1 Bir sandık görevlisinin notları: 30 Mart Pazar günü neler oldu?

Bir sandık görevlisinin notları: 30 Mart Pazar günü neler oldu?

2

YSK’nın içerisinde tutanaklarla oynanmış. Yani CHP’nin aldığı oylar ya azaltılmış, ya “sıfır”lanmış ya da çoğunluğu başka partiye yazılmış durumda. Dünya kadar tutanak kontrol ettik. Tek söyleyebileceğim şu; bunca yıldır bu memlekette yaşıyorum, ben böyle hainlik, böyle hırsızlık, böyle düzenbazlık görmedim. Peki biz bunları nasıl tespit ettik ? Islak imzalı tutanak işte o kadar önemli. Gönüllüler, fotoğraflarını çektikleri tutanakları partiye gönderiyorlar. Bu sayede bizler şu ana kadar 6 binden fazla Çankaya ve Yenimahalle sandığında bu usulsüzlükleri tespit etmiş durumdayız.

Ankara’da avukatlık yapan ve çok güvendiğim bir arkadaşımın 10 dakika önceki paylaşımı;
30 Mart Pazar günü sabah 08.00 den bu yana haramzadelerle çarpışıyorum. İnanın çoğunuzun telefonlarını açmaya fırsat bulamıyorum kusura bakmayın. Ankara’da olmayanlar ve konu hakkında tam malumatı olmayanlar için genel bir açıklama olsun : Seçim günü sorumluluğunu üstlendiğim bir köy okulunda saat 16.30 itibariyle 30 civarı ak partili, sayım sırasında itirazlarda bulunmak, AA ajansının çarpıttığı oy dağılımları sonucu bozulan morallerden istifade, muhtemel sandık terklerinden fırsat bulup oyları iç etmek için okula geldiler. Çankaya ve Yenimahalle’de oyların geç gitmesinin en büyük sebeplerinden biri budur. Sürekli itiraz edip oyların geç gitmesini sağlamaya çalışıyorlar. Bu sırada da galibiyetlerini ilan edip moral bozmaya çalışıyorlar. Aynı taktiği İstanbul’da da yaptılar. Beşiktaş ve Kadıköy’ün oylarının geç gitmesinin en büyük sebebi budur.

Sandıkların başını bir an olsun boş bırakmadık. Bizler için okula desteğe gelen 20 civarı MHP li ve 10 civarı BBP li ile beraber mücadele ettik. Bütün ISLAK İMZALI tutanakları aldık ve sağsalim CHP Genel merkezine gönderdik. Biz gönül rahatlığıyla işimizin bittiğini düşünmüştük. HALBUKİ BU; OPERASYONLARIN İLK AYAĞIYMIŞ.

Islak imzalı tutanaklar her sandık için 2 nusha hazırlanıyor. Birini sandık başkanı, diğerini de partilerin seçim sırasında görevlendirmiş oldukları bir okul sorumlusu alıyor. Sandık başkanları bu tutanakları seçim kurullarına götürüyorlar. Oradan da YSK nın sistemine giriyor. Diğer nushayı da okul sorumluları partiye götürüyor (her partinin 1 okul sorumlusu mevcut). Böylece YSK nın sistemine giren oylar karşılaştırılıyor. İşte burada gördük ki Ysk’nın içerisinde tutanaklarla oynanmış. Yani CHP’nin aldığı oylar ya azaltılmış, ya “0” lanmış ya da çoğunluğu başka partiye yazılmış durumda. Dünya kadar tutanak kontrol ettik. Tek söyleyebileceğim şu; bunca yıldır bu memlekette yaşıyorum, ben böyle hainlik, böyle hırsızlık, böyle düzenbazlık görmedim. Peki biz bunları nasıl tespit ettik ? Islak imzalı tutanak işte o kadar önemli. Gönüllüler, fotoğraflarını çektikleri tutanakları partiye gönderiyorlar. Bu sayede bizler şu ana kadar 6000 den fazla Çankaya ve Yenimahalle sandığında bu usulsüzlükleri tespit etmiş durumdayız, hepsinin itirazı bugün yapılacak inşallah. Şaka değil arkadaşlar örnek olarak 220 CHP 40 AKP 14 MHP 3 HDP olan tutanak, YSK içerisinde öyle bir oynanmış durumdaki, sistemde 22 CHP 40 AKP 30 HDP 190 HYP gibi gözüküyor. Çankaya’da tamamen “0” lanmış CHP oyu olan sandıklar var. Bunları yapanların imanları, Allahları sonuna kadar sorgulanmalıdır. Diyorum ya bunca yıldır oy kullanıyorum, ben böyle bir şeye denk gelmedim. İnsanın aklına gelmiyor da değil. Acaba önceki seçimlerde neler yapıldı diye ?
İŞTE BU OPERASYONLARIN 2. BOYUTU.

Bütün bunlar yetmiyormuş gibi. Bir başka operasyon da, Yenimahalle ve Çankaya ağırlıklı olmak üzere CHP’nin ağırlıklı olduğu ilçelerdeki sandıkları çeşitli baskılarla açtırmayarak gerçekleştirilmiştir. Benim okulumdaki işlemleri ancak akşam saat 22.30 gibi bitirebildik öğrendiğimiz şey şuydu : Nazım Hikmet, Kalaba ve Seyran’daki okullarda oylara müdahale var. Sandıklar açılamıyor, açılan sandıklara sürekli çeşitli itirazlar yapılarak oy sayımı geciktiriliyor. Resmen psikolojik harp var. Pazar günü 23.00’de Seyran’a gittiğimde manzara şuydu : 200 kadar AKP li ellerinde satır ve sopalarla okula girmek üzereler, ülkücüler karşı duruyorlar, polis ülkücülere gaz atıyordu. Sorum şu ? Bu adamların nereden haberi oldu bu okula girmek ? Bizden daha önce oradalardı. Kim bunlara haber verdi ve neden o okula geldiler ? Avukat olduğum için binaya bir sürelik girebildim. 1500 civarında Çankaya sandığı üst üste dizilmiş, sayılmayı bekliyordu. Aynı şey Yenimahalle’de ve Keçiören’de de vardı. Sandıklara sahip çıktık, hala çıkıyoruz. Şu an itibariyle 500 civarı sandık hala açılamadı veya yeni açılabiliyor. 380 civarı sandık Yenimahalle ve Çankaya.
BU, OPERASYONLARIN 3. BOYUTU.

Bütün bunlarla mücadele ettiğimiz yetmiyormuş gibi Ankara’daki birçok bölgedeki okullarda elektrikler kesildi. Keçiören ve Yenimahalle’de uzun süreli elektirik kesintileri oldu gene. Soruyorum . Dün veya bugün neden hiç elektirikler kesilmiyor, 28 veya 29 Mart tarihlerinde neden kesilmedi ? Enerji bakanının açıklaması son derece manidar. Trafoya kedi girmiş.
BU DA OPERASYONLARIN 4. BOYUTU.
Peki bu meseleler nasıl öğrenildi ? Mansur Başkan çok dirayetli, mücadeleci ve onurlu bir lider. Açık ve net söylüyorum. Mansur YAVAŞ ve ekibinin azmi olmasa, bu meseleler bu hale asla gelemezdi. Bu tip meselelerde liderlik çok önemlidir. Binlerce genç, yaşlı, ülkücü, solcu; Mansur Yavaş ve onuru için sandıkları korumaya çalışıyor, oy torbalarının üstünde yatıyor.
Yukarıda anlattığım sistemi tüm Türkiye’de yapmış olma ihtimalleri çok yüksek. Asla yüzde 45 bandında değiller. Sarıgül’ün, İstanbul’da kendi seçmeninin oylarına sahip çıkmamasını anlayamıyorum, çıldırıyorum, yerimde duramıyorum. Bunlar, devletin tüm gücünü arkalarına almış durumdalar. İşimiz zor, ama başarı imkansız değil.
Ankara; haramzadelere başkaldırının ilk yapıldığı yerdir. Umarım buradaki mücadelemiz herkese örnek olur…

(İsimsiz, İnternette dolaşan bir yazı. Edit edilmeden yazıldığı gibi yayımlanmıştır.)

yorum

Yorumlar2 yorum

  1. Lale Yurttaş

    Lütfen Kaynaksız yazı paylaşmayın. Kimin yazdığı belli olmayan bir yazının saygınlığı yoktur, yakışmaz.

    • Lale, isim yerine Lale Yurttaş yazsaydı ne farkedecekti? Oradaki ismin gerçek olup olmadığını kim biliyor? Yazının içeriği önemli, alt tarafı bir okur yazısı, herkes yazabilir. Hadi sen istyorsun diye admine söyleyelim, ‘Abuzettin Okuryazaroğlu’ olarak değiştirsin imzayı.