1 Ekin Yazın Dostları Tiyatro Ödülleri 2015

Ekin Yazın Dostları Tiyatro Ödülleri 2015

0

3. Ekin Yazın Dostları Tiyatro Ödülleri, 21 Mayıs 2015 Akşamı Akatlar Kültür Merkezi’nde düzenlenen bir törenle sahiplerini buldu. Ayşe Emel Mesci’nin İBB Şehir Tiyatroları’nda yönettiği “Kerbela” yılın en iyi oyunu seçilirken, EKİP Tiyatrosu’nun “İki Kapılı Ev”i ve Sarı Sandalye’nin “Ücret Artışı…” oyunu yılın en iyi komedisi, Yan Etki’nin “Romeo’yu Beklerken”i yılın en iyi Küçük Salon oyunu ödüllerini aldılar. Yılın teması “Kadın Olmak” konusunu en iyi işleyen oyun olarak da Tiyatro İnsan Sesi’nin “Bahar Kuaför” oyunu seçildi.

Ekin Yazın Dostları, okudukları kitapları tartışmak üzere bir araya gelen okurlar tarafından 2006 yılında kuruldu. Bu gruplara, 2008’de, izledikleri oyunları tartışan tiyatro izleyicileri de eklendi. 2012’de Felsefe söyleşileri başladı.

Ekin Yazın Dostları’nın İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Marmaris ve Karadeniz Ereğlisi’nde kitap tartışma grupları bulunuyor. Grup yedi yıldır Tüyap İstanbul Kitap Fuarı’na, iki yıldır İzmir fuarına katılıyor, fuarlarda kitap ve tiyatro söyleşileri düzenliyor.

Aysel Sakarya, Aydın Ergil, Gülseren Bektaş, Hatice Dolu, Nevzat Yıldıran, Nurdan Ergil ve Seray Anıl’dan oluşan Seçici Kurul, kararlarını 5 Mayıs’da açıklamıştı.

Odul
Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar ve Aydın Ergil

Bu yıl 20 dalda 24 ödül belirlendi ve kamuoyuna duyuruldu. Onlara bir de Ekin Yazın Dostları Tiyatro İzleme Platformu’nun kararlaştırdığı Yılın Teması “Kadın Olmak” Ödülü eklendi. Bu yıl ilk kez Ekin Yazın Dostları’nın şubat ayında açıkladığı “Kadın Olmak” konusunda başka seçici kurullar da ödül vererek temanın önemini vurguladı.

Ödül Töreni 21 Mayıs Pazartesi akşamı Beşiktaş Belediyesi’nin Akatlar Kültür Merkezi‘nde gerçekleşti. Törenden önce düzenlenen kokteylde sanatçılar yıl içinde göremedikleri dostlarıyla söyleşme olanağı buldular. Pelin Gün‘ün sunuculuğunu yaptığı törene ödül alan ve verenlerden başka değerli tiyatro emekçileri de katıldılar.

Törendeki ilk konuşmayı Ekin Yazın Dostları adına Aydın Ergil yaptı. Ödüllerin bu yıl 3. kez verildiğini belirten Ergil, konuşmasında, yedi kişilik seçici kurulun bu yıl 60 tiyatronun 100 oyununu izlediğini ve kendilerine tiyatrolarda 500 koltuk ayrıldığını söyledi. Bu yıl Kadın Oyuncu ödülünün iki oyuncu, Komedi Oyun ödülünün de iki tiyatro arasında paylaştırıldığını belirten Ergil, konuşmasının sonunda, Ekin Yazın Dostları’nın dileklerini şöyle dile getirdi: “Ekin Yazın Dostları, kısaca, okuduğunu, izlediğini anlamaya çalışan onları tartışan kişilerden oluşmaktadır. Bunun tek hedefi vardır o da aydınlanma. Aydınlanma yolunda en büyük katkıyı sağlayan tüm tiyatrolara binlerce teşekkür ediyor onların perdelerinin hep açık kalmasını diliyoruz.”

Daha sonra kürsüye çağırılam Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar, Beşiktaş Belediyesi’nin sanata, ekine ve tiyatroya yaklaşımını ve projelerini anlattı, seçici kurula Beşiktaş ile ilgili kitap armağan etti. Konuşmaların ardından 2003 doğumlu Ece Ergil piyanoda Mozart’ın 16 Numaralı Do Majör piyano sonatını yorumladı.

Dinletiden sonra ödüllerin verilmesine geçildi. Ödül verenler arasında: Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar, Tuncer Cücenoğlu, Kamil Masaracı, Ali Berktay, Gülsen Tuncer, Levend Yılmaz, Arif Akkaya, İbrahim Benli, Rafet Akalın, Züleyhan Beşli, Ekin Yazın Dostları Seçici Kurul Üyeleri, Ekin Yazın Dostları Tiyatro Platformu üyeleri yer alıyordu. Ödül verenler ve alanlar kısa konuşmalarla düşüncelerini dile getirdiler.

Törenin sonunda anı fotoğrafları çektirildi. Törende çekilen fotoğraflar ve konuşmaların tam metinleri grubun internet sitesinde yayımlandı: http://ekinyazint.wordpress.com

 

Ekin Yazın Dostları Tiyatro Ödülleri 2015 (Tam Liste)

Oyun: Kerbela / İBB Şehir Tiyatroları

Küçük Salon Oyunu: Romeo’yu Beklerken / Yan Etki

Komedi: İki Kapılı Ev / EKİP Tiyatrosu

Komedi: Ücret Artışı Talebinde Bulunmak için Servis Şefine Yanaşma Sanatı ve Biçimi / Sarı Sandalye

Yılın Teması: “Kadın Olmak”Bahar Kuaför / Tiyatro İnsan Sesi

Yönetmen: Emrah Eren / Hayvan Çiftliği / Bakırköy Belediye Tiyatroları

Oyun Yazarı: Gökhan Erarslan / “Paşa Paşa Tiyatro

yahut Ahmet Vefik Paşa” / İstanbul Devlet Tiyatrosu

Kadın Oyuncu: Elif Ürse / Hizmetçiler / Bakırköy Belediye Tiyatroları

Kadın Oyuncu: Yelda Baskın / Hizmetçiler / Bakırköy Belediye Tiyatroları

Erkek Oyuncu: Hakan Meriçliler / Hamlet Makinesi / İstanbul Devlet Tiyatrosu

Küçük Salon Kadın Oyuncu: Simge Geren / “Karanlığın Ötesinden Gelen Sesler” / Yolcu Tiyatro

Küçük Salon Erkek Oyuncu: Deniz Karaoğlu / Sonra / Yan Etki

Komedi Kadın Oyuncu: Merve Sevi / Bir Öyle Bir Böyle / BU Tiyatro

Komedi Erkek Oyuncu: Levent Ünsal / Kuş Kafesi / Tiyatro Ak’la Kara

Yardımcı Rolde Kadın Oyuncu: Esra Dermancıoğlu / Poz / İkincikat

Yardımcı Rolde Erkek Oyuncu: Emre Çakman / Kısasa Kısas / Tiyatro Pera

Sahne Tasarımı: Barış Dinçel / Terzi / İBB Şehir Tiyatroları

Giysi Tasarımı: Şirin Dağtekin Yenen / Muhteşem Gatsby / İstanbul Devlet Tiyatrosu

Işık Tasarımı: Cengiz Özdemir / Ölü Ordunun Generali / İBB Şehir Tiyatroları

Tiyatro Müziği: Tolga Çebi / Romeo ve Juliet / Bakırköy Belediye Tiyatroları

Efekt Tasarımı: Levent Akman / Cibali Karakolu / İBB Şehir Tiyatroları

Koreografi: Handan Ergiydiren Doğan / Bir Yaz Gecesi Rüyası / İBB Şehir Tiyatroları

Genç Yetenekler: Mustafa Tolga Pancaroğlu / Ellerimin Arasındaki Hayat / İstanbul Devlet Tiyatrosu

Genç Yetenekler: Metin Hasgül / Ziyaretçi / Tiyatro Açıkça

Genç Yetenekler: Ece Sarp / Yalnız / Oda Tiyatrosu

yorum

Yorumlar kapalı.