1 Atatürk’ün Ülkemizi Emanet Ettiği Çocuklar

Atatürk’ün Ülkemizi Emanet Ettiği Çocuklar

0

23 Nisan sıradan bir gün değildir. TBMM’nin kuruluşundan hareketle ulusal egemenliğin kutlandığı bir gündür.  Gurur duyuyorum 96 sene öncesini düşünüyorum ve tüylerim diken diken oluyor. Her sene birkaç çocuk koltuklarda, büyüklerin yerine geçiyor, Bu sene büyükler çocukların yerine geçsin bence.

“ÇOCUKLAR GELECEĞİMİZİN GÜVENCESİ YASAMA SEVİNCİMİZDİR, BUGÜNÜN ÇOCUĞUNU YARININ BÜYÜĞÜ OLARAK YETİŞTİRMEK HEPİMİZİN İNSANLIK GÖREVİDİR.” Mustafa Kemal Atatürk

İçinde bitmek tükenmeyen bir çocuk sevgisi olan, Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara söylediği her sözde, medeniyetin olduğu incelik ve estetik vardır.

 Atatürk’ün ülkemizi emanet ettiği çocuklar ve gençler üzerine zamanın çok ötesinde söylediği sözler

 

1. “Ey yükselen yeni nesil, gelecek sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk; onu yükseltecek ve sürdürecek sizsiniz.”

2. “Küçük hanımlar, küçük beyler;

Sizin hepiniz, geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız.

Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz.

Kendinizin ne kadar önemli, değerli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şey bekliyoruz.”

3. “Gelecek için hazırlanan vatan evlatlarına, hiçbir güçlük karşısında yılmayarak tam bir sabır ve metanetle çalışmalarını ve öğrenim gören çocuklarımızın ana ve babalarına da yavrularının öğreniminin tamamlanması için hiçbir fedakârlıktan çekinmemelerini tavsiye ederim.”

4. “Asla şüphe yoktur ki Cumhuriyet’in gelecek evlatları bizden daha çok rahata kavuşmuş ve bahtiyar olacaklardır.”

5. “Çocuklarımız ve gençlerimiz yetiştirilirken onlara özellikle varlığıyla, haklarıyla, birlik ve bütünlüğüyle çelişen tüm yabancı ögelerle mücadele zorunluluğu, milli görüşleri derinlemesine bilerek her karşı görüş önünde şiddetle ve özveriyle savunma zorunluluğu telkin edilmelidir. Yeni kuşakların ruh gücüne bu nitelik ve yeteneklerin aşılanması önemlidir. Hayatlarını sürekli ve müthiş bir mücadele biçiminde belirleyen milletlerin felsefesi, bağımsız olmak ve mutlu kalmak isteyen her millet için bu nitelikleri çok şiddetli olarak gerektirmektedir. (16.7.1921 Maarif Kongresi’ni açış konuşmasından)”

6. “Ey Türk istikbalinin evladı! İşte, bu ahval ve şerait içinde dahi, vazifen, Türk istiklal ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur.”

 7.” Yetişecek çocuklarımıza ve gençlerimize, görecekleri öğretimin sınırları ne olursa olsun, en evvel ve en esaslı olarak Türkiye’nin istiklaline, kendi benliğine, milli geleneklerine düşman olan unsurlarla mücadele etmek lüzumu öğretilmelidir.”

8.”Çocuklar her türlü ihmal ve istismardan korunmalı ve onlar her koşulda yetişkinlerden daha özel ele alınmalıdır.”

9. “Büyük başarılar, değerli anaların yetiştirdikleri seçkin çocukların yardımıyla meydana gelir.”

10. “Milletin bağrında temiz bir nesil yetişiyor. Bu eseri (Türkiye Cumhuriyeti Devleti) ona bırakacağım ve gözüm arkamda olmayacak.”

11. “Çocuklarımızı artık düşüncelerini hiç çekinmeden açıkça ifade etmeye, içten inandıklarını savunmaya, buna karşılık da başkalarının samimi düşüncelerine saygı beslemeye alıştırmalıyız. Aynı zamanda onların temiz yüreklerinde; yurt, ulus, aile ve yurttaş sevgisiyle beraber doğruya, iyiye ve güzel şeylere karşı sevgi ve ilgi uyandırmaya çalışılmalıdır.”

Ülkemizdeki tüm kötü atmosfere rağmen geleceğe umutla bakmamız için bir neden bugün.  Küçük, büyük tüm vatan evlatlarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramı kutlu, mutlu, umutlu olsun!

“Çok büyük bayram bu bayram,
Herkese kutlu olsun!”    

Bu bayramı yaşamasına izin verilmeyen meleklerimizin ruhları şad olsun.

Nezahat Göçmen

yorum

Yorumlar kapalı.