızı okuyarak dağıldı.
Ülkü Ocakları Mersin İl Başkanı Mehmet Dutar ise, Andımız’ın kaldırılmasının bölücü terör örgütü dayatması olduğunun her yönüyle aşikar olduğunu ve bu adımın, millete yapılmış büyük bir hakaret olduğunu söyledi

Türkiye Kamu-Sen Mersin İl Temsilcisi Hüseyin ATEŞ de “Bu paket, Türklüğün ve Türk milletinin geleceğine döşenen mayınlarla doludur” ifdesini kullandı.

Eski Meclis binası önünde protesto

Türkiye Kamu-Sen, Demokratikleşme Paketi’yle okullarda Andımız’ın okunmasına son verilmesini, 1. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) önünde protesto etti.
Ulus’ta bulunan 1. Meclis önünde toplanan Kamu-Sen üyeleri, Andımız’ın yazılı olduğu pankartı açtı. Üyeler, “Kimliğimize sahip çıkalım, Ne mutlu Türküm diyene, Açılım dediniz bölücüye verdiniz, Vatan sana canım feda” şeklinde slogan attı. Meclis önünde güvenlik önlemi alan çevik kuvvet ekipleri, Meclis’in bahçesine kimseyi almadı.

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, burada yaptığı konuşmada, terör örgütünün taleplerinin hayata geçirmeyi amaçlayan şüpheli bir paketle karşı karşıya olduklarını savundu. Milletin ve devletin geleceği üzerinde kirli bir oyun oynandığını ileri süren Koncuk, “Bu oyunun son sahnesi ise Demokratikleşme Paketi adı altında, Türk milletine dayatılan baldıran zehiri olmuştur. Bu paketle, 30 yıl boyunca ülkemizi bir kan gölüne çeviren eli kanlı bebek katillerinin ana dilde eğitim talebi, özel okullarda hayat bulmakta, bölücülerin çok dilli toplum hayali, hükümet eliyle gerçekleştirilmektedir.” dedi.

Paketle açıklanan ve alfabeye giren harflere de değinen Koncuk, bu uygulamayla çok dilli, çok milletli, çok başlı, bölünmüş bir Türkiye’nin ortaya çıktığını ileri sürdü. Bu yolun ayrışmaya sebep olacağını savunan İsmail Koncuk, “Bu paketle, Türk coğrafyasında yaşayan tüm vatandaşlarımızı bir arada tutan ve ortak bir amaç etrafında kenetlenmemizi sağlayan üst kimliğimiz Türklük yok edilmek istenmekte, bu doğrultuda her sabah okullarda okutulan, Andımız kaldırılmakta, ’Ne mutlu Türküm diyene’diyenler susturulmaktadır.” ifadelerini kullandı. Grup, açıklamanın ardından ellerinde Türk bayraklarıyla hep bir ağızdan Andımız’ı okudu.

AKP okulları hedef aldı

Eğitim İş Genel Başkanı Veli Demir, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Demokratikleşme Paketi’nin “gerici ve ırkçı ittifakın yeni bir ürünü” olduğunu savunarak, “AKP, bu sefer de ilkokullarda okutulan Andımız’ı hedefine almıştır” dedi.

Eğitim İş Genel Başkanı Veli Demir yaptığı açıklamada, laik demokratik Cumhuriyetin yapısını değiştirmeye yönelik bölücü, gerici ve ırkçı ittifakın yeni bir ürünü olan sözde demokratikleşme paketinin Başbakan tarafından açıklandığını belirterek, “AKP halkın demokratik direnme hakkını ortadan kaldırmayı hedeflemektedir. Bu paketten emperyalizm ile içerideki etnik ve dinsel temelli taşeronlarının ittifakı çıkmıştır” ifadelerine yer verdi.

Bayram öncesi tarih olacak

Demokratikleşme Paketi’yle kaldırılması kararlaştırılan Andımız, Kurban Bayramı’ndan önce tarih oluyor. Milli Eğitim Bakanlığı, uygulamayı sonlandırmak için yönetmeliği değiştirmek üzere kolları sıvadı. Okullarda 80 yıldır okutulan ’Andımız’, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı Demokratikleşme Paketi kapsamında tarihe karışıyor.
Milli Eğitim Bakanlığı, halen ilköğretim okullarında devam eden uygulamanın kaldırılmasına ilişkin yönetmelik üzerinde çalışma başlattı. İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nde yapılacak değişiklik, Kurban Bayramı’ndan önce Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girecek ve “Türküm, doğruyum” diye başlayan Andımız’ın ilköğretim okullarında okutulması sona erecek. Andımız’ın ortaokullarda okutulmasına ise geçen yıl son verilmişti.

Türk mührünü kimse silemez

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim Sen İstanbul İl Başkanı Hanefi Bostan, “Vatanımızdan Türk mührünü kimse silemez” dedi. Sözde Demokratikleşme Paketi’ni değerlendiren Bostan, “Demokrasi ve özgürlükle uzaktan yakından ilgisi olmayan, 76 milyon vatandaşımızın ortak ihtiyaçlarını karşılamak yerine terör örgütünün taleplerini hayata geçirmeyi amaçlayan şüpheli bir paketle karşı karşıyayız. Türküm’le başlayan, doğruyumla devam eden bir andın kaldırılması, ancak Türk olmayan ve doğru olmayan insanları memnun etmek için atılmış bir adım olacaktır.

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde çocuklarımızın ”Türküm“ demesi, ”doğruyum“ demesi, ”çalışkanım“ demesi kimleri, neden rahatsız etmektedir? Bundan ancak, Milli şuurdan uzak, Türklerle tarihi bir hesaplaşma peşinde koşanlar rahatsız olur. Üstte mavi gök çökmedikçe, altta yağız yer delinmedikçe Türk’ün ilini ve töresini kimse bozamayacak, yeryüzünde bir tek Türk kalsa dahi, bu vatandan Türk mührünü kimse silemeyecektir” dedi.

İyi çalışmalar, saygı ve sevgiler

Murat Binzet

http://www.ulusalkanal.com.tr/gundem/basbakan-yardimcisi-cumhuriyet-devrimini-hedef-aldi-h15981.html

 

yorum

Yorumlar kapalı.